Daj się zbadać! Rak piersi w czasach COVID-19

Daj się zbadać! Rak piersi w czasach COVID-19. Foto Angiola Harry/Unsplash

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku wykrywa się ponad 18 500 nowych nowotworów, a 6 600 kobiet umiera z ich powodu. W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność wzrosła dwukrotnie. Mimo tych niepokojących statystyk, badania profilaktyczne wciąż są mało popularne.

Polki nie chcą się badać

Badania profilaktyczne są niesamowicie ważne w walce z nowotworem piersi. Jego wczesne wykrycie pozwala na szybkie wprowadzenie skutecznego leczenia, często prowadzącego do wyzdrowienia. Jednak przesunięcie diagnozy w czasie może prowadzić do rozwoju zmiany chorobowej i do przerzutów. Niemniej dane Ministerstwa Zdrowia są niepokojące. Według nich jedynie 1/3 Polek bierze udział w badaniach przesiewowych.

Rak a pandemia

COVID-19 nie tylko spowodował spowolnienie służby zdrowia i większe trudności z dostaniem się do lekarza, ale również przestraszył pacjentów. Często rezygnowali oni z profilaktycznych wizyt w klinikach, nawet pomimo niepokojących objawów. W refundowanych badaniach mammograficznych w 2020 roku wzięło udział ćwierć miliona kobiet mniej, niż w roku 2019. Ogromny spadek nastąpił także w przypadku cytologii. Z programu profilaktyki raka szyjki macicy skorzystało o 200 tysięcy mniej kobiet. Przez to do poradni trafiają ludzie już w zaawansowanym stadium choroby. W konsekwencji rak zbiera jeszcze większe żniwo, niż zwykle.

Zgłoś się na bezpłatne badanie

W Polsce profilaktyczna mammografia jest bezpłatna. Każda kobieta z przedziału wiekowego 50-69 lat może się na nią zgłosić. Nie potrzeba żadnego zaświadczenia ani skierowania. Wystarczy udać się do wykonującej takie badania przychodni. Natomiast dla osób mających utrudniony dostęp do placówek dobrą alternatywą są mammobusy, które podróżują po całym kraju. Wizytę kontrolną należy powtarzać co dwa lata. Systematyczne badania znacznie zwiększają szansę przeżycia.

Daj się zbadać! Rak piersi w czasach COVID-19. Foto Instagram @umtarnowskiegory

Jak wykonać samobadanie piersi?

Nie każda kobieta ma łatwy dostęp do lekarza. Utrudnienia w czasach covidowych to jedynie dodatkowa przeszkoda, którą trzeba pokonać. Tymczasowym rozwiązaniem może być samobadanie piersi. Należy je wykonywać co miesiąc, u kobiet miesiączkujących między szóstym a dziesiątym dniem cyklu. Badanie rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia piersi. Po uniesieniu rąk nad głowę trzeba sprawdzić, czy kształt bądź kolor piersi jest niezmienny, a także czy brodawki nie są wciągnięte. Oględziny wykonuje się po raz drugi z rękami opartymi na biodrach.

Samobadanie pod prysznicem

Drugą część testu warto wykonywać pod prysznicem, bo mokra skóra ułatwia wykrywanie zmian. Z lewą ręką za głową, trzema palcami prawej dłoni zatacza się kółeczka dookoła lewej piersi. Kolisty ruch powtarza się w coraz mniejszym zakresie, w kierunku do sutka. Następnie warto wykonać ruchy liniowe góra-dół i prawo-lewo, cały czas lekko uciskając pierś. Za pomocą opuszków palców szuka się grudek i guzków. Ten sam proces należy powtórzyć na drugiej piersi. Niestety, samobadanie pozwala najczęściej na wykrycie guza dopiero wtedy, gdy ma on powyżej 1cm średnicy. Jeśli guz umiejscowiony jest bardzo głęboko, jego wyczucie może być niemożliwe. Dlatego warto chodzić na regularne badania medyczne.

#rakniepoczekanakoniecepidemii

W odpowiedzi na obawy związane z wybieraniem się do lekarza, Polska Liga Walki z Rakiem rozpoczęła kampanię #rakniepoczekanakoniecepidemii. Jej celem było zachęcenie pacjentów do powrotu do gabinetów, szczególnie w przypadku pojawienia się niepokojących objawów. W ramach akcji na profilach organizacji w mediach społecznościowych pojawiły się grafiki informacyjne.

Daj się zbadać! Rak piersi w czasach COVID-19. Foto Polska Liga Walki z Rakiem/Facebook

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img