Ciekawostki

Leczenie żywieniowe w programie zajęć już czterech uczelni medycznych

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie dołączają w tym roku akademickim do grona uczelni w Polsce, których studenci mają obowiązkowe zajęcia z leczenia żywieniowego.

Czy Mona Lisa miała wysoki cholesterol?

Tajemniczy uśmiech Mona Lisy skrywa więcej, niż przypuszczano.

Czym jest dysmorfofobia? Dlaczego dotyczy także włosów?

Dysmorfofobia to choroba należąca do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Chory ma tendencję do wyolbrzymiania swoich defektów, np. uważa, że ma za duży nos lub odstające uszy. Według badań zachorowalność na BDD (z ang. Body Dysmorphic Disorder) sięga ok. 3% populacji między szesnastym a trzydziestym rokiem życia. W Polsce to zaburzenie nie jest jeszcze dobrze znane, ponieważ brakuje […]

Europejskie wytyczne kardiologiczne – podsumowanie polskich ekspertów

Główną przyczyną zgonów w Europie pozostają choroby sercowo-naczyniowe. W Polsce rocznie umiera ok. 395 tys. osób, z czego 45% z powodu chorób układu krążenia. Od lat 90. zauważalny jest jednak spadek umieralności, za który odpowiadają nowe terapie, technologie medyczne, metody diagnozowania oraz nowe wytyczne kliniczne. Co roku organizowany jest kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC, na […]

Leczenie kanałowe – obalamy mity!

Leczenie kanałowe to postrach wielu pacjentów, a w Internecie krążą na jego temat zatrważające mity. Obalamy te najpopularniejsze.

Bańki chińskie – jakie mają współczesne wykorzystanie?

Metodę „stawiania baniek” praktykowały już nasze prababcie, stosując tzw. medycynę ludową. Leczono nimi schorzenia związane z układem ruchu oraz choroby przewlekłe. Jak dziś wykorzystuje się bańki chińskie?

Masaż gorącymi kamieniami — rytuał dla zdrowego ciała i ducha

Odpręża, dodaje pozytywnej energii, łagodzi bóle mięśniowe i poprawia krążenie. Masaż gorącymi kamieniami ma wiele zalet. Znany już od starożytności ceremoniał wprowadza w stan głębokiego relaksu oraz zbawiennie wpływa na zdrowie. Na czym polega ten rodzaj masażu? Czy każdy może się na niego zdecydować?

Anestezjolog – fakty i mity na temat jego pracy

Rola anestezjologa w medycynie jest olbrzymia. Wbrew powszechnej opinii to nie tylko lekarz ”od usypiania”. Wyjaśniamy, czym zajmuje się ten anestezjolog oraz potwierdzamy fakty i obalamy mity na jego temat.

DNA z powietrza – Niesamowite odkrycie naukowców!

W ostatnich przełomowych badaniach udowodniono, że zwierzęce DNA można pozyskiwać z powietrza. Odkrycie może mieć olbrzymie znaczenie w analizach dotyczących COVID-19.

Suche powietrze w domu – 3 sposoby, jak mu zapobiegać!

Suche powietrze to zmora właściwie podczas każdej pory roku. Zmagamy się z nim zarówno latem, jak i zimą.