Wiele chorób ma podłoże genetyczne. Nowotwory, otyłość czy cukrzyca często na długo zostają w rodzinie, wędrując przez pokolenia. Nie wszystko da się jednak zobaczyć gołym okiem. W naszym DNA mogą drzemać choroby, z którymi do tej pory nie mieliśmy do czynienia. To, czy mamy predyspozycje do pewnych chorób genetycznych, można na szczęście sprawdzić. Odpowiedzi udzielą np. badania nutrigenetyczne.
Badania nutrigenetyczne
Dzięki kompleksowemu zestawowi testów nutrigenetycznych odkryjemy skłonności i predyspozycje unikalne dla naszego organizmu. Na szczęście cała procedura jest szybka i bezpieczna. Jak dowiedziałyśmy się w Klinice medycyny estetycznej i anti-aging dr Beaty Dethloff, badania zajmują tylko kilka minut. Specjalista pobiera wymaz z wewnętrznej części policzka za pomocą patyczka, który później wysyłany jest do laboratorium. Następnie wystarczy już tylko poczekać na wyniki. Co więcej, podobne badanie wykonujemy tylko jeden raz w życiu. Nasze DNA nie zmienia się, także raz uzyskane informacje na zawsze pozostaną takie same.
Predyspozycje do chorób genetycznych
Dzięki badaniom nutrigenetycznym, na przykład Genodiet iGenesis oferowanym przez Klinikę medycyny estetycznej i anti-aging dr Beaty Dethloff, pacjent dowie się, czy ma genetyczne predyspozycje do cukrzycy typu II, insulinooporności, nadciśnienia tętniczego, zawałów serca, udaru, hipercholesterolemii, hiperglikemii bądź otyłości. Poza tym testy te są w stanie zbadać także predyspozycje do rozwoju osteoporozy, uszkodzeń chrząstki oraz trombofilii. W genach znajdują się też informacje o zdrowiu naszego mózgu. Dlatego podczas badań zbadana zostaje predyspozycja do zaburzeń nastroju oraz stanów depresyjnych. Na podstawie wyników można również przewidzieć, jak wiek wpłynie na nasze funkcje poznawcze, w tym pamięć.
Choroby cywilizacyjne
Nowotwory, otyłość i choroby autoimmunologiczne to prawdziwe epidemie XXI wieku. W walce z nimi nie pomaga to, że wiele zaatakowanych organizmów ludzkich nie może pochwalić się odpowiednią proporcją kwasów tłuszczowych. Utrzymanie wyższego poziomu kwasów omega 3 od kwasów omega 6 wspomaga obronę przed procesami chorobotwórczymi. Jeśli proporcje te się zmienią, ciało narażone jest na utajony stan zapalny. Dlatego poza badaniami genetycznymi warto wykonać również test Omega, sprawdzający ilość kwasów omega w organizmie.
Zobacz także: CUKRZYCA – PIERWSZA NIEZAKAŹNA EPIDEMIA W HISTORII
Jak obronić się przed chorobami
Badania nutrigenetyczne nastawione są na ułożenie planu diety, która wspomoże zdrowie i układ immunologiczny naszego ciała. Wprowadzenie odpowiednich zmian zmniejszy m.in. ryzyko wystąpienia niektórych chorób dietozależnych. Dzięki wykonaniu testów można wykluczyć też z jadłospisu pokarmy, których nie trawimy i które wywołują alergię. Dostosowanie menu do indywidualnego metabolizmu daje większą szansę na pozostanie w dobrym stanie. Wpływa również na samopoczucie. Co więcej, wyniki badań pokażą, czy nasz organizm ma problem z wchłanianiem pewnych witamin bądź minerałów, których niedobory potrafią być groźne.