Cukrzyca – pierwsza niezakaźna epidemia w historii

niezakaźna epidemia
Cukrzyca – pierwsza niezakaźna epidemia w historii. Foto stevepb/Pixabay

Mimo że od dwóch lat naszym pierwszym zdrowotnym zmartwieniem jest COVID-19, to w jego cieniu czai się inna epidemia. Chodzi o cukrzycę, którą według najnowszych danych ma około 422 milionów ludzi. W Polsce liczba ta wynosi około 3,5 miliona. Najstraszniejsze jest jednak to, że aż milion Polaków wcale nie wie, że na nią cierpi. O ile z cukrzycą da się żyć, to nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. W związku z tym autoimmunologicznym schorzeniem zniszczeniu mogą ulec takie części ciała, jak oczy czy nerki. Również kończyny, przede wszystkim stopy, są zagrożone. Aż u 10% diabetyków pojawia się tak zwana „stopa cukrzycowa”, charakteryzująca się ranami i owrzodzeniami, utratą czucia, a w ostateczności mogąca się skończyć nawet amputacją. Z powodu takich i innych zaburzeń jeden cukrzyk umiera co sześć sekund. Z powodu dramatycznej skali problemu cukrzyca określana jest jako pierwsza niezakaźna epidemia w historii.

Niezakaźna epidemia XXI wieku

Cukrzycą nie da się zarazić. Da się jej natomiast pomóc. Uznawana za chorobę cywilizacyjną, na rozwój cukrzycy znacząco może wpłynąć styl życia. Oczywiście, zdrowe jedzenie i regularne uprawianie sportu nie zawsze da radę kompletnie zapobiec chorobie – rolę odgrywaja też między innymi geny – ale mogą one znacząco odsunąć jej pojawienie się. W ramach profilaktyki warto wykonywać też regularne badania krwi i pomiary glikemii. Decydując się na badanie przesiewowe, stężenie cukru we krwi należy badać na czczo. Wyniki powyżej 100 mg/dl mogą oznaczać stan przedcukrzycowy czy ryzyko wystąpienia samej choroby. Jej wczesne wykrycie pozwoli na skuteczniejsze leczenia i uniknięcie poważniejszych powikłań.

(Nie)błoga nieświadomość

Niestety, większość ludzi zapomina o tym, jak ważne są regularne badania. Dlatego szacuje się, że aż milion Polaków nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że ma cukrzycę. Przez to nie tylko nie mogą sobie pomóc, ale wręcz pogarszają stan swojego zdrowia. Nieleczona cukrzyca jest w stanie zaowocować miażdżycą, retinopatią czy nefropatią. Wielu ze skutków nie da się już później odwrócić.

Zapobiegliwi pracodawcy

O tym, że cukrzyca to problem społeczny, mówi się coraz głośniej. Dlatego sprawę z powagi zagadnienia zdają sobie już nie tylko medycy, ale także pracodawcy. Ich świadomość jest o tyle ważna, że mogą oni zapewnić pracownikom dostęp do świadczeń medycznych. W ramach oferowanych pakietów ubezpieczeń zdrowotnych często łatwo i bezpłatnie da się dostać na badanie czy do specjalisty. Wydaje się to kluczowe, gdyż nawet przed pandemią kolejki do lekarskich gabinetów potrafiły ciągnąć się miesiącami. W dzisiejszej rzeczywistości, kiedy koronawirus zmusił część sektora meycznego do poświęcenia mu pełnej uwagi, w wielu przypadkach czas oczekiwania na wizytę u diabetologa jeszcze się wydłużył.

– Z naszych obserwacji wynika, że firmy coraz częściej poszukują polis grupowych. Dzięki temu profilaktyka staje się bardziej skuteczna, a jak wiemy z przysłowia: lepiej zapobiegać, niż leczyć  – mówi Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Co powinno zawierać się w takiej polisie? Przede wszystkim dostęp do konsultacji z lekarzem specjalistą, w tym diabetologiem, endokrynologiem, internistą, kardiologiem czy okulistą. Poza tym ważna jest oferta diagnostyczna, a więc komplet badań. Dobrze, gdy wśród nich znajdują się morfologia, badanie poziomu glukozy, białka, kreatyniny we krwi, a także możliwość wykonania EKG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img