Nieświeży oddech – zwalcz mity!

nieświeży oddech
Nieświeży oddech – zwalcz mity!

Według badań, nawet dla co trzeciej osoby nieświeży oddech to codzienność. Przyczyny mogą być różne. Często na zapach z ust wpływają nasze nawyki, jak rzadkie mycie zębów, palenie papierosów albo spożywanie określonego jedzenia, np. czosnku czy cebuli. Niestety, chociaż o nieświeży oddech nietrudno, to poradzenie sobie z nim nie jest już takie proste.

Mit pierwszy: Nieświeży oddech to sygnał choroby

Jeśli rano notorycznie budzimy się z nieświeżym oddechem, to wcale nie jest powód do zmartwień. Tak naprawdę to jedynie znak, że w jamie ustnej i przewodzie pokarmowej żyje mikrobiota. Ponieważ w nocy wydzielanie śliny jest mniejsze, miała ona lepsze warunki do rozwoju.

Jama ustna człowieka nie jest sterylną przestrzenią, w której nie ma ani jednej bakterii. Nawet jeśli pamiętamy o myciu zębów, drobnoustrojów jest w niej miliony. To nie znaczy, że wszystkie są szkodliwe – wyjaśnia lek. dent. Aleksander Gajos z Dentim Clinic Medicover w Katowicach.

A co, jeśli brzydki oddech towarzyszy nam w ciągu dnia?  W około 90% przypadków za zapach z ust odpowiedzialny jest stopień higieny, czyli mycie zębów odpowiednią szczoteczką, techniką i pastą oraz z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów, jak nitka, irygator czy płukanka. Czasem zdarza się jednak, że za nieświeżym oddechem rzeczywiście stoją choroby. Na zapach z ust wpływ mają cukrzyca, choroby nerek, a także problemy gastryczne i laryngologiczne.

Zobacz także: Cukrzyca – pierwsza niezakaźna epidemia w historii

Mit drugi: Płukanka pomoże

Płukanka jest w stanie zamaskować nieświeży oddech, ale nie rozwiąże problemu. Nie pomogą też płukanki z alkoholem. Wręcz przeciwnie, alkohol prowadzi do wysuszenia śluzówek, a więc zmniejsza wydzielanie śliny. To wywołuje odwrotny efekt, bo nieświeży oddech tylko się nasili. Czy płukanki są jednak kompletnie bezużyteczne w walce z tą dolegliwością?

Zdrowe zęby nie oznaczają automatycznie zdrowej jamy ustnej, ważne są też dziąsła. Tam, w kieszonkach dziąsłowych, mogą gromadzić się resztki jedzenia i bakterie powodujące paradontozę. One też w dużym stopniu odpowiadają za nieświeży oddech, ale, co gorsza, także za przewlekłe zapalenia przyzębia. Poznamy je po zaczerwienionych, tkliwych i bolesnych dziąsłach oraz krwawieniu podczas szczotkowania. Konieczna jest wizyta u dentysty – radzi ekspert.

Jeśli nasze dziąsła okażą się siedliskiem bakterii, dentysta może polecić wtedy pacjentowi specjalistyczną płukankę ze składnikami antybakteryjnymi.

Mit trzeci: Wystarczy myć zęby

Niestety, rozwiązania problemów rzadko kiedy okazują się tak proste. Oczywiście, zachowanie higieny pomaga, ale już w kilka godzin po myciu na uzębieniu rozwija się płytka nazębna, gdzie przylegają i namnażają się bakterie. Przy dziąsłach rozwijają się te beztlenowe, które wytwarzają sporo związków o nieprzyjemnym zapachu. Drobnoustroje produkujące woń skrywają się również na języku.

Higiena dziąseł i języka jest równie ważna, jak mycie samych zębów w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, a przy tym neutralnego zapachu. Specjalne techniki szczotkowania wymiatająco-wibracyjne pomogą dokładniej oczyścić kieszonki dziąsłowe, a skrobaczka do języka oczyści ten narząd z zalegających resztek jedzenia i nadmiaru bakterii – radzi lek. dent. Aleksander Gajos.

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Podstawą jest profilaktyka. Pomogą właściwa higiena jamy ustnej i troska o dobrą florę bakteryjną. Powinno się unikać papierosów, alkoholu i cukrów prostych, np. słodyczy. Korzystnie wpłyną z kolei produkty probiotyczne, jak kefiry i kiszonki. Możemy też również kupić preparat z cynkiem, który posiada właściwości absorbujące nieprzyjemne zapachy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...

Przewodnik po depilacji laserowej w Warszawie

Czym jest depilacja laserowa? Depilacja laserowa to procedura medyczna, która wykorzystuje skoncentrowany strumień światła (laser), aby usunąć niechciane włosy. Laser emituje światło, które jest absorbowane...
spot_img