Czy Mona Lisa miała wysoki cholesterol?

Mona Lisa cholesterol
Czy Mona Lisa miała wysoki cholesterol?

Luvre, Paryż. To jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie, również dzięki wiszącemu tu od 220 lat portretowi kobiety, namalowanemu przez Leonarda da Vinci w XVI wieku. „Mona Lisa” powstawała przez cztery lata, podczas których malarz mógł przyglądać się jej z należytą uwagą. Opłaciło się, bo motyw z tym dziełem znaleźć można rozpowszechniony prawie wszędzie, nie tylko w książkach o sztuce, ale także na tapetach, kubkach, magnesach, ubraniach i telefonicznych etui. Sławę florentynce przyniósł przede wszystkim jej tajemniczy uśmiech, który od lat zastanawia nie tylko miłośników malarstwa, ale także naukowców. Po blisko pięciu stuleciach od powstania portretu okazało się, że mógł on być kluczem do zbadania stanu zdrowia Włoszki. Jak odkryto, problemów prawdopodobnie przysparzał jej cholesterol.

Mona Lisa u doktora

Profesor anatomii patologicznej Vito Franco z Uniwersytetu w Palermo analizował „Mona Lisę” okiem medycznego eksperta. Podczas badania zwrócił uwagę na podskórne zgrubienia (określane jako xanthelasma) zlokalizowane w pobliżu lewego oka Włoszki, a także charakterystycznego tłuszczaka w okolicy ust. Według naukowca są to objawy zbyt dużej ilości cholesterolu we krwi[1]. Sama bohaterka obrazu prawdopodobnie nie była jednak świadoma zaburzeń swojej gospodarki lipidowej.

Wysoki cholesterol

Niewłaściwy poziom cholesterolu przez długi czas może być zupełnie bezobjawowy. Dopiero, zbliża się on do momentu, w którym będzie niebezpieczny dla zdrowia, nasz organizm zaczyna wysyłać nam sygnały ostrzegawcze. Najczęściej pochodzą one z układu krążenia. Niestety, aż co piąty Polak nie jest w stanie wskazać żadnych objawów typowych dla podwyższonego poziomu cholesterolu[2].

Jakie są objawy niewłaściwego poziomu cholesterolu?

Wśród najczęściej wymienianych przez pytanych objawów znajdują się nadciśnienie (43% badanych), nadwaga lub otyłość (35%) oraz zmęczenie (35%). Niestety, żadnego z tych schorzeń medycyna nie wiąże jednoznacznie z podwyższonym poziomem cholesterolu. Na co więc naprawdę powinniśmy zwracać uwagę? U wielu osób, które cierpią na zaburzenia gospodarki lipidowej, pojawiają się skurcze. Także ból w nogach i klatce piersiowej są częstymi objawami. Równie uciążliwe potrafią być zmiany na stopach oraz guzki na ścięgnach Achillesa. Warto też zwracać uwagę na zaburzenia pamięci czy koncentracji. Na szlak wysokiego cholesterolu naprowadzić nas mogą jeszcze symptomy, które miała sama Mona Lisa. Będą to żółte zgrubienia na powiekach, zgięciach łokci oraz pod piersiami.

 

Wcześniej niż później

Wiele osób bagatelizuje złe samopoczucie jako stan przejściowy. Czasem jednak może być ono oznaką głębiej położonego problemu. W przypadku cholesterolu, chociaż ciało daje znaki, że coś jest nie tak, pacjenci najczęściej dowiadują się o jego podwyższonym poziomie dopiero po zrobieniu badań krwi na zlecenia lekarza. Warto jednak obserwować siebie i nie czekać, aż sytuacja dramatycznie się pogorszy.

– Dotkliwy ból w nogach i skurcze łydek, zwłaszcza w nocy, mogą być pierwszymi objawami zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Wszystko przez jego nadmierne gromadzenie się na ścianach tętnic. Cholesterol, przyczepiając się do naszych naczyń krwionośnych, blokuje przepływ krwi i uniemożliwia komfortowe wyprostowanie kończyn. Zmiany pojawiają się również w obrębie stóp, które stają się blade oraz chłodne. Warto obserwować, czy na naszym ciele, szczególnie w okolicach oczu i łokci, nie pojawiły się nienaturalne zgrubienia o żółtym zabarwieniu. W przypadku wystąpienia niepokojących zmian, powinniśmy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wskaże dalsze kroki postępowania – wyjaśnia Krzysztof Czerwiński, doradca medyczny marki Berimal, USP Zdrowie.

 

[1] Enigmatic smile of Leonardo da Vinci’s Mona Lisa a sign of ill health | Leonardo da Vinci | The Guardian

[2] Raport: „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu”, przygotowany na zlecenie marki Berimal, wrzesień 2021

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img