Ciśnieniowa epidemia – jak należy dbać o serce?

jak dbać o serce
Ciśnieniowa epidemia – jak należy dbać o serce?

Szacuje się, że w Polsce ponad 11 mln osób ma nadciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg). Natomiast podwyższone ciśnienie krwi powyżej normy (130–139/80–89 mmHg) ma kolejne kilka milionów ludzi. To prawie połowa Polaków. Tym niepokojącym danym towarzyszą inne, dotyczące świadomości społecznej. Badanie przeprowadzone przez Huawei wykazało, że także prawie połowa respondentów w naszym kraju nie była świadoma skali tej choroby występującej u młodszych osób, a 44% nie wie, jak obniżyć ciśnienie krwi. Kiedy należy zacząć mierzyć ciśnienie i jak prawidłowo dbać o serce?

Ciśnienie – cichy zabójca

Od lat najczęstszą przyczyną zgonów Polaków są choroby układu krążenia. Nie zmieniła tego nawet pandemia COVID-19! Niestety, problem ten ciągle narasta. Wynika to z takich przyczyn, jak starzenie się społeczeństwa, niezdrowa dieta, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, nadwaga, a także długotrwały stres psychiczny.

Zobacz także: Trójglicerydy – jakie są normy? Jak obniżyć?

Pomimo tego, że wysokie ciśnienie jest problemem powszechnym, to wielu cierpiących na nie ludzi nie zdaje sobie sprawy ze swojej kondycji. Potwierdza to raport WHO, w którym czytamy, iż w ciągu ostatnich 30 lat liczba dorosłych w wieku 30-79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 milionów do 1,28 miliarda, podczas gdy prawie połowa z nich nie wiedziała, że ​​ma wysokie ciśnienie krwi.

Wysoka nieświadomość

Sprawą zainteresowała się firma Huawei. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że tylko ​​59% respondentów uważa, że ​​o serce należy dbać już w wieku 20 i 30 lat. W Polsce blisko 35% respondentów twierdzi, że ​​o serce należy dbać dopiero po 40. roku życia, a polscy mężczyźni są jeszcze bardziej nieświadomi. Około 41% z nich uważa, że ​​należy dbać o serce po czterdziestce lub nawet później. Kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak, zaproszony przez Huawei z okazji premiery Watch D – zegarka z certyfikatami CE dla urządzenia medycznego, podkreśla jednak, że o serce należy zacząć dbać jak najwcześniej.

Jak i kiedy zacząć dbać o serce?

Wiele osób nie wie, jak dbać o serce. Pierwsze, co należy zrobić, to zacząć je monitorować. W miarę możliwości powinno się sprawdzić jego podstawowe funkcje, czyli tętno, EKG i ciśnienie tętnicze. Na przeprowadzenie tych pomiarów nie należy jednak czekać do emerytury. W przypadku ciśnienia dolna granica wieku wynosi 2 lata – już wtedy podczas badań bilansowych dokonywany jest pierwszy pomiar. W kolejnych latach powinien być on regularnie powtarzany. Im wcześniej wykryjemy ewentualne nieprawidłowości, tym wcześniej możemy interweniować i zapobiegać niekorzystnym zmianom w naszym układzie sercowo-naczyniowym.

Jak często mierzyć ciśnienie?

Zdaniem profesora ciśnienie tętnicze należy mierzyć jak najczęściej, przynajmniej raz na pół roku. Kluczowe jest upowszechnienie tego badania, żeby jak najwięcej osób mogło takich pomiarów regularnie dokonywać. Na szczęście na rynek trafia coraz więcej urządzeń, które mają nam w tym pomóc. Obecnie możemy sięgnąć nawet po smartwatche, takie jak Watch D. To pierwszy zegarek z funkcjami monitorowania ciśnienia krwi oraz analizy EKG, potwierdzonymi certyfikatem CE dla wyrobu medycznego. Oznacza to, że wyniki jego pomiarów są dokładne i wiarygodne, więc stanowi on świetną alternatywę dla tradycyjnego ciśnieniomierza – zwłaszcza dla osób młodych i aktywnych.

Prawidłowe ciśnienie

U zdrowej osoby do 65. roku życia ciśnienie skurczowe powinno wynosić 120–129 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe 70–79 mmHg. Aktualne europejskie normy ciśnienia krwi wskazują u osób powyżej 65. roku życia na takie same wartości ciśnienia rozkurczowego i nieco wyższe możliwe wartości ciśnienia skurczowego, rzędu 130–139 mmHg.

9 sposobów na obniżenie ciśnienia

Według zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, kardiolog Krzysztof J. Filipiak sugeruje, że powinniśmy aktywnie wdrażać metody obniżania wartości ciśnienia krwi w sposób niefarmakologiczny. Niestety nawet 44% Polaków nie wie, jak to zrobić. Tymczasem wiele ze sposobów na obniżenie ciśnienia może pomóc nie tylko w chorobach układu krążenia, ale pozytywnie wpłynąć na nasze ogólne zdrowie.

  1. Rzuć palenie (unikaj także biernego palenia)
  2. Zacznij kontrolować masę ciała i walcz z nadwagą oraz otyłością
  3. Ogranicz spożywanie soli kuchennej
  4. Zmniejsz spożycie tłuszczów zwierzęcych
  5. Ogranicz spożycie alkoholu
  6. Zwiększ spożycie warzyw i owoców
  7. Kontroluj inne czynniki ryzyka, takie jak cholesterol bądź trójglicerydy
  8. Systematycznie uprawiaj aktywność fizyczną
  9. Regularnie sprawdzaj swoje ciśnienie krwi za pomocą urządzeń codziennego użytku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to popularny zabieg, który ma na celu usunięcie niechcianego owłosienia. Niestety, może on prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych....

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że może ona prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych jest stanem zapalnym skóry, który może powodować swędzenie, pieczenie i bolesność. Aby uniknąć tego problemu, warto wybrać bezpieczną metodę depilacji. Możesz wybrać laserowe usuwanie włosów lub inne metody depilacji, które są bezpieczne dla skóry. Przed wyborem odpowiedniej metody depilacji warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetyczką. Wybierając bezpieczną metodę depilacji, możesz cieszyć się gładką skórą bez ryzyka zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja a zapalenie mieszków włosowych Depilacja, czyli usuwanie włosów z ciała, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Wiele osób korzysta z tego zabiegu, aby zapewnić...

Jak depilacja wpływa na zapalenie mieszków włosowych?

Depilacja - skuteczny sposób na zapalenie mieszków włosowych? Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który polega na usuwaniu włosów za pomocą różnych metod. Może...

Dieta alkaliczna: Przykładowy siedmiodniowy jadłospis

Dieta alkaliczna to plan żywieniowy oparty na idei utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie poprzez spożywanie pokarmów o działaniu alkalicznym. Główne założenia tej diety to: Spożywanie...
spot_img