Trójglicerydy – jakie są normy? Jak obniżyć?

trójglicerydy
Trójglicerydy – jakie są normy? Jak obniżyć?

Choroby układu krążenia każdego roku zabijają masę ludzi na całym świecie, a według statystyk są one jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Zazwyczaj związane są z nieprawidłowym stylem życia, w skład którego wchodzi niezdrowa dieta czy niska aktywność fizyczna. Chorobom układu krążenia najczęściej towarzyszą zmiany w profilu lipidowym. Jednym ze składników gospodarki lipidowej są trójglicerydy. O czym może świadczyć i skąd bierze się ich zbyt wysokie stężenie we krwi?

Trójglicerydy norma – jakie powinno być stężenie we krwi?

Stężenie trójglicerydów oznacza się w badaniu nazywanym lipidogramem. Oprócz nich sprawdza ono również stężenie cholesterolu całkowitego, a także lipoprotein frakcji LDL oraz HDL. O zbyt wysokim stężeniu trójglicerydów mówimy, gdy ich stężenie przekracza 150 mg/dl. Należy jednak mieć na uwadze, że badanie stężenia triglicerydów może nie być miarodajne bez odpowiedniego przygotowania. Do badania należy podejść po minimum 12 godzinach od ostatniego posiłku. Co więcej, na kilka dni przed badaniem powinno zrezygnować się z picia alkoholu, ponieważ spożywanie alkoholu może dać fałszywie zawyżony wynik.

Trójglicerydy za wysokie – jakie są przyczyny?

Przyczyn zbyt wysokiego stężenia trójglicerydów może być kilka, jednak wśród nich najbardziej istotne są:

  • Nadużywanie alkoholu
  • Nieprawidłowa dieta
  • Niska aktywność fizyczna

Czasem jednak zbyt wysokie stężenie jest wynikiem uwarunkowań genetycznych. Przykładem jest zespół chylomikronemii, czyli rzadka choroba metaboliczna, w której przebiegu stężenie trójglicerydów w surowicy często przekracza 1000 mg/dl. Osoby cierpiące na zespół chylomikronemii mają bardzo duże ryzyko wystąpienia między innymi ostrego zapalenia trzustki. Zasadniczym badaniem w celu stwierdzenia zespołu chylomikronemii jest test zimnej flotacji. Polega on na odłożeniu surowicy do lodówki na noc. Pozytywny wynik testu, świadczący o występowaniu zespołu, charakteryzuje się wytworzeniem mlecznej powłoki na powierzchni.

Zbyt wysokie stężenie trójglicerydów bardzo często obserwuje się u pacjentów cierpiących na cukrzycę. Wynika to przede wszystkim z nieprawidłowego stylu życia, który często jest przyczyną zarówno cukrzycy, jak i zaburzeń w profilu lipidowym. Pacjenci z cukrzycą bardziej szczegółowe informacje mogą znaleźć na portalu diabetyk24.pl.

Trójglicerydy jak obniżyć – jak zmodyfikować swój styl życia?

W obniżaniu stężenia trójglicerydów najlepszy efekt może dać ograniczenie spożycia alkoholu. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie całkowita abstynencja. Ponadto, zmian wymaga także dieta. W celu obniżenia stężenia trójglicerydów należy ograniczyć całkowite spożycie węglowodanów, a w szczególności węglowodanów prostych. W jakich produktach występują te składniki odżywcze? Węglowodany proste można spotkać między innymi w słodyczach, słodkich napojach, a także w cukrze i miodzie. Występują one również w produktach zbożowych, owocach i warzywach. Należy jednak pamiętać, że owoce, warzywa i produkty zbożowe są źródłem cennych witamin i minerałów, a także prozdrowotnego błonnika pokarmowego. Modyfikacje diety powinny dotyczyć przede wszystkim ograniczenia spożycia napojów słodzonych cukrem, unikania dosładzania potraw i ograniczenia ilości spożywanych słodyczy. Warto także wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, zamiast tych oczyszczonych.

W obniżaniu stężenia trójglicerydów bardzo skuteczna jest również aktywność fizyczna i redukcja tkanki tłuszczowej. Co więcej, korzystny efekt może dać stosowanie suplementów kwasów tłuszczowych omega-3. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pacjentów z zespołem chylomikronemii, u których zaburzenia mają podłoże genetyczne. Osoby te także muszą zmodyfikować swój styl życia, ale w szczególności bardzo mocno ograniczyć spożycie każdego rodzaju tłuszczu.

Dodatkowe informacje na temat samych trójglicerydów oraz skutecznego postępowania w przypadku zbyt wysokiego stężenia można znaleźć na stronie diabetyk24.pl/blog-section/trojglicerydy-czym-sa.

Artykuł partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...

Przewodnik po depilacji laserowej w Warszawie

Czym jest depilacja laserowa? Depilacja laserowa to procedura medyczna, która wykorzystuje skoncentrowany strumień światła (laser), aby usunąć niechciane włosy. Laser emituje światło, które jest absorbowane...
spot_img