Zespół jelita drażliwego – jak go rozpoznać i jak leczyć?

zespol jelita wrazliwego

Zespół jelita drażliwego to dolegliwość, która może znacznie utrudniać życie, a mimo to wiele osób nie zgłasza się z tym problemem do lekarza i nie podejmuje leczenia. Wprawdzie nie opracowano dotychczas metod pozwalających na całkowite wyleczenie z tej choroby, jednak jej rozpoznanie i podjęcie odpowiednich działań leczniczych umożliwia złagodzenie objawów, a co za tym idzie – pozwala na normalne funkcjonowanie na co dzień. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z zespołem jelita drażliwego?

Przyczyny nadwrażliwości jelita

Jako że jelito drażliwe jest dość „nowym” schorzeniem – zdiagnozowano je dopiero pod koniec lat 90. XX wieku – jego przyczyny zostały jedynie częściowo określone. Do głównych czynników wywołujących objawy jelita drażliwego należą infekcje układu pokarmowego oraz przyjmowanie antybiotyków przez dłuższy czas. Schorzenie może mieć również charakter dziedziczny. Niebagatelną rolę w powstawaniu zespołu jelita drażliwego odgrywa także tryb życia, zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Zbyt duże ostępy czasowe pomiędzy posiłkami i zbyt duże porcje, spożywane za szybko – to z pewnością nie ułatwia pracy układu trawiennego. Nieprzetrawiony pokarm dostaje się do jelit i wywołuje zaburzenia perystaltyki. Dodatkową przyczyną jest ciągły stres oraz osłabiona kondycja psychiczna: drażliwość jelita najczęściej pojawia się u osób cierpiących np. na depresję lub inne choroby psychiczne.

Jak rozpoznać jelito drażliwe?

Objawy zespołu jelita drażliwego wiążą się przede wszystkim z dużym dyskomfortem trawiennym. DO najważniejszych symptomów należą:

  • nieregularne wypróżnienia,
  • wzdęcia,
  • biegunki i zaparcia pojawiające się naprzemiennie,
  • nieustanne uczucie przejedzenia,
  • ból brzucha, który może mieć różny charakter (tępy ból, napadowe skurcze, kolki) i mija zazwyczaj po wypróżnieniu,
  • nudności, bóle mięśni, częste oddawanie moczu.

Dla skutecznego leczenia nadwrażliwości jelit najważniejsza jest prawidłowa diagnoza. Dlatego po zaobserwowaniu u siebie utrzymujących się objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby potwierdzić rozpoznanie i wykluczyć inne możliwe schorzenia jelit, np. nowotwór.

Metody leczenia

W leczeniu nadwrażliwości jelit stosuje się zarówno metody farmakologiczne, jak i psychoterapeutyczne. Wybór środków zaradczych jest uzależniony przede wszystkim od tego, jaką formę przybiera ta dolegliwość i jakie objawy pojawiają się najczęściej. Pomocniczymi lekami na zespół jelita drażliwego mogą być środki rozkurczowe, dostępne bez recepty, np. No-spa (http://www.no-spa.pl/08_article_przyczyna_zjn.html). Nie obejdzie się również bez odpowiedniej diety, z której bezwzględnie należy wyeliminować ciężkostrawne i tłuste dania, zastępując je lekkimi potrawami gotowanymi na parze lub pieczonymi.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img