Jak wrócić do zdrowia po udarze? Akcja z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu

Jak wrócić do zdrowia po udarze? Akcja z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu

W niedzielę 29 października z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w warszawskim ośrodku Terapia neurologiczna samodzielni odbędą się całodzienne ogólnodostępne, bezpłatne prezentacje, konsultacje i instruktaże ekspertów oraz ocena czynników ryzyka wystąpienia udaru. Wszystko po to, aby edukować oraz wesprzeć chorych i ich bliskich.

Jak przedstawiają się statystyki ofiar udaru mózgu?

Udar mózgu to obecnie pierwsza przyczyna niepełnosprawności, a trzecia w kolejności najczęstsza przyczyna śmierci Polaków. Szacuje się, że co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. Już teraz oznacza to ponad 70 tys. przypadków rocznie, ale eksperci alarmują, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba udarów znacząco wzrośnie. Co istotne udar może się przytrafić każdemu, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W grupie ryzyka jest ponad 5 mln Polaków, wśród nich znajdują się osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, jak migotanie przedsionków, a także osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu i cukrzycą.

Za ryzyko wystąpienia udaru mózgu w dużej mierze odpowiadają czynniki, na które mamy wpływ, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Jednocześnie należy pamiętać, że nasze szanse zachowania zdrowia zwiększa nie tylko świadomość tego, jak udarowi mózgu można zapobiegać, ale też i wiedza na temat postępowania w przypadku jego wystąpienia – mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Czy jesteśmy świadomi zagrożenia?

Niska świadomość społeczna na temat symptomów choroby sprawia jednak, że wiele osób zbyt późno wzywa pomoc, przez co aż 70 proc. pacjentów po udarze mózgu zmaga się z niepełnosprawnością. W praktyce oznacza to trudności w wykonywaniu codziennych czynności i zależność od innych osób.

Niezwykle ważna jest dla nas pomoc chorym w dążeniu do ograniczenia długofalowych skutków udaru oraz wsparcie ich w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami i stopniowym powrocie do życia społecznego i zawodowego – mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Światowy Dzień Udaru Mózgu

W ramach Światowego Dnia Udaru Mózgu Fundacja Udaru Mózgu oraz ośrodek Terapia neurologiczna samodzielni pod patronatem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego zapraszają wszystkich chętnych do udziału w społecznej akcji edukacyjnej, podczas której będzie można zapoznać się z informacjami na temat profilaktyki udarowej, możliwości terapii oraz wsparcia osób po udarze mózgu.

Wydarzenie odbędzie się w ośrodku Terapia neurologiczna samodzielni przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 18. Uczestnicy będą mogli m.in. bezpłatnie zidentyfikować czy występują u nich czynniki ryzyka udaru, dowiedzieć się o najnowszych możliwościach leczenia i terapii osób po udarze mózgu, dowiedzieć się, w jaki sposób finansować terapię po udarze oraz porozmawiać z fizjoterapeutą, neurologiem, dietetykiem, terapeutą zajęciowym, prawnikiem, neuropsychologiem, neurologopedą, a także pracownikami organizacji zrzeszających pacjentów i ich bliskich.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img