Co wpływa na finalny wygląd naszej blizny?

scars

Wielkość blizny, jej kształt i powierzchnia zależy od rodzaju urazu lub wykonanego zabiegu chirurgicznego, a także od naturalnych predyspozycji organizmu. U jednych osób rana goi się bardzo szybko, pozostawiając praktycznie niewielki ślad, u innych natomiast pojawiają się powikłania, w wyniku których blizna staje się rozległa i trudna do ukrycia. Dodatkowo wszelkie stany zapalne, będące skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, także wpływają na końcowy efekt zagojenia się uszkodzonego miejsca, a w efekcie finalny kształt i strukturę blizny.

Czynniki wpływające na wygląd blizny

Tworzenie blizny oraz jej ostateczny kształt trwa od 6 do 12 miesięcy. W tym okresie blizna ulega wielu zmianom oraz dynamicznej przebudowie. Prawidłowe i szybkie gojenie się blizny zależy od wielu czynników, np. wieku, stanu zdrowia danej osoby czy miejsca zranienia.

Wiek

Osoby starsze są szczególnie narażone na powstawanie widocznych blizn, ponieważ ich skóra znacznie wolniej ulega procesowi regeneracji. Natomiast skóra dzieci ma tendencję do nadprodukcji kolagenu, na skutek czego blizny stają się większe i grubsze.

Rodzaj skóry

Osoby o bardzo jasnej lub ciemniejszej karnacji są znacznie bardziej podatne na tworzenie się blizn i keloidów.

Hormony

Zachwianie gospodarki hormonalnej również wpływa na proces zabliźniania się ran. Problem widocznych blizn może dotknąć przede wszystkim kobiety w ciąży czy nastolatki w fazie dojrzewania a także osoby z nadwagą.

Umiejscowienie na ciele

W miejscach, gdzie skóra ulega rozciąganiu mogą pojawić się bardziej widoczne blizny. Tego typu zmiany tworzą się zazwyczaj na: mostku, ramionach czy małżowinach usznych.

Geny

Tendencję do nieprawidłowego bliznowacenia można po prostu odziedziczyć.

Charakter rany

Największe ryzyko powstawania blizn następuje w przypadku oparzeń chemicznych i termicznych oraz ran szarpanych, które goją się trudniej niż te cięte.

Choroby

Trudniejsze gojenie ran i blizn następuję również w przypadku chorób metabolicznych i cukrzycy.

Przepis na zmniejszenie widoczności blizn? Regularna pielęgnacja!

Wczesne rozpoczęcie pielęgnacji blizny po wygojeniu się rany jest kluczową czynnością, znacząco wpływającą na jej wygląd oraz fakturę w przyszłości. Z pomocą nadchodzą plastry Contractubex®, których intensywne działanie aktywuje się podczas snu. Preparat wykorzystuje efekt okluzji, zapewniający odpowiednią wilgotność tkanki blizny. Długotrwałe działanie substancji aktywnych preparatu (6-12 godzin) pozytywnie wpływa na końcowy efekt leczenia. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie je zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając. Leczenie można rozpocząć natychmiast po zagojeniu się rany lub usunięciu szwów. Najlepsze efekty daje stosowanie plastrów przez co najmniej 3 miesiące,

contractubex
spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img