Wakacyjne aktywności a zdrowie naszych pleców

Wakacyjne aktywności a zdrowie naszych pleców

Sprzyjająca pogoda to jeden z czynników motywujących do większej aktywności na świeżym powietrzu. Najpopularniejsze z nich, wybierane przez Polaków, sprzyjają ogólnej poprawie kondycji fizycznej i stanu zdrowia.
Trzeba jednak pamiętać o mierzeniu sił na zamiary i nie rzucać się w wir aktywności po roku spędzonym za biurkiem. Jeżeli podczas rowerowej wycieczki, pływania kajakiem, gry w badmintona czy rozkładaniu namiotu pojawi się ból pleców, warto zweryfikować jego przyczynę.

Lato to czas dla kręgosłupa

Ładna pogoda to idealny czas, aby dać odpocząć plecom po dłuższym siedzeniu za biurkiem. To też idealny moment żeby zadbać o poprawę kondycji fizycznej.
W tym celu wcale nie trzeba decydować się na ekstremalne aktywności. Polacy najczęściej wykorzystują ładną pogodę decydując się na jazdę na rowerze (51 proc.), pływanie (28 proc.) lub bieganie (18 proc.)1. Są to statystycznie najczęściej wybierane ćwiczenia. Co ważne, są one typowane świadomie, aby poprawić sobie samopoczucie, odreagować stres albo po prostu dla przyjemności. Nie wymagają przy tym większego przygotowania. Jednak zanim zdecydujemy się na długi wypad rowerowy czy bieganie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jakich zasad warto przestrzegać?

Decydując się na treningi, zwłaszcza po dłuższej przerwie należy pamiętać o dawkowaniu wysiłku. Zbyt raptowne rozpoczęcie aktywności fizycznej może doprowadzić do nadwyrężenia naszego kręgosłupa. Należy pamiętać również o stosownej rozgrzewce. Dzięki temu mamy większą szansę na uniknięcie kontuzji. W przypadku biegania warto zacząć od spacerów, a następnie zwiększać stopniowo tempo. To samo dotyczy również pokonywanych dystansów. Niezbędne jest także odpowiednie obuwie. Trzeba też pamiętać, że korzystniej jest poruszać się po miękkiej nawierzchni. W przypadku jazdy na rowerze stawy są znacznie mniej obciążone. Najkorzystniej na kręgosłup wpływa rekreacyjne pływanie. Jednak pomimo większej, letniej aktywności fizycznej i mniejszych obciążeń, może się okazać, że odczuwamy niepokojące bóle pleców.

Na co zwrócić uwagę, kiedy pojawi się ból pleców?

Trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj bólu od razu powinien budzić niepokój. Szczególną czujność powinien wzbudzić ból, który rozwija się stopniowo, utrzymuje przez dłuższy czas, co najmniej 3 miesiące nawet podczas odpoczynku, a także taki, który eliminują ćwiczenia. W takiej sytuacji warto skorzystać z Kwestionariusza Objawów, który znajduje się na stronie www.kiedybolaplecy.pl. Pozwoli on ocenić prawdopodobieństwo zapalnego podłoża występującego bólu. Dalszym krokiem powinna być wizyta u lekarza, podczas której dobrze jest umieć opisać objawy bólowe. Pomocne informacje, jak przygotować się do wizyty u specjalisty i na co zwrócić uwagę przy rozmowie na temat objawów bólowych, znajdują się również na stronie.
-Zwiększając dzienną dawkę aktywności fizycznej narażamy się również na pojawienie się bólu mechanicznego. Jest on sygnałem, że doszło do przeciążenia. Inną kategorię stanowią bóle o podłożu zapalnym, które mogą być zwiastunem przewlekłej, postępującej choroby reumatycznej. Pamiętajmy, że bólu nie wolno ignorować. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć opinii lekarza. Pozwoli to na wczesną diagnozę, która umożliwia wdrożenie ewentualnego leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, ekspert kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

Wakacyjne aktywności a zdrowie naszych pleców

Kampania „Nie odwracaj się plecami od bólu”

Kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu” firmy AbbVie Polska jest realizowana we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się Razem” i Federacją REF. Akcja służy propagowaniu wiedzy na temat zapalnego bólu pleców oraz wskazuje na konieczność wczesnego zdiagnozowania choroby. Rozpoznanie ZZSK – zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – nie zawsze jest łatwe. Chorobę cechuje podstępny, powolny początek ze stopniowo narastającym nasileniem objawów. Pomiędzy pierwszymi objawami choroby, a jej rozpoznaniem upływa zwykle kilka lat. W Polsce czas od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia diagnozy często wynosi od 5 do 10 lat. W ramach kampanii powstała strona www.kiedybolaplecy.pl, zawierająca informacje na temat rodzaju bólu pleców oraz praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z nim. Na stronie znajduje się także Kwestionariusz Objawów, który pozwala na wstępną autodiagnozę rodzaju odczuwanego bólu pleców.

spot_img

Najnowsze wpisy

Odkurz cały dom na jednym ładowaniu z Electrolux

Electrolux odpowiada na te potrzeby, prezentując odkurzacz bezprzewodowy Power Hygienic 800, który umożliwia efektywne sprzątanie całego domu na jednym ładowaniu, wyznaczając nowe standardy w...

Pralki Electrolux dla małych i dużych rodzin Jaką pojemność wybrać?

Electrolux, jako renomowany producent sprzętu AGD, oferuje szeroki wachlarz pralek, które mogą zaspokoić potrzeby zarówno małych, jak i dużych gospodarstw domowych. Decydując, którą pralkę...

Piekarnik parowy – jakie posiada funkcje?

Piekarnik parowy SteamBoost 800 marki Electrolux jest przykładem urządzenia, które rewolucjonizuje podejście do gotowania w domu, łącząc zaawansowaną technologię z funkcjami, które upraszczają przygotowanie...

Co jeść na dobry sen: Produkty bogate w melatoninę

Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę, który reguluje rytm dobowy i pomaga w zasypianiu

Jak protetyka wpływa na estetykę zębów?

Na czym polega protetyka stomatologiczna? Nie ulega wątpliwości, że estetyka zębów ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Osoby z pięknym uśmiechem często odczuwają większą pewność...
spot_img