Wakacyjne aktywności a zdrowie naszych pleców

Wakacyjne aktywności a zdrowie naszych pleców

Sprzyjająca pogoda to jeden z czynników motywujących do większej aktywności na świeżym powietrzu. Najpopularniejsze z nich, wybierane przez Polaków, sprzyjają ogólnej poprawie kondycji fizycznej i stanu zdrowia.
Trzeba jednak pamiętać o mierzeniu sił na zamiary i nie rzucać się w wir aktywności po roku spędzonym za biurkiem. Jeżeli podczas rowerowej wycieczki, pływania kajakiem, gry w badmintona czy rozkładaniu namiotu pojawi się ból pleców, warto zweryfikować jego przyczynę.

Lato to czas dla kręgosłupa

Ładna pogoda to idealny czas, aby dać odpocząć plecom po dłuższym siedzeniu za biurkiem. To też idealny moment żeby zadbać o poprawę kondycji fizycznej.
W tym celu wcale nie trzeba decydować się na ekstremalne aktywności. Polacy najczęściej wykorzystują ładną pogodę decydując się na jazdę na rowerze (51 proc.), pływanie (28 proc.) lub bieganie (18 proc.)1. Są to statystycznie najczęściej wybierane ćwiczenia. Co ważne, są one typowane świadomie, aby poprawić sobie samopoczucie, odreagować stres albo po prostu dla przyjemności. Nie wymagają przy tym większego przygotowania. Jednak zanim zdecydujemy się na długi wypad rowerowy czy bieganie, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jakich zasad warto przestrzegać?

Decydując się na treningi, zwłaszcza po dłuższej przerwie należy pamiętać o dawkowaniu wysiłku. Zbyt raptowne rozpoczęcie aktywności fizycznej może doprowadzić do nadwyrężenia naszego kręgosłupa. Należy pamiętać również o stosownej rozgrzewce. Dzięki temu mamy większą szansę na uniknięcie kontuzji. W przypadku biegania warto zacząć od spacerów, a następnie zwiększać stopniowo tempo. To samo dotyczy również pokonywanych dystansów. Niezbędne jest także odpowiednie obuwie. Trzeba też pamiętać, że korzystniej jest poruszać się po miękkiej nawierzchni. W przypadku jazdy na rowerze stawy są znacznie mniej obciążone. Najkorzystniej na kręgosłup wpływa rekreacyjne pływanie. Jednak pomimo większej, letniej aktywności fizycznej i mniejszych obciążeń, może się okazać, że odczuwamy niepokojące bóle pleców.

Na co zwrócić uwagę, kiedy pojawi się ból pleców?

Trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj bólu od razu powinien budzić niepokój. Szczególną czujność powinien wzbudzić ból, który rozwija się stopniowo, utrzymuje przez dłuższy czas, co najmniej 3 miesiące nawet podczas odpoczynku, a także taki, który eliminują ćwiczenia. W takiej sytuacji warto skorzystać z Kwestionariusza Objawów, który znajduje się na stronie www.kiedybolaplecy.pl. Pozwoli on ocenić prawdopodobieństwo zapalnego podłoża występującego bólu. Dalszym krokiem powinna być wizyta u lekarza, podczas której dobrze jest umieć opisać objawy bólowe. Pomocne informacje, jak przygotować się do wizyty u specjalisty i na co zwrócić uwagę przy rozmowie na temat objawów bólowych, znajdują się również na stronie.
-Zwiększając dzienną dawkę aktywności fizycznej narażamy się również na pojawienie się bólu mechanicznego. Jest on sygnałem, że doszło do przeciążenia. Inną kategorię stanowią bóle o podłożu zapalnym, które mogą być zwiastunem przewlekłej, postępującej choroby reumatycznej. Pamiętajmy, że bólu nie wolno ignorować. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć opinii lekarza. Pozwoli to na wczesną diagnozę, która umożliwia wdrożenie ewentualnego leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, ekspert kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

Wakacyjne aktywności a zdrowie naszych pleców

Kampania „Nie odwracaj się plecami od bólu”

Kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu” firmy AbbVie Polska jest realizowana we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się Razem” i Federacją REF. Akcja służy propagowaniu wiedzy na temat zapalnego bólu pleców oraz wskazuje na konieczność wczesnego zdiagnozowania choroby. Rozpoznanie ZZSK – zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – nie zawsze jest łatwe. Chorobę cechuje podstępny, powolny początek ze stopniowo narastającym nasileniem objawów. Pomiędzy pierwszymi objawami choroby, a jej rozpoznaniem upływa zwykle kilka lat. W Polsce czas od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia diagnozy często wynosi od 5 do 10 lat. W ramach kampanii powstała strona www.kiedybolaplecy.pl, zawierająca informacje na temat rodzaju bólu pleców oraz praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z nim. Na stronie znajduje się także Kwestionariusz Objawów, który pozwala na wstępną autodiagnozę rodzaju odczuwanego bólu pleców.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img