Uniknij kontuzji na nartach– zadbaj o zdrowie i kondycję fizyczną

Sprzęt ma nie tylko wyglądać

Wchodząc do sklepów i przeglądając portale internetowe możemy zostać przytłoczeni wzorami, różnorodnością oraz ilością proponowanych rozwiązań. W ich gąszczu łatwo jest zapomnieć na co należy zwracać uwagę i powinno znaleźć się na pierwszym miejscu, abyśmy wyjazd spędzili nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie. Statystycznie częstym aspektem powodującym urazy u narciarzy – amatorów jest zły dobór sprzętu. Zanim zaczniecie swoją zjazdową przygodę skonsultujcie się z instruktorem lub pracownikiem wypożyczalni sprzętu i poproście, by pomógł Wam dobrać sprzęt oraz rozmiar do Waszej sylwetki. Planując całodzienne szaleństwa na stokach trzeba odpowiednio się ubrać tzn. założyć odpowiednie do panującej temperatury ubranie, które zapewni bezpieczeństwo i wygodę ruchów oraz uchroni przed przegrzaniem bądź wyziębieniem (bielizna termiczna, nieślizgające się buty, czapka i rękawiczki, itp.

Wzmacniaj mięśnie i dbaj o bezpieczeństwo

Do aktywności fizycznej związanej z jazdą na nartach lub desce snowboardowej należy się przygotować, a najlepiej zacząć już przed feriami. Z uwagi na to, że na urazy i kontuzje podczas zimowego szaleństwa najbardziej narażone są nasze kolana i stawy skokowe – dobrze byłoby poświęcić kilka chwil w ciągu dnia na ćwiczenia równowagi i mięśni działających na staw kolanowy. Doskonale sprawdzą się tutaj półprzysiady, podskoki oraz stanie na jednej nodze na różnego rodzaju podłożu – od tego stabilnego (parkiet), do mniej stabilnego (na przykład materac lub koc). Gdy będziecie już gotowi do aktywności – pod żadnym pozorem nie zapomnijcie o rozgrzewce. Wykonajcie kilka szybkich podskoków, by podnieść temperaturę ciała i przygotować układ krążeniowo – oddechowy do wzmożonego wysiłku, a następnie rozgrzejcie stawy poprzez rotacyjne ruchy (popularne „kółka”) poszczególnymi częściami ciała. Po odpowiednim doborze sprzętu i rozgrzewce – jesteście przygotowani na narciarskie szaleństwo. – mówi Łukasz Nędzke, ekspert All For Body. Pamiętajcie o tym, by być skupionymi i rozważnymi nie tylko podczas samego zjazdu, ale również po – czekając w kolejce do wyciągu lub odpoczywając i zbierając siły do kolejnej dawki wysiłku. Korzystajcie z obiektów sportowych zgodnie z ich przeznaczeniem, szanujcie zarówno własne zdrowie jak i ludzi dookoła, nie zapominajcie, że poza Wami są też inni ludzie. W razie jakiegokolwiek wypadku niezwłocznie skorzystajcie z numeru alarmowego lub powiadomcie osobę dorosłą w swoim otoczeniu. Oczywiście powyższe porady dotyczą nie tylko zajęć narciarskich, snowboardowych lub saneczkowych, ale również jakichkolwiek innych, gdzie w grę wchodzi wzmożony wysiłek fizyczny. Hotel Novotel Kraków Centrum wraz z ekspertami dla swoich gości na czas zimowy przygotował specjalne zajęcia przygotowujące do uprawiania sportów zimowych.

Jedzenie to paliwo

Ostatnim, lecz nie najmniej ważnym punktem, o którym nie powinniście zapominać jest zbilansowany posiłek – w ferworze zimowych zabaw pamiętajcie o tym, by uzupełniać zużytą energię zarówno przed (około godziny), jak i po aktywności. Sprawdzonym sposobem na narty jest też posiadanie przy sobie tabliczki czekolady, słodkiego wafelka albo termosu z gorącą herbatą.

 

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img