Trening tlenowy to rodzaj aktywności, z którego warto skorzystać latem

Trening tlenowy polega na wykonywaniu ćwiczeń, podczas których nie musimy zużywać zbyt dużego zapasu tlenu. Pobudza krążenie, poprawia wentylację płuc, a energia pozyskiwana z przemian tlenowych przyczynia się do spalania dużej ilości kalorii. Jakie aktywności wykonywać, aby skorzystaćlatem?

Trening tlenowy polega na wykonywaniu ćwiczeń takich jak spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, wioślarstwo czy jazda na rolkach, czyli typowo wakacyjnych aktywności. Ćwiczenia tlenowe mają charakter ciągły, ale poziom tętna mieści się w ściśle określonym zakresie, w granicach 70 – 140 uderzeń na minutę w zależności od wieku. To rodzaj aktywności podczas której nie musimy szybko oddychać jednak poprawia się wentylacja płuc i pobudza krążenie.

Trening tlenowy – korzyści dla zdrowia okiem eksperta

Wykonywanie takich ćwiczeń nie obciąża zbyt mocno układu sercowo – naczyniowego. Oddech jest delikatnie przyspieszony, a osoba ćwicząca może swobodnie rozmawiać żeby złapać oddech. Trening taki powinien trwać ok. 45 – 60 minut. Po 30 – 35 minutach dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Jest to doskonały sposób na poprawę funkcjonowania mięśni.

,,Obecnie w gabinecie widzimy jak negatywny styl życia wpływa na zdrowie pacjentów. Ćwiczenia są podstawą dobrego samopoczucia, pozwalają zabezpieczyć mięśnie przed asymetrycznymi przeciążeniami, a w konsekwencji urazami i kontuzjami. Zwiększają wytrzymałość, poprawiają koordynację ruchową, stabilizację oraz wzmacniają mięśnie i ścięgna. W treningu tlenowym energia do pracy mięśni pozyskiwana jest głównie z przemian zużywających tlen spalając glukozę czy tłuszcz. Nawet lekkie ćwiczenia wspierają układ mięśniowy do prawidłowego funkcjonowania. Trening tlenowy jest też bardzo dobrym sposobem na wrócenie do aktywności na przykład po urazach, kontuzjach czy innych unieruchomieniach”  –  wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

,,Jest to taki rodzaj ćwiczeń, do których można się szybko zaadoptować”

Dużą zaletą treningu tlenowego jest to, że można go zoptymalizować do możliwości fizycznych osoby ćwiczącej, dzięki czemu nie obciąża on nadmiernie organizmu. Jest zupełnie bezpieczny nawet dla osób nie mających do czynienia zaktywnością fizyczną lub dopiero początkujących. Aby nie wywołać w organizmie stresu oksydacyjnego można wykonywać na przemian ćwiczenia o niskim poziomie trudności jak na przykład jazda na rowerze czy spacer z intensywniejszymi jak bieganie.

Jak do tego podejść?

Im osoba jest bardziej wytrenowana tym bardziej należy zwiększać ilość wykonywanych treningów oraz poziom trudności. Trening tlenowy to bezpieczna i w miarę przyjemna forma aktywności fizycznej. Ten rodzaj ćwiczeń może wykonywać każdy niezależnie od wieku i możliwości ruchowych. Jest również bardzo korzystny dla osób otyłych lub borykających się problemami zdrowotnymi takimi jak nadciśnienie, choroby serca czy układu krążenia. Jest to jedna z bezpieczniejszych aktywności, która nie obciąża stawów i przynosi szereg korzyści prozdrowotnych.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img