Zdalne diagnozowanie, bieżące monitorowanie stanu pacjenta, stała kontrola parametrów terapii, możliwość szybkiej reakcji na pojawiające się problemy, przejrzyste informacje o terapii i szczegółowe dane procesu leczenia nawet z kilku minionych lat – bez zapisów, bez kolejek, a nawet bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Wykorzystanie nowoczesnej technologii w diagnostyce i leczeniu pacjentów obniża koszty świadczenia opieki zdrowotnej, ułatwia dostęp do lekarzy specjalistów a lekarzom pozwala na lepszą efektywność pracy i poświęcenie czasu pacjentom, którzy go najbardziej potrzebują. Teraz z dobrodziejstw telemedycyny mogą również skorzystać pacjenci poddani terapii w zakresie zaburzeń oddychania podczas snu oraz ich lekarze.
Coraz więcej ludzi cierpi na więcej niż jedno schorzenie i coraz częściej są to choroby przewlekłe, wymagające długotrwałego leczenia. Jednocześnie rośnie świadomość społeczeństw z zakresu profilaktyki zdrowia, a co za tym idzie – zapotrzebowanie pacjentów na specjalistyczne badania. Wymusiło to konieczność opracowania nowych modeli opieki zdrowotnej umożliwiających leczenie i monitorowanie stanu pacjentów w ich własnym domu.
Można śmiało powiedzieć, że telemedycyna wprowadza nas w erę zintegrowanej opieki nad pacjentem. Firma ResMed – jako pionier innowacyjnych technologii w leczeniu bezdechu sennego, oferuje w pełni zintegrowany system terapii, który pomaga monitorować i właściwie zarządzać leczeniem, optymalizując jego efekty.
System ResMed AirView jest przystosowany do pracy na każdym etapie terapii pacjenta: od momentu badania przesiewowego poprzez wszystkie etapy leczenia. Lekarz może zdalnie śledzić dane dotyczące terapii pacjenta, interweniować w przypadku nieprawidłowości, może zdalnie zmieniać ustawienia aparatu, rozwiązywać problemy przy pomocy funkcji AirView, może pomóc pacjentowi w powrocie do stosowania terapii. Korzyści czerpią nie tylko pacjenci, ale i lekarze. Nowatorski system AirView umożliwia optymalne wykorzystanie przeznaczonych do terapii bezdechu sennego aparatów CPAP, a tym samym istotnie poprawia skuteczność leczenia. Jak to działa? Urządzenia CPAP mają wbudowane moduły łączności bezprzewodowej. Dzięki funkcji AirView godzinę po wyłączeniu urządzenie transmituje dane terapii do tzw. chmury internetowej, do której dostęp on-line ma zarówno pacjent (w ograniczonym zakresie), jak i lekarz. Urządzenie przekazuje szczegółowe dane terapii, wyświetlane na ekranie urządzenia, które następnie są przesyłane bezprzewodowo lub pobierane do komputera. Zdalny dostęp lekarza do szczegółowych raportów oraz historii terapii pozwala skuteczniej monitorować leczenie i dostosowywać jego przebieg do indywidualnej sytuacji i potrzeb pacjenta.
System AirView daje stały wgląd do danych pacjenta bezpiecznie przechowywanych „w chmurze”, w zaciszu gabinetu, domu czy jakiegokolwiek innego miejsca na Ziemi. Dba o komfort pacjentów w czasie nocnego odpoczynku. Działa bez przerwy, można na nim polegać o każdej porze dnia i nocy.
– Pacjent otrzymuje szybką, fachową i spersonalizowaną pomoc w czasie rzeczywistym, nie traci czasu na umawianie wizyt, kolejki, oszczędza czas i pieniądze na pokonywanie odległości z miejsca zamieszkania do gabinetu doktora. Lekarz monitorując pacjenta nie musi wstawać od biurka, nie spędza niepotrzebnie czasu na rozmowach telefonicznych, niezaplanowanych wizytach domowych, minimalizuje ryzyko niedostosowania terapii do potrzeb pacjenta i zwrotu aparatu. Ma więcej czasu dla tych pacjentów, którzy go naprawdę potrzebują. Telemedycyna poprawia jakość usług medycznych, umożliwia wykrywania stanów zagrożeń życia pacjentów i przeciwdziała nawrotom schorzeń, co jest niezwykle ważne szczególnie w regionach słabiej rozwiniętej infrastruktury medycznej. Rozwiązania ResMed umożliwiają lekarzom współpracę pomiędzy różnymi podmiotami z sektora opieki zdrowotnej – mówi Tomasz Zarzycki, Dyrektor d/s Rynków Wschodzących w firmie ResMed, eksperta w nowoczesnej terapii obturacyjnego bezdechu sennego.
Telemedycyna rewolucjonizuje sposób świadczenia opieki zdrowotnej na całym świecie, zyskując coraz szersze grono zwolenników. W wielu dziedzinach zmniejsza częstotliwość hospitalizacji spowodowanych zaostrzeniem objawów choroby. Jej intensywny rozwój przyczynia się do obniżania kosztów, co z kolei przekładać się będzie na większą powszechność świadczonych usług.