Te problemy skórne mogą dotknąć każdego

Te problemy skórne mogą dotknąć każdego

Skóra człowieka zabezpiecza organizm ludzki przed przedostawaniem się do jego wnętrza szkodliwych substancji. Dlatego istotne jest utrzymywanie jej w dobrej kondycji oraz skuteczna eliminacja wszelkich zmian skórnych, których następstwem może być jej uszkodzenie. Najbardziej narażona na problemy jest skóra bardzo sucha i wrażliwa. Charakteryzuje się ona mniejszą ilością gruczołów łojowych i niższą barierą ochronną. Tracąc odpowiednie nawilżenie jest bardziej podatna na podrażnienia i uczulenia, których efektem może być łuszczenie i pękanie skóry. Wówczas wzrasta ryzyko przedostania się do organizmu groźnych wirusów i bakterii. Jak uniknąć odparzeń czy wyprzeń skóry, czym się różnią te zmiany skórne oraz jak radzić sobie z nimi, jeśli się już pojawią ?

Odparzenia

Odparzenia to zmiany skórne spowodowane pocieraniem o siebie powierzchni skóry albo skóry o ubranie. Towarzyszy temu także często nadmierne pocenie się. Choć odparzenie kojarzy się z dolegliwościami u najmłodszych dzieci, jednak bardzo często dotyka osoby dorosłe. Czynnikami sprzyjającymi tworzeniu się odparzeń są najczęściej nadmierna potliwość, nieodpowiednia higiena ciała, reakcje uczuleniowe na środki chemiczne czy otyłość. Oprócz osób z nadwagą, równie często problem ten spotyka osoby uprawiające różne formy aktywności fizycznej. Do odparzeń dochodzi podczas ćwiczeń, w czasie których pocierane są o siebie wilgotne i ciepłe partie skóry. Odparzenia powstają głównie w miejscach dobrze ocieplonych i takich, w których najszybciej się pocimy. Są to najczęściej okolice pachwin, uda, pachy, stopy, a u osób otyłych fałdy skóry i miejsca pod biustem. Odparzenia to nieprzyjemne i bolesne dolegliwości. Skóra staje się czerwona, obrzęknięta i może dojść do sączenia się z jej powierzchni płynu surowiczego. Takie odparzone miejsca tworzą idealną przestrzeń do rozwoju zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Należy więc smarować narażone lub już zmienione miejsca odpowiednimi preparatami specjalistycznymi z apteki, dbać o higienę ciała, używać hipoalergicznych środków piorących oraz nosić odpowiednie, przewiewne ubranie.

Wyprzenia

Wyprzenie to powierzchowny, ostry, stan zapalny skóry. Początkowe objawy mogą występować w postaci krost, w stanie ostrym z maceracją naskórka, nadżerkami, wysiękiem i strupami, w stanie przewlekłym – z wykwitami rumieniowymi, łuszczeniem i świądem. Zmiany te mogą wystąpić w każdym wieku. Największymi czynnikami ryzyka są otyłość, cukrzyca, immunosupresja. Wyprzenia najczęściej powstają w przestrzeniach międzypalcowych, a także w fałdach pachwinowych, pachowych, za uszami, okolicach międzypośladkowych czy pod biustem. Takie zmiany zdarzają się także w okolicach narządów płciowych, także pod napletkiem. We wczesnych objawach należy postępować jak w przypadku odparzeń. Jeśli wyprzenie obejmuje większy obszar skóry lub skórę owłosioną warto użyć preparatów z zawartością oleju lnianego. Jednak w stanach ostrych i przewlekłych niezbędna jest wizyta u lekarza w celu zastosowania preparatów na drożdżaki lub antybiotyków na zakażenia bakteryjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img