Światowy Dzień Zapaleń Mózgu i Opon Mózgowo-rdzeniowych

infografika - GlaxoSmithKline
infografika – GlaxoSmithKline

Już jutro, 24 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-rdzeniowych (World Meningitis Day). Jest on organizowany przez Confederation of Meningitis Organisations (CoMO), międzynarodową organizację zrzeszającą zarówno naukowców jak również pacjentów. Została powołana, aby podnosić świadomość dotyczącą problemu zachorowalności na zapalenia opon mózgowych, zwłaszcza tych wywoływanych przez groźne bakterie takie jak: meningokoki, pneumokoki oraz HiB.

Każdego roku, ponad 1 mln ludzi zapada na bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Trzy główne przyczyny bakteryjnego zapalenia opon mózgowych są powszechnie znane, to meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae typu B (HiB).

Zapalenie opon mózgowych to zapalenie błon pokrywających mózg i rdzeń kręgowy. Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba ośrodkowego układu nerwowego wywoływana przez groźne bakterie – meningokoki. Neisseria meningitidis to grupa bakterii, które mogą wywoływać meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznicę (sepsę) poważnie zagrażające życiu. Przebieg choroby jest nieprzewidywalny i trudno jest ją rozpoznać we wczesnym stadium (objawy często są mylone z grypą). Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Chorobom tym można zapobiegać dzięki dostępnej profilaktyce. Właśnie na polski rynek wchodzi nowa skoniugowana szczepionka Nimenrix™ przeciwko meningokokom z grup A, C, W-135 oraz Y. W załączeniu przesyłamy informację prasową na temat globalnej skali problemu zakażeń meningokokowych oraz nowej szczepionki, która jest już dostępna w Polsce. Korzystając z okazji jaką jest Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-rdzeniowych (World Meningitis Day)

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img