Suplement diety to nie lek

"Suplementować czy leczyć?
„Suplementować czy leczyć?

Ponad 40% Polaków uważa, że suplementy diety maja działanie lecznicze. Suplementacja to uzupełnienie niedoboru, ale stwierdzonego analitycznie, za pomocą badań. Powinno to być koordynowane przez lekarza, z rolą doradczą farmaceuty – podkreśla Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Prawie co piąty Polak korzysta z suplementów diety. Jak podaje IMS Health, w 2013 roku stanowiły one blisko 50% wartości produktów OTC sprzedawanych w Polsce. Tak duże spożycie suplementów sprawiło, że tematem zaczęli interesować się eksperci z dziedziny farmacji, media oraz przede wszystkim Polacy, m.in. 25 września 2014r. odbyła się debata ekspertów „Suplementować czy leczyć?” Jest to odpowiedź na problem, jaki przyniosło wprowadzenie na polski rynek suplementów diety przy jednoczesnym zbyt liberalnym prawie oraz braku
rzetelnej wiedzy Polaków o różnicach miedzy lekami a suplementami.
Rynek suplementów jest ogromny i rośnie błyskawicznie. Każdego miesiąca do Głównego Inspektoratu Sanitarnego wpływa ok. 800 wniosków z prośbą o rejestrację, z czego zdecydowana większość, bo ok. 500 zgłoszeń, dotyczy suplementów diety. Wprowadzenie do obrotu suplementu diety wymaga jedynie formalnego poinformowania Głównego Inspektoratu Sanitarnego, że dany produkt jest wprowadzany do sprzedaży.

Dodatkowo brakuje opłaty i kontroli przed wprowadzeniem na rynek. W 2013r. Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdziła ok. 800 producentów suplementów. Okazało się, że często zawierają one niedozwolone środki farmakologiczne oraz ołów, kadm, arsen, a także barwniki w niedozwolonych ilościach. -W Polsce jest eldorado prawne, panuje zbyt duża łatwość wprowadzania produktu na rynek. Przy takiej ilości preparatów nie ma weryfikacji.- mówi Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Z raportu jaki powstał na bazie badania przeprowadzonego przez TNS Polska „Świadome samoleczenie w Polsce, www.lekiczysuplementy.pl 2014” wynika, że co czwarty Polak (27%) nie potrafi określić, czym jest suplement diety. Połowa ankietowanych (50%) niesłusznie sądzi, że suplementy diety są poddawanej takiej samej kontroli jakości jak leki bez recepty. Aż 25% respondentów błędnie uważa, że suplementów diety nie da się przedawkować. Tylko niewiele ponad połowa (55%) wie, że suplementy mogą wchodzić w reakcje z lekami.
Zaufanie w skuteczność suplementów bierze się m.in. z tego, że mają takie same postaci jak leki, czyli: blistry, kapsułki, tabletki, syropy. -Wciąż nowością jest, że w tej postaci mogą występować też inne produkty, bo zabrakło pełnej edukacji, podkreślenia, że postać nie determinuje funkcji.- zauważyła Ewa Jankowska, prezes Zarządu Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że konieczna jest edukacja na temat różnic pomiędzy lekami, a suplementami diety oraz współpraca lekarzy, farmaceutów i urzędników. Polacy powinni świadomie podejmować samoleczenie oraz czuć się bezpiecznie w gąszczu niejasnych informacji oraz reklam produktów.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img