Soczewki kontaktowe – pielęgnacja oczu

Soczewki kontaktowe, fot.Bianka Marton

Minęło 120 lat odkąd niemieckim wynalazcom udało się stworzyć pierwszą soczewkę kontaktową, którą można było umieścić na powierzchni oka. Obecnie szacuje się, że 150 milionów ludzi na całym świecie nosi soczewki kontaktowe, a zdecydowanie liczniejszą grupą są kobiety. W Polsce stanowią aż 80% użytkowników. Aby mieć komfort jakie dają soczewki, należy zachować odpowiednią pielęgnację oczu oraz stosować specjalnie dobrane kosmetyki.

Najpopularniejszymi są miękkie soczewki częstej wymiany, czyli miesięczne i dwutygodniowe. W Polsce stanowią, aż 95% wszystkich soczewek. Podstawowe zalety z ich używania to pełne pole widzenia, brak zniekształceń obrazu, naturalny wygląd, możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych, uprawianie sportu.

Użytkowanie soczewek wiąże się jednak z różnymi problemami oczu. Europejska Akademia Okulistyki wskazuje, że kosmetyki to jedne z najczęstszych źródeł problemów dla użytkowników soczewek kontaktowych. Mogą powodować podrażnienie oczu, alergię, zakażenie, suchość.

„Należy pamiętać, że do takiego stanu doprowadza często nieprawidłowa higiena i pielęgnacja wrażliwych okolic oczu. Skóra wokół oczu jest delikatna i wrażliwa, podobnie jak sama gałka oczna. Z tego powodu należy używać odpowiednich preparatów kosmetycznych do makijażu oraz pielęgnacji i oczyszczania skóry. Szczególna uwagę należy również zachować przy wykonywaniu tych czynności. Demakijaż oczu powinien być wykonywany delikatnie miękkim, bawełnianym płatkiem lub chusteczką.” – radzi Marta Boryka, mgr kosmetolog firmy Baylla.
Aby zachować środki bezpieczeństwa należy sięgać po kosmetyki non-zapachowe, hipoalergiczne. Na rynku jest duży wybór tuszy i odżywek do rzęs, które zapewniają bezpieczeństwo stosowania. Jedną z nich jest np. odżywka do rzęs neuLash, która działa wzmacniająco, dając naturalny efekt objętości i podkręcenia rzęs. Przeznaczona jest dla osób noszących soczewki kontaktowe. Kolejną zasadą jest wykonanie makijażu. Dla bezpieczeństwa warto unikać matowych, czy opalizujących brokatowych cieni do powiek, tzw. glitterów. Tego typu cienie mogą dostać się pod soczewkę i podrażnić oko. Makijaż należy robić po włożeniu soczewki kontaktowej.
„Jedną z najważniejszych kwestii pielęgnacji oka jest bezpieczeństwo stosowanych produktów. Wszystkie kosmetyki bezwzględnie powinny być przebadane dermatologicznie i oftalmologicznie. Osoby noszące soczewki muszą zwracać uwagę na skład kosmetyków i sprawdzać czy są ona dla nich przeznaczone. Dotyczy to przede wszystkim produktów, które mogą mieć bezpośredni kontakt z gałką oczną, a więc tuszu, odżywek, czy eyelinerów. Składniki tych produktów w żaden sposób nie mogą wpływać na stan soczewki, ani powodować podrażnień i tak już uwrażliwionych oczu. W trakcie aplikacji należy zachować szczególną ostrożność, tak aby produkt nie dostał się do oka.” – dodaje Marta Boryka.
Użytkownicy soczewek muszą pamiętać, aby przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji. Poza odpowiednio dobranymi kosmetykami należy nosić soczewki tylko przez taki czas jaki zalecił specjalista, a przed ich użyciem, dokładnie umyć ręce. W celu nawilżenia oczu wskazane jest używanie kropli nawilżających oraz częstsze mruganie.