Smog. Co zrobić zamiast narzekać?

Smog. Co zrobić zamiast narzekać?

Według WHO zanieczyszczenie powietrza jest obecnie największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia. Jednak zamiast wpadać w panikę, lepiej wziąć sprawy we własne ręce i zadbać o powietrze, którym oddychamy.

„Każdego dnia wykonujemy około 20 tysięcy wdechów i wydechów. – Aż 70% toksyn wydobywa się z ciała za pomocą oddechu. W przypadku gdy toksyny nie zostaną skutecznie wydalone, pozostałe organy zostaną obciążone dodatkową pracą, co może skutkować chorobami” – tłumaczy Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu, ekspertka marki Blueair.

Choroby z… powietrza

Zmuszając nasz układ oddechowy do filtrowania zanieczyszczonego powietrza zwiększamy ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Powody, dla których nigdy nie warto traktować smogu „jak powietrza”, wymienia Artur Badyda, inżynier i profesor na Politechnice Warszawskiej, ekspert ds. zanieczyszczeń powietrza: –”Krótkoterminowo, wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza przyczyniają się do zaostrzania istniejących chorób układu oddechowego i układu krążenia, spadku sprawności oddychania, zwiększenia występowania napadów kaszlu, zaburzeń oddychania czy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Mogą pojawić się również zmiany w rogówce oka, podrażnienia błon śluzowych i spojówek.”

Poradnik: 10 wskazówek, jak poprawić powietrze w domu

1. Unikaj świec zapachowych i kadzideł – toksyny ze świeczek parafinowych są tak samo
szkodliwe jak te w spalinach oleju napędowego.
2. Często odkurzaj – na dywanach, materacach osiadają cząstki kurzu, grzyby i roztocza.
3. Regularnie pierz pościel i inne wyroby tekstylne.
4. Unikaj zbędnych chemikaliów – zamiast tego używaj naturalnych środków czyszczących.
5. Ogranicz stosowanie produktów w aerozolach – przyczyniają się do zanieczyszczania
powietrza.
6. Pierz nowe ubrania przed pierwszym użyciem, aby zmniejszyć ilość substancji
chemicznych, które dostają się do powietrza.
7. Inwestuj w rośliny – według NASA bluszcz i lilia pokojowa najlepiej eliminują
zanieczyszczenia domowe.
8. Szukaj bezemisyjnych produktów (farb, lakierów, ale także mebli czy wykładzin
podłogowych) remontując lub urządzając mieszkanie.
9. Jak najrzadziej pal w kominku – jeśli już to robisz, używaj odpowiednio sezonowanego,
suchego drewna liściastego.
10. Umieść oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość
czasu. Przy wyborze oczyszczacza kieruj się wskaźnikiem CADR – im wyższy, tym wyższa

Jak prawidłowo oddychać?

„Dobrze oddychać to znaczy głęboko i świadomie. Głęboki oddech, czyli tzw. „oddech pełną piersią” to tak naprawdę oddychanie całą klatką i brzuchem. Najprostsza metoda, od której można zacząć podróż w świadomy oddech, to zwykłe długie 10 wdechów i wydechów połączonych z obserwacją ruchu klatki piersiowej oraz brzucha. Wystarczy zwrócić uwagę na poruszanie się tych dwóch części ciała oraz dodatkowo można spróbować poczuć powietrze
przesuwające się przez nasz układ oddechowy (zaczynając od nosa, poprzez gardło, oskrzela, aż do płuc) – radzi Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu, ekspert marki Blueair.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img