Po co się kłuć, kiedy można skanować?

Po co się kłuć, kiedy można skanować?
Po co się kłuć, kiedy można skanować?

 

System Monitorowania Glikemii Flash FreeStyle Libre firmy Abbott dla osób chorych na cukrzycę jest już dostępny w Polsce. Jest to rewolucyjny system oparty na nowej technologii, który pozwala osobom chorym na cukrzycę zmierzyć poziom cukru w 1 sekundę, bezboleśnie i bez konieczności nakłuwania palców. Wszystko za sprawą sensora działającego przez 2 tygodnie, noszonego na tylnej stronie ramienia, który automatycznie mierzy poziom glukozy.

System inny niż wszystkie

System FreeStyle Libre składa się z małego sensora — wielkością przypominającego monetę 5zł — noszonego na tylnej stronie ramienia oraz czytnika. Sensor co minutę mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym za pomocą wprowadzonego pod skórę, małego (5 mm długości i 0,4 mm średnicy) mikrofilamentu. Założenie sensora FreeStyle Libre na tylnej stronie ramienia jest praktycznie bezbolesne. Aby wykonać pomiar poziomu cukru wystarczy zbliżyć czytnik do sensora. Taki skan można wykonać nawet przez ubranie. Dzięki temu pomiar poziomu cukru jest dyskretny i wygodny. Po zeskanowaniu sensora, na czytniku wyświetli się poziom cukru, wykres pokazujący glikemię z ostatnich 8 godzin oraz strzałka trendu, która określa, czy stężenie glukozy rośnie, spada czy jest stabilne. Wystarczy raz na 8 godzin zeskanować sensor czytnikiem, aby mieć pełny obraz tego jak kształtował się nasz poziom cukru przez całą dobę.

Czytnik FreeStyle Libre przechowuje w pamięci dane z okresu do 90 dni, dostarczając historycznych informacji o tym jak kształtował się poziom cukru w tym czasie. Dane z czytnika można zgrać do programu komputerowego.

O cukrzycy słów kilka

To przełomowy moment dla osób chorych na cukrzycę w Polscemówi Sylwia Borowska-Kurek, Country Manager Abbott Diabetes Care Poland. System FreeStyle Libre to rewolucyjna technologia, która może zastąpić tradycyjne metody pomiaru glikemii poprzez nakłucie opuszki palca. Naszym najważniejszym priorytetem jest wspieranie ludzi chorych na cukrzycę. Jesteśmy pewni, że ta technologia pomoże im uwolnić się od bólu związanego z codziennymi pomiarami poziomu cukru.

Liczba chorych na cukrzycę w Polsce stale wzrasta. Obecnie na cukrzycę cierpi w naszym kraju prawie 3 miliony Polaków, z czego 1 milion nie jest tego świadomy. Jest to o tyle niepokojące, że nieleczona cukrzyca grozi wieloma poważnymi powikłaniami, m.in. wynikającymi z uszkodzenia naczyń krwionośnych, które prowadzą do przyspieszonego rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo naczyniowego, tj. zawału serca, choroby niedokrwiennej serca, czy udaru mózgumówi dr hab. n. med. prof. UJ Tomasz Klupa, Kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych w Katedrze i Klinice Chorób Metabolicznych w Krakowie. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, konsultant wojewódzki ds. cukrzycy.

Uciążliwe pomiary

Osoba chora na cukrzycę zwykle samodzielnie monitoruje swój poziom cukru poprzez nakłucie opuszki palca i naniesienie kropli krwi na pasek testowy włożony do glukometru. Niestety, często wśród cukrzyków, zwłaszcza dzieci i młodzieży, występuje niechęć do wykonywania takich pomiarów, co częściowo wynika z dyskomfortu i bólu związanego z nakłuwaniem palców. W wielu placówkach zwłaszcza w przedszkolach i szkołach podstawowych, nauczyciele nie chcą wykonywać pomiarów. W związku z tym rodzice, zwłaszcza matki chorych dzieci muszą przychodzić co 2 godziny do szkoły lub „koczują” na korytarzu, podczas gdy dziecko ma zajęcia. Prowadzi to nie tylko do destabilizacji życia rodzinnego, ale również zawodowego rodziców dziecka z cukrzycąmówi Monika Zamarlik, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę Diabetycy.eu.

Regularne wykonywanie pomiarów nie jest łatwe. Wymaga dyscypliny i motywacji. Jest to trudne, szczególnie w przypadku małych dzieci. Rodzice wielokrotnie muszą nakłuwać opuszki palców swoich dzieci, często zadając im ból. Niestety jest to konieczne, aby leczenie cukrzycy było zarówno skuteczne, jak i bezpiecznemówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Informacje techniczne

Główne cechy systemu FreeStyle Libre firmy Abbott:

  • Sensor działa 14 dni i jest wodoodporny,
  • Automatycznie rejestruje odczyty stężenia glukozy przez całą dobę. Można wykonać dowolną ilość pomiarów poprzez szybki skan,
  • Po zeskanowaniu sensora, na czytniku wyświetli się poziom cukru, wykres pokazujący glikemię z ostatnich 8 godzin oraz strzałka trendu, która określa, czy stężenie glukozy rośnie, spada czy jest stabilne,
  • Czytnik generuje standardowe raporty dostarczające informacji m.in. o: średnim stężeniu glukozy w poszczególnych porach dnia, ilości zdarzeń hipoglikemii oraz czasie w zakresie docelowym.

System FreeStyle Libre dostarcza także osobom chorującym na cukrzycę i ich lekarzom informacji o ambulatoryjnym profilu glikemii (AGP). Jest to wykres odzwierciedlający ich typowy dzień i pokazujący informacje na temat zbyt niskich poziomów cukru (hipoglikemia) oraz zbyt wysokich (hiperglikemia). Pozwala to na lepsze zrozumienie jak kształtuje się poziom cukru w ciągu dnia oraz dostarcza wskazówek co do modyfikacji diety czy leczenia.

Koszt czytnika objętego dwuletnią gwarancją (z możliwością przedłużenia do 3 lat) to 255zł. Koszt sensora działającego dwa tygodnie to również 255zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to popularny zabieg, który ma na celu usunięcie niechcianego owłosienia. Niestety, może on prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych....

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że może ona prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych jest stanem zapalnym skóry, który może powodować swędzenie, pieczenie i bolesność. Aby uniknąć tego problemu, warto wybrać bezpieczną metodę depilacji. Możesz wybrać laserowe usuwanie włosów lub inne metody depilacji, które są bezpieczne dla skóry. Przed wyborem odpowiedniej metody depilacji warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetyczką. Wybierając bezpieczną metodę depilacji, możesz cieszyć się gładką skórą bez ryzyka zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja a zapalenie mieszków włosowych Depilacja, czyli usuwanie włosów z ciała, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Wiele osób korzysta z tego zabiegu, aby zapewnić...

Jak depilacja wpływa na zapalenie mieszków włosowych?

Depilacja - skuteczny sposób na zapalenie mieszków włosowych? Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który polega na usuwaniu włosów za pomocą różnych metod. Może...

Dieta alkaliczna: Przykładowy siedmiodniowy jadłospis

Dieta alkaliczna to plan żywieniowy oparty na idei utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie poprzez spożywanie pokarmów o działaniu alkalicznym. Główne założenia tej diety to: Spożywanie...
spot_img