SIBO co to jest?

Co to jest sibo
SIBO co to jest? Foto Alicia Harper/pixabay

SIBO to skrót od Small Intestinal Bacterial Overgrowth, oznacza nadmierną proliferację bakterii w jelicie cienkim. Jest to stan, w którym nieprawidłowa flora bakteryjna rozmnaża się w jelicie cienkim, powodując zaburzenia trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

SIBO może prowadzić do objawów takich jak: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, bóle głowy, zmęczenie, utrata masy ciała, skłonności do anemia.

Przyczyny SIBO mogą być różne, w tym:

 • zaburzenia motoryczne jelita cienkiego (np. zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna),
 • zaburzenia funkcji ruchu jelita cienkiego (np. po operacji, po radioterapii),
 • niedobór enzymów trawienia,
 • przyjmowanie leków (np. opioidów, protonopompy),
 • choroby endokrynologiczne (np. cukrzy

Metanowo-wodorowy test oddechowy

Metanowo-wodorowy test oddechowy (CH4/H2 Breath Test) jest testem diagnostycznym stosowanym do wykrywania nadmiernej proliferacji bakterii w jelicie cienkim, czyli tzw. Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO). Test polega na pomiarze poziomu dwutlenku węgla (CO2) i wodoru (H2) w wydychanym powietrzu.

Aby przeprowadzić test, pacjent musi wziąć doustnie odpowiednią dawkę substancji węglowodoru, a następnie pobiera się próbki powietrza z płuc pacjenta co kilka minut przez okres 2-3 godzin. Jeśli poziom dwutlenku węgla i wodoru jest podwyższony, oznacza to obecność nadmiernej ilości bakterii w jelicie cienkim.

Test jest dobrym narzędziem do diagnozy SIBO, jednak nie jest jedynym testem i nie jest powszechnie stosowany. Lekarz przed przeprowadzeniem testu powinien przeprowadzić wywiad i zbadać pacjenta, aby wykluczyć inne przyczyny objawów.

Test na SIBO – jak się przygotować?

Aby przygotować się do testu na SIBO, należy przestrzegać pewnych zaleceń przed i podczas testu:

 1. Przed testem: należy przestrzegać specjalnej diety przez co najmniej 3 dni przed testem. Dieta powinna być lekkostrawna i pozbawiona produktów fermentujących (np. cukru, alkoholu, mleka, warzyw kapustnych, fasoli, grochu).
 2. Przed testem: należy unikać stosowania leków, które mogą zaburzać wynik testu (np. probiotyków, antybiotyków, leków przeciwbólowych, leków na refluks).
 3. Na dzień przed testem: należy przestrzegać postu, nie przyjmując żadnych pokarmów po godzinie 18:00.
 4. Podczas testu: należy wziąć doustnie odpowiednią dawkę substancji węglowodoru (np. lactulose, glucose), która jest podana przez lekarza. Należy pobrać próbkę powietrza z płuc pacjenta co kilka minut przez okres 2-3 godzin.
 5. Podczas testu: należy unikać palenia tytoniu, jedzenia, picia i wykonywania innych czynności, które mogą zaburzać pomiar poziomu dwutlenku węgla i wodoru w wydychanym powietrzu.

Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń przed i podczas testu, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki. Należy też pamiętać, że przygotowanie do testu i jego przebieg powinien być uzgodniony z lekarzem, który przeprowadzi test.

Jak wygląda leczenie Sibo

Leczenie SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) jest skomplikowane i zazwyczaj obejmuje kilka różnych elementów. Celem leczenia jest redukcja liczby bakterii w jelicie cienkim, przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej oraz wyeliminowanie objawów.

Leczenie SIBO obejmuje:

 • dietę: dieta lecznicza polega na ograniczeniu lub całkowitym wykluczeniu z diety cukrów prostych, tłuszczów, błonnika oraz produktów fermentujących.
 • leki: leki przeciwbakteryjne, takie jak rifaximin, neomycyna, metronidazol są często stosowane w celu zmniejszenia liczby bakterii w jelicie cienkim.
 • probiotyki: stosowanie probiotyków po leczeniu antybiotykami pomaga przywrócić prawidłową florę bakteryjną w jelicie cienkim.
 • leczenie choroby podstawowej: jeśli SIBO jest skutkiem choroby podstawowej, takiej jak celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna lub zespół jelita drażliwego, ważne jest leczenie tej choroby.

Ważne jest, aby pacjent był pod ciągłą opieką lekarza i był regularnie monitorowany pod kątem zmian objawów oraz poziomu bakterii w jelicie cienkim.

Leczenie SIBO może być długotrwałe i trudne, a czasami może wymagać wielokrotnych cykli leczenia. W przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna, cukrzyca, Zespół jelita drażliwego, leczenie SIBO może być konieczne do utrzymania remisji choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img