Schodząca skóra po opalaniu – co robić?

Schodząca skóra po opalaniu – co robić?

Schodząca skóra po opalaniu niestety to niekontrolowany efekt podczas opalania. W czasie lata chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych. Pozwala to na poprawę kolorytu skóry, ale również polepszenie samopoczucia. Niestety obok pozytywnych stron, opalanie pociąga za sobą również negatywne konsekwencje. Najczęstszą z występujących dolegliwości jest schodząca skóra.

Na czym polega opalanie się?

Podczas opalania skóra jest w dużym stopniu narażona na szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego. Część ekspertów twierdzi, że opalenizna jest wynikiem uszkodzenia komórek skóry i reakcją obronną organizmu na nadmierną dawkę promieniowania UV. W trakcie ekspozycji słonecznej dochodzi do nadmiernego wytwarzania melaniny, która odpowiada za brązowienie skóry. Zdaniem specjalistów zaprzecza to obiegowej opinii mówiącej o tym, że brązowy odcień skóry jest synonimem zdrowia (1).

Jakie są negatywne skutki opalania się?

Konsekwencją jest schodząca skóra po opalaniu, niejednokrotnie pojawiają się bąble po opalaniu. Jest to zazwyczaj objawem reakcji alergicznej. Z reguły towarzyszy jej również zaczerwienie, które świadczy o podrażnionym naskórku. Innym objawem świadczącym o wystąpieniu alergii jest wysypka po opalaniu. Z reguły jest ona konsekwencją nadmiernej oraz zbyt długiej ekspozycji słonecznej. Białe plamy po opalaniu pojawiają się równie często, jak wymienione wyżej dolegliwości alergiczne. Są one oznaką poparzenia skóry, które nastąpiło w wyniku uszkodzenia warstwy właściwej naskórka. Dochodzi do niej w sytuacji, gdy nie stosujemy żadnych środków chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dodatkowo poparzenie może być one wywołane przyjmowaniem leków fotouczulających. Są to przede wszystkim preparaty, których skład stanowią zioła.

W jaki sposób korzystać bezpiecznie z kąpieli słonecznych?

Przed zażyciem kąpieli słonecznej należy zwrócić uwagę, w jaki sposób opalać się, aby było to bezpieczne dla skóry. W tym celu najlepiej korzystać ze słońca w godzinach popołudniowych najlepiej po godzinie 16:00. Skórze nie służy całodzienne przebywanie na słońcu. Jest ono najczęstszą przyczyną poparzeń. Ich konsekwencją jest łuszcząca się skóra. Na czym polega bezpieczne opalanie? Przede wszystkim wymaga ono stosowania specjalistycznych preparatów chroniących skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Wskazane jest, aby osoby o jaśniejszej karnacji i delikatniejszej skórze używały kremów z wyższym filtrem, co zapewni skuteczniejszą ochronę przed słońcem. Opalania powinny unikać osoby z widocznymi przebarwieniami oraz liczną ilość znamion.

Więcej na temat pielęgnacji skóry przeczytasz na adamed.expert.

(1) Nie ma zdrowego opalania. https://www.mp.pl/pediatria/aktualnosci/166939,nie-ma-zdrowego-opalania dostęp: 23.06.2018

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img