Nie rezygnuj ze swoich marzeń ze względu na alergię

pixabay
pixabay

W raz z nadejściem słonecznej pogody, nastąpiło nasilenie objawów alergii. Alergia przeszkadza Ci w nauce i realizacji planów? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągać wyznaczone cele.

Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin

Sezonowe uczulenie na pyłki roślin często określa się mianem gorączki siennej. Typowe symptomy to:

 • Nieżyt nosa
 • Łzawienie oczu
 • Zmiany skórne
 • Lekkie stany podgorączkowe

Jak ograniczyć objawy alergii?

Unikanie kontaktu z pyłkami roślin jest trudne ze względu na ich częste występowanie. Jednak można stosować się do kilku wskazówek aby zmniejszyć objawy alergii:

 • Unikaj otwierania okien w okresie pylenia
 • Wietrz pomieszczenia nocą
 • Zrezygnuj z trzymania w domu roślin doniczkowych
 • Stosuj odpowiednią dietę, co pomoże uniknąć reakcji krzyżowych
 • Stosuj produkty, które nie obniżają koncentracji i nie powodują senności

Alergia wziewna, a reakcja krzyżowa

Reakcje krzyżowe najczęściej dotyczą jednej grupy alergenów np. pyłku traw. Alergie wziewne często wchodzą w reakcje krzyżowe z różnymi pokarmami.

Jakie pokarmy ograniczyć by nie spowodować reakcji krzyżowej?

 • Ogranicz spożywanie orzechów, jabłek, brzoskwiń i ananasów jeśli jesteś uczulony na pyłki brzozy, olchy i leszczyny
 • Ogranicz posiłki zawierające owoce morza jeśli jesteś uczulony na roztocza kurzu domowego.

Uważaj na świeże owoce

Warto zaznaczyć, że tylko świeże owoce powodują reakcje miejscowe na błonie śluzowej jamy ustnej. Jeśli jesteś alergikiem i planujesz przyrządzenie potraw zawierających świeże owoce, najpierw je obierz. Największa ilość alergenów występuje właśnie na skórce. Różnice w natężeniu objawów alergii można zauważyć spożywając ten sam owoc o innej odmianie. Dlatego warto obserwować reakcje swojego organizmu po spożyciu posiłku.

Jaki preparat wybrać w sezonie pylenia roślin?

Substancją czynną, która radzi sobie z objawami alergii takimi jak: kichanie, katar, uczucie zatkanego nosa czy zaczerwienienie i łzawienie oczu już w ciągu godziny od zastosowania, a jednocześnie nie wpływa na funkcje psychomotoryczne (w tym też zdolność prowadzenia pojazdów) jest feksofenadyna. Allegra utrzymuje swoje działanie przez 24 godziny i może być stosowana już od 12 roku życia.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img