Psychobiotyki – dobre bakterie sterujące naszym mózgiem

Coraz więcej specjalistów właśnie w psychobiotykach widzi nadzieję na wparcie terapii chorób wywołanych przez nadmiar stresu, takich jak nadciśnienie, ból brzucha, napięcie mięśniowe, migrena, nawet depresja czy stany lękowe. z Czego to wynika?

Psychobiotyki to żywe bakterie, które korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Pomiędzy mózgiem a układem pokarmowym dochodzi do nieustannej wymiany informacji. Stąd tak często obserwowana korelacja pomiędzy napięciem nerwowym a dolegliwościami żołądkowymi. Zjawisko to jest obustronne, bo tak, jak stres może powodować dolegliwości układu pokarmowego, tak żywe bakterie obecne w przewodzie pokarmowym mogą wpływać na stan psychiczny.

Jak psychobiotyki wpływają na nasze narządy wewnętrzne?

,,Jelita, podobnie jak mózg, wyposażone są we własny układ nerwowy. Jelitowy układ nerwowy, zwany w skrócie ENS (ang. enteric nervious system), stanowi jedną z kluczowych części osi mózgowo-jelitowej, czyli dwukierunkowej sygnalizacji biochemicznej zachodzącej pomiędzy przewodem pokarmowym a układem nerwowym. W wymianie tej decydującą rolę pełnią substancje wytwarzane przez mikrobiotę jelitową, które mają wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. W procesie tym, za pośrednictwem nerwu błędnego, przewód pokarmowy przekazuje substancje, takie jak neurotransmitery i neuroregulatory, w tym serotoninę, melatoninę, kwas gamma-aminomasłowy – GABA, czy acetylocholinę – czyli związki mające wpływ na poprawę nastroju, niwelowanie lęku, ale też na zaburzenia poznawcze.” – wyjaśnia ekspert Sanprobi, dr n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra z Polikliniki Provita w Warszawie.

Żywe bakterie

Termin psychobiotyki jest całkiem nowy. Został wprowadzony w 2013 roku, jako efekt współpracy dwóch profesorów: neurobiologa Johna F. Cryana oraz psychiatry Teda Dinana. Definiuje określoną kategorię żywych bakterii, których pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne został udowodniony w badaniach. Naukowcy potwierdzili, że psychobiotyki regulują oś mózgowo-jelitową i mają korzystny wpływ na trzy układy: nerwowy (uczestnicząc w syntezie neuroprzekaźników), immunologiczny (zwiększając syntezę cytokin przeciwzapalnych) oraz dokrewny (obniżając stężenie kortyzolu – hormonu wydzielanego w trakcie sytuacjach stresowych).

Zdrowie psychiczne a bakterie

Warto przy tym pamiętać, że psychobiotykami nazywane są jedynie te szczepy bakterii, których korzyści dla zdrowia psychicznego mają swoje potwierdzenie w badaniach, szczególnie klinicznych. W 2016 roku kanadyjski Departament ds. Produktów Leczniczych Pochodzenia Naturalnego i Bez Recepty (ang. Natural and Non-prescription Health Products Directorate) usankcjonował skuteczność kompozycji szczepów bakterii probiotycznych Lactobacillus helveticus Rosell – 52 oraz Bifidobacterium longum Rosell – 175, wydając oficjalne rekomendacje. Informuje w nich, że szczepy mogą być pomocne w łagodzeniu ogólnych objawów lęku, wspomaganiu równowagi emocjonalnej oraz łagodzeniu objawów ze strony przewodu pokarmowego, wywołanych przez stres.

,,U chorych z depresją obserwuje się zmieniony skład mikrobioty jelitowej. Może to wynikać
z wzajemnych oddziaływań mikrobioty i ośrodkowego układu nerwowego poprzez oś mikrobiota- jelito-mózg. Badania potwierdziły, że przyjmowania probiotyku zawierającego szczep Lactobacillus helveticus Rosell – 52 oraz Bifidobacterium longum Rosell – 175 w okresie 8 tygodni skutkuje zmniejszeniem natężenia objawów psychicznych ocenionych w Skali Depresji Becka”. – potwierdza dr n. med. Sławomir Murawiec.

Pozytywny wpływ na cały organizm

Psychobiotyki wzmacniają barierę jelitową, dzięki czemu zapobiegają przemieszczaniu się fragmentów bakterii z przewodu pokarmowego do krwioobiegu, nie dopuszczając w ten sposób do powstania stanu zapalnego, prowadzącego do zaburzeń psychicznych. Dodatkowo działają antagonistycznie w stosunku do znanych patogenów, takich jak pałeczka okrężnicy, enterotoksynogenny szczep pałeczki okrężnicy, gronkowiec złocisty, gronkowiec złocisty oporny na metycylinę, pałeczka ropy błękitnej czy bakterie z rodzaju salmonella. Cechą bakterii psychobiotycznych jest zdolność przeżycia w przewodzie pokarmowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to popularny zabieg, który ma na celu usunięcie niechcianego owłosienia. Niestety, może on prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych....

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że może ona prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych jest stanem zapalnym skóry, który może powodować swędzenie, pieczenie i bolesność. Aby uniknąć tego problemu, warto wybrać bezpieczną metodę depilacji. Możesz wybrać laserowe usuwanie włosów lub inne metody depilacji, które są bezpieczne dla skóry. Przed wyborem odpowiedniej metody depilacji warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetyczką. Wybierając bezpieczną metodę depilacji, możesz cieszyć się gładką skórą bez ryzyka zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja a zapalenie mieszków włosowych Depilacja, czyli usuwanie włosów z ciała, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Wiele osób korzysta z tego zabiegu, aby zapewnić...

Jak depilacja wpływa na zapalenie mieszków włosowych?

Depilacja - skuteczny sposób na zapalenie mieszków włosowych? Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który polega na usuwaniu włosów za pomocą różnych metod. Może...

Dieta alkaliczna: Przykładowy siedmiodniowy jadłospis

Dieta alkaliczna to plan żywieniowy oparty na idei utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie poprzez spożywanie pokarmów o działaniu alkalicznym. Główne założenia tej diety to: Spożywanie...
spot_img