Przez dotyk po zdrowie

Przez dotyk po zdrowie

Już na początku rozwoju medycyna wiedziała, że ludzki organizm wyposażony jest w mechanizm samouzdrawiania. Starożytni medycy odkrywali techniki pozwalające stymulować ciało do walki z różnorodnymi dolegliwościami.

Jedną z najskuteczniejszych dróg, by uruchomić te dobroczynne właściwości jest dziś osteopatia.

Zdrowie w szerokiej perspektywie

Osteopatia to dziedzina rozwijana dynamicznie już od XIX wieku. Wachlarz jej zalet stale się powiększa. To, co wyróżnia ją spośród innych metod leczenia, to sposób patrzenia na ludzki organizm w poszukiwaniu źródła dolegliwości.

– Pacjent przychodząc do osteopaty nie jest postrzegany z perspektywy pojedynczego, wyizolowanego objawu chorobowego, a globalnie. To daje szansę na skuteczną pomoc przy różnorodnych problemach zdrowotnych – mówi dr n. med. Wioleta Ostiak-Tomaszewska – osteopata z poznańskiej przychodni MedPolonia.

Czym jest osteopatia, w jaki sposób diagnozuje się dzięki niej dolegliwości i im przeciwdziała?

Dotknąć bólu

Wyjątkowość osteopatii polega na narzędziach stosowanych podczas leczenia. Są nimi przede wszystkim ludzkie dłonie.

– Terapeuta wykonuje diagnostykę i terapię swoimi rękoma, w oparciu o bardzo szczegółowe badanie, zarówno kliniczne, jak i specyficzne osteopatyczne. Dla osteopaty ważne jest napięcie tkanek, ich ruchomość,przesuwalność, konsystencja i wrażliwość bólowa – wyjaśnia dr Ostiak-Tomaszewska.

Szczególny nacisk osteopatia kładzie na leczenie dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej. Zaobserwowane przez osteopatę zmiany w tkankach często wyprzedzają wystąpienie objawów chorobowych, którym owe mogą towarzyszyć. Przez działanie na tkankach narządu ruchu, brzucha czy czaszki można zlikwidować występujące już objawy, tym samym wpływając na poprawę stanu zdrowia. Nie mniej istotne jest działanie profilaktyczne, mające na celu utrzymanie obecnego, dobrego stanu organizmu.

Przywrócić sprawność

Działania osteopatyczne stosowane są przede wszystkim w zapobieganiu utrwalania się zmian ruchomości tkankowej na skutek urazów, codziennych przeciążeń związanych z długotrwałym przebywaniem w nieprawidłowych pozycjach czy po przebytych chorobach. – Dobra kondycja tkanek to lepsza odporność na kolejne urazy, infekcje czy przeciążenia, a tym samym lepsze funkcjonowanie całego ustroju – mówi dr Ostiak-Tomaszewska. Osteopatia nie wyklucza się z leczeniem klasycznym – również chirurgicznym czy farmakologicznym.

Dążyć do pełnej równowagi

Osteopatia patrzy na człowieka jako całość. To holistyczne spojrzenie niesie ze sobą zmianę w stosunku do leczenia. Staje się ono swego rodzaju sztuką polegająca na doborze środków i technik, które mają wyleczyć zarówno problem, z którym zgłasza się pacjent, jak i wspomóc utrzymanie równowagi całego organizmu, a także uchronić przed skutkami niekorzystnego wpływu środowiska – na przykład stresu czy przemęczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...

Przewodnik po depilacji laserowej w Warszawie

Czym jest depilacja laserowa? Depilacja laserowa to procedura medyczna, która wykorzystuje skoncentrowany strumień światła (laser), aby usunąć niechciane włosy. Laser emituje światło, które jest absorbowane...

Jak nie wyjałowić organizmu po antybiotykach

Poprzez swoją skuteczność, antybiotyki mogą niszczyć szkodliwe bakterie powodujące infekcje. Niemniej jednak, jednocześnie niszczą też dobroczynne mikroorganizmy, które nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania....

Zimowa pielęgnacja skóry problematycznej

Przezimowana skóra może być wyjątkowo wymagająca, zwłaszcza jeśli borykasz się z problemami takimi jak trądzik czy łuszczyca. Nie daj jednakże, aby niska temperatura i suchy powietrze zdominowały Twoją pielęgnację!

Przewlekła białaczka limfocytowa

Przewlekła białaczka limfocytowa to poważna choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć jej objawy są podobne do innych schorzeń krwi, należy pamiętać o konieczności wczesnego wykrycia i leczenia.
spot_img