Przez dotyk po zdrowie

Przez dotyk po zdrowie

Już na początku rozwoju medycyna wiedziała, że ludzki organizm wyposażony jest w mechanizm samouzdrawiania. Starożytni medycy odkrywali techniki pozwalające stymulować ciało do walki z różnorodnymi dolegliwościami.

Jedną z najskuteczniejszych dróg, by uruchomić te dobroczynne właściwości jest dziś osteopatia.

Zdrowie w szerokiej perspektywie

Osteopatia to dziedzina rozwijana dynamicznie już od XIX wieku. Wachlarz jej zalet stale się powiększa. To, co wyróżnia ją spośród innych metod leczenia, to sposób patrzenia na ludzki organizm w poszukiwaniu źródła dolegliwości.

– Pacjent przychodząc do osteopaty nie jest postrzegany z perspektywy pojedynczego, wyizolowanego objawu chorobowego, a globalnie. To daje szansę na skuteczną pomoc przy różnorodnych problemach zdrowotnych – mówi dr n. med. Wioleta Ostiak-Tomaszewska – osteopata z poznańskiej przychodni MedPolonia.

Czym jest osteopatia, w jaki sposób diagnozuje się dzięki niej dolegliwości i im przeciwdziała?

Dotknąć bólu

Wyjątkowość osteopatii polega na narzędziach stosowanych podczas leczenia. Są nimi przede wszystkim ludzkie dłonie.

– Terapeuta wykonuje diagnostykę i terapię swoimi rękoma, w oparciu o bardzo szczegółowe badanie, zarówno kliniczne, jak i specyficzne osteopatyczne. Dla osteopaty ważne jest napięcie tkanek, ich ruchomość,przesuwalność, konsystencja i wrażliwość bólowa – wyjaśnia dr Ostiak-Tomaszewska.

Szczególny nacisk osteopatia kładzie na leczenie dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej. Zaobserwowane przez osteopatę zmiany w tkankach często wyprzedzają wystąpienie objawów chorobowych, którym owe mogą towarzyszyć. Przez działanie na tkankach narządu ruchu, brzucha czy czaszki można zlikwidować występujące już objawy, tym samym wpływając na poprawę stanu zdrowia. Nie mniej istotne jest działanie profilaktyczne, mające na celu utrzymanie obecnego, dobrego stanu organizmu.

Przywrócić sprawność

Działania osteopatyczne stosowane są przede wszystkim w zapobieganiu utrwalania się zmian ruchomości tkankowej na skutek urazów, codziennych przeciążeń związanych z długotrwałym przebywaniem w nieprawidłowych pozycjach czy po przebytych chorobach. – Dobra kondycja tkanek to lepsza odporność na kolejne urazy, infekcje czy przeciążenia, a tym samym lepsze funkcjonowanie całego ustroju – mówi dr Ostiak-Tomaszewska. Osteopatia nie wyklucza się z leczeniem klasycznym – również chirurgicznym czy farmakologicznym.

Dążyć do pełnej równowagi

Osteopatia patrzy na człowieka jako całość. To holistyczne spojrzenie niesie ze sobą zmianę w stosunku do leczenia. Staje się ono swego rodzaju sztuką polegająca na doborze środków i technik, które mają wyleczyć zarówno problem, z którym zgłasza się pacjent, jak i wspomóc utrzymanie równowagi całego organizmu, a także uchronić przed skutkami niekorzystnego wpływu środowiska – na przykład stresu czy przemęczenia.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img