W Polsce rośnie odsetek osób, u których HIV wykrywany jest powyżej 50 roku życia

w Polsce rośnie odsetek osób..fot.darwin guevarra

Zamożne, niezależne, dojrzałe i zakażone
W Polsce rośnie odsetek osób, u których HIV wykrywany jest
powyżej 50 roku życia. Wiele z nich to zamożne kobiety, które nigdy nie uważały się za potencjalnie zagrożone wirusem.


Zajmujący się HIV od ponad 20 lat eksperci z Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae twierdzą, że szczególnie duże ryzyko zakażenia istnieje wśród kobiet aktywnych, samodzielnych, czynnych zawodowo, o wysokiej pozycji zawodowej i zamożnych, lub będących na utrzymaniu dobrze sytuowanego współmałżonka. Kłopot w tym, że większość osób z tej grupy społecznej w ogóle nie rozpatruje HIV jako zagrożenia. I tym łatwiej pada jego ofiarą. Dlatego celem ruszającego właśnie projektu Res Humanae jest edukowanie kobiet po 50. i tym samym ograniczenie liczby zakażeń w tej grupie. Środki na realizację programu pochodzącą z grantu otrzymanego przez Fundację w konkursie Pozytywnie Otwarci.
„Stres, codzienna rywalizacja, nastawienie na uzyskanie jak najlepszych wyników prowadzi do podejmowania ryzykownych zachowań. Odreagowanie następuje często przez ucieczkę w przygodne kontakty seksualne. W tej grupie wiekowej często też dochodzi do rozwodów, przemocy, zniewolenia emocjonalnego, współuzależnienia, kryzysu w rodzinie. Zapracowany współmałżonek przestaje być atrakcyjnym partnerem seksualnym, natarczywie poszukiwany jest kochanek lub kochanka, która często ma stanowić potwierdzenie własnej wartości i atrakcyjności. Część osób ucieka w seksoholizm, i seksturystykę. Psychoterapeuci często obserwują, że osoby przeciążone stresem, wykorzystują przerwy w pracy do skorzystania z coraz bardziej wyrafinowanych usług seksualnych. Zjawisko do dotyka obu płci, ale my poprzez ten projekt chcemy pomóc kobietom” – mówi Mateusz Liwski, prezes Res Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae, pomysłodawca projektu finansowanego z grantu otrzymanego przez Fundację w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Z doświadczeń Res Humanae wynika, że kobiety, do których kierowany jest program, nie będą chciały korzystać z oferty zajęć dotyczących stricte profilaktyki HIV. Chętnie za to korzystają z pomocy profesjonalistów zajmujących się mentoringiem, coachingiem, terapią oraz poradnictwem „jak być pięknym i zdrowym”.
Dlatego właśnie Mateusz Liwski zaprosił do współpracy Barbarę Ołdakowską – Żyłkę, licencjonowanego trenera Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, założycielkę i animatorkę Rajskiej Jabłoni, Ambasadorką Biznesu w europejskim projekcie Kobiety Kobietom oraz Marzenę Kopówkę, pedagoga pracy, life coachera i trenera.

Przeszkolone liderki projektu, których docelowo ma być dziesięć, będą miały za zadanie prowadzenie „lekkiego” odziaływania profilaktycznego w kierunku HIV
i bezpiecznych zachowań seksualnych. Treści dotyczące tematyki HIV będą przekazywane w trakcie zajęć zwracających uwagę na zdrowie i styl życia, coachingów, warsztatów rozwojowych oraz grup wsparcia, na które zwykle uczęszczają kobiety w tej grupy wiekowej.
„Biorąc pod uwagę pozycję i autorytet zaangażowanych w projekt liderek oraz doświadczenie Fundacji Res Humanae, można przypuszczać, iż projekt spotka się z dużym zainteresowaniem. HIV jest demokratyczny, może dotknąć każdego. Zamożne, aktywne i świadome siebie kobiety również. Nie wątpimy, iż każda
z nich posiada podstawową wiedzę na temat HIV, ale nie zaszkodzi przypomnieć im o istnieniu wirusa – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 – 2012 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad 300 tysięcy złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy
o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img