Jest to szczególny, wzruszający i pełen emocji moment dla obojga rodziców. Niestety, obostrzenia obowiązujące w trakcie pandemii koronawirusa, uniemożliwiają przyszłym ojcom udział w badaniu. Serafin Clinic, realizując najwyższe procedury bezpieczeństwa, z myślą o rodzicach, jako pierwsza placówka w Polsce, wprowadza transmisje badań prenatalnych online.
Badania prenatalne online to nic innego jak możliwość udziału przyszłego taty w jednej z najważniejszych chwil w życiu rodziny. Wystarczy laptop, tablet lub smartfon i łącze internetowe. Połączenie odbywa się za pomocą kamery internetowej – ojciec widzi i słyszy swoją partnerkę, jak i lekarza specjalistę, z którymi może rozmawiać w czasie rzeczywistym, zadając również nurtujące go pytania. Przyszły tata może także obserwować monitor USG na którym po raz pierwszy zobaczy swoje dziecko i dzięki któremu usłyszy bicie jego serca. To szczególna chwila w życiu przyszłych rodziców, pełna wzruszeń i emocji, a dzięki technicznemu rozwiązaniu, mogą przeżywać ją wspólnie.
– Badania prenatalne mają kluczowe znaczenie w dalszym życiu dziecka i jego rodziców. Dają one możliwość wykrycia wad zdrowotnych, mogą przygotować rodziców na narodziny i specjalistyczną opiekę, a czasem także na operację dziecka jeszcze przed jego narodzinami lub tuż po nich. Ważne, aby w takich sytuacjach rodzice mogli wzajemnie się wspierać – wskazuje dr n. med. Anna Fryczkowska, specjalista ginekologii i położnictwa.
W obliczu pandemii koronawirusa, ze względów bezpieczeństwa, wprowadzono obostrzenia, które uniemożliwiają przyszłym ojcom udział w badaniu prenatalnym. Często, są oni zmuszeni do oczekiwania na swoje partnerki na zewnątrz, przed gabinetem, denerwując się o wynik badania i samopoczucie psychiczne przyszłej mamy. Serafin Clinic, priorytetowo traktując potrzeby swoich pacjentek, chcąc zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i komfort w tej szczególnej sytuacji, umożliwia przyszłym rodzicom wspólne badanie.
– Obecnie żyjemy głównie tematem narodzin naszego synka. We wszystkich przygotowaniach, jak kompletowanie wyprawki czy wybór odpowiednich akcesoriów, zawsze jesteśmy razem. Jestem spokojna i cieszę się, że również podczas tak ważnego badania, w jakiś sposób, mąż mógł mi towarzyszyć – mówi Pani Aleksandra, pacjentka Serafin Clinic.
Badania prenatalne należy wykonywać w ściśle określonych terminach. Dają one pełną informację o zdrowiu dziecka, bo dzięki nim uzyskujemy niezbędną wiedzę i gwarancję bezpiecznej ciąży oraz rozwoju maleństwa. Dlatego, nawet pomimo trudnej sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się wirusem, nie wolno pomijać wyznaczonych przez lekarza dat i przekładać ich na spokojniejszy okres. Biorąc to pod uwagę, specjaliści z Serafin Clinic, zrealizowali pomysł badań prenatalnych transmitowanych online.
– Pomysł na zorganizowanie badań prenatalnych online pojawił się kilka dni temu, gdy jedna z par zapytała, czy mimo obostrzeń, moglibyśmy jakoś zorganizować udział ojca w badaniu. Bardzo zależało im na wspólnym przeżyciu tej chwili, dlatego postanowiliśmy, że od teraz, uwzględniając obecne przepisy, pary będą mogły wspólnie jej doświadczyć – podsumowuje właściciel kliniki, specjalista ginekologii i położnictwa, dr Dawid Serafin.
W trosce o zdrowie swoich Pacjentek, w Serafin Clinic wprowadzone zostały najwyższe procedury bezpieczeństwa związane z obecną sytuacją epidemiologiczną – jest ich aż kilkanaście. Personel placówki, w pełni zabezpieczony w maseczki, rękawiczki, osłony, codzienne realizuje wszystkie możliwe środki ostrożności. Na dzień przed każdą wizytą Pacjentki wypełniają online specjalną ankietą dotyczącą potencjalnego kontaktu z koronawirusem SARS-CoV-2. Ponadto, m. in. wykonywany jest pomiar temperatury u każdej Pacjentki, wprowadzono obowiązek dezynfekcji rąk i zasłaniania twarzy. Pomieszczenia placówki i wszystkie sprzęty, a także klamki, blaty biurek dezynfekowane są kilka razy dziennie, a dodatkowo pomieszczenia są często wietrzone. Oznaczono strefy bezpiecznej odległości, wydłużono również czas wizyt i wprowadzono dodatkowe przerwy czasowe pomiędzy nimi, aby zminimalizować liczbę osób, którzy przebywają w placówce w tym samym czasie oraz wprowadzono zakaz obecności osób towarzyszących podczas wizyt i badań.