„Pajączki”, „naczynka”- na pewno o nich słyszałaś, bądź sama się z nimi zmagasz. Cera naczynkowa jest bardzo trudna pod względem pielęgnacyjnym. Wymaga niemałej ostrożności przy doborze kosmetyków, zwłaszcza teraz, kiedy przez długi czas będziemy narażeni na niekorzystne dla niej warunki atmosferyczne, jak mróz, wilgoć czy wiatr.
Niekorzystny skład
Niektóre składniki występujące w kosmetykach mogą nawet przyczynić się do pogorszenia stanu skóry naczynkowej. Niekorzystne dla niej będą wszelkie kwasy owocowe i alkohole obecne w kosmetykach. Przy oczyszczaniu twarzy, unikać należy peelingu ziarnistego. Sprawdzi się za to enzymatyczny – nie podrażni i nie uszkodzi ścian naczyń. Jakich zatem składników szukać w kosmetykach i które wybrać?
Miłorząb japoński
Z racji bogactwa flawonoidów, miłorząb japoński jest jednym z najczęściej stosowanych składników w kosmetykach. Swoje wielokrotne wykorzystanie zawdzięcza korzystnemu wpływowi na mikrokrążenie skórne i umacnianiu ścianek naczynek. Pielęgnacja wzbogacona o ten składnik, pomoże uszczelnić naczynia krwionośne i zapobiec powstającym „pajączkom”. Miłorząb japoński znajdziesz również pod nazwą „ginko biloba”.
Wyciąg z ruszczyka
Wyciąg z ruszczyka to substancja nowej generacji, która jeszcze szybciej i skuteczniej zmniejsza uciążliwe zaczerwienienia skóry naczynkowej. Ten wzbogacony w saponiny składnik poprawia mikrokrążenie i zwęża naczynia krwionośne powodując zmniejszenie widoczności teleangiektazji (naczynek).
Algi morskie
Algi znalazły bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii, a to dzięki okazałej ilości korzystnych związków aktywnych. Zawartość także wielu witamin i mikroelementów, pozwala nawilżyć i złagodzić skórę, a także wzmocnić i uszczelnić naczynia włosowate.
Witaminy C i U
„Królowa młodości” – witamina C, potrafi znakomicie wpłynąć na kondycję skóry. Jej zbawienne właściwości pozytywnie wpłyną także na problem z popękanymi naczynkami. Jako składnik przeciwzapalny, uszczelni i wzmocni naczynia krwionośne, rozjaśni skórę i poprawi stan bariery lipidowej cery. Nie tak powszechna, za to równie skuteczna, bohaterka rewolucji kosmetycznej to witamina U. Trzykrotnie zwiększa tempo regeneracji skóry, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie.
Kosmetyki kojące
Z uwagi na delikatność cery naczynkowej skórę twarzy należy traktować z dużą ostrożnością, przy użyciu kojących kosmetyków. Na półkach szukaj produktów z przeznaczeniem do skóry delikatnej, podrażnionej, wrażliwej, z właściwościami kojącymi i łagodzącymi. Cennymi składnikami w produktach będą m.in.: olejek różany, wyciąg z arniki górskiej, krzem lub zielona glinka.
Ochrona przeciwsłoneczna
Ważna przez cały rok dla każdej cery, niezbędna dla naczynkowej. Z racji dużej wrażliwości, którą charakteryzuje się ten typ skóry, należy chronić twarz przed wiatrem i unikać jej nagrzewania i opalania. Codziennie używaj kremów z filtrem SPF 30. Wiele marek proponuje kosmetyki pielęgnacyjne, których formuły wzbogaca o filtry.
Nawadnianie
Woda wywiera ogromny wpływ na nasze zdrowie, jak zarówno na kondycję skóry. Picie odpowiedniej ilości (ok. 2 litrów dziennie) zapewni skórze jędrność i nawilżenie, jak również pomoże złagodzić podrażnienia wywołane nadwrażliwością cery naczynkowej. Istotne jest to, aby pić ją powoli, często i małymi łykami.