Papierosy zabijają przynajmniej 67 tys. osób rocznie

Papierosy zabijają
Papierosy zabijają

 

Wypowiedź: prof.  dr hab. n. med. Paweł Śliwiński,Vice-prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego.

Co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera 67 tys. osób w Polsce. Niestety ze względu na gwałtowny proces starzenia się społeczeństwa w Europie, szacuje się, że liczba osób cierpiących na choroby płuc będzie stale rosnąć. Wiek stanowi bowiem, obok palenia tytoniu, główny czynnik ryzyka zachorowalności.

86 proc. przedwczesnych zgonów w Europie jest spowodowanych przez choroby środowiskowe, do których należą m.in. choroby płuc. To właśnie z powodu jedynie czterech ciężkich schorzeń tego organu: raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy i samoistnego włóknienia płuc (IPF), co roku umiera około 37 tysięcy Polaków.

– Bierne palenie jest tak samo niekorzystne dla osób, które są wrażliwe na działanie dymu tytoniowego, jak palenie papierosów. Tym najważniejszym czynnikiem, który drażni drogi oddechowe jest dym tytoniowy. Uznaje się go za jedną z przyczyn chorób płuc – mówi newsrm.tv prof.  dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, Vice-prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Choroby płuc mają cztery podstawowe objawy: duszność, kaszel, krwioplucie oraz ból w klatce piersiowej i spadek wydolności oddechowej. – Każdy kto poczuje zadyszkę przy podbiegnięciu do autobusu, przy wejściu na 2, czy 3 piętro powinien bezwzględnie pójść do lekarza i wykonać badania układu oddechowego – wyjaśnia prof. Paweł Śliwiński.

Zdrowe płuca mają pojemność życiową ok. 4 litrów i prężność tlenu we krwi na poziomie 80 mmHg, podczas gdy płuca osoby chorej na samoistne włóknienie płuc mają tylko połowę pojemności osoby zdrowej, tj. 2 litry oraz prężność tlenu we krwi poniżej 60mmHg. Chory wdycha więc każdorazowo jedynie około połowę niezbędnej ilości tlenu, żyjąc w uczuciu ciągłego niedostatku tlenu i duszności. W ciężkich stadiach choroby problemem stają się proste czynności: mycie zębów, wytarcie ciała ręcznikiem, czy siedzenie – dzieje się tak z uwagi na obniżoną wydolność oddechową.

– Musimy mieć świadomość, że choroby płuc są tymi jednostkami, w których wydatki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu rent z niezdolnością do pracy, absencji chorobowych, rehabilitacyjnych przewyższają wydatki NFZ związane  z leczeniem – mówi Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego i dodaje. – Według naszego raportu wydatki związane z chorobami płuc dla NFZ wynoszą ponad 16 mln zł, a wydatki ZUS 18 mln zł.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img