Osteoporoza – nie dajmy się skruszyć!

osteoporoza

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Osteoporozy! Sprawdź jak postępować, aby uniknąć kruszeniu się kości.

Już po 30 roku życia proces utraty masy kostnej u kobiet może zacząć przeważać nad jej tworzeniem. Mimo tego w Polsce aż 92% kobiet po 40 roku życia ignoruje ten problem i twierdzi, że osteoporoza ich nie dotyczy.

Kości i zęby zdrowego człowieka w znaczącej części zbudowane są z wapnia, głównie w postaci fosforanów. Z wiekiem mikroarchitektura szkieletu zaczyna ulegać zmianom, które prowadzą do zmniejszania masy kości i ich gęstości. Zjawiska te mogą być przyspieszone przez niedobory wapnia w organizmie. Utrata masy kostnej i dodatkowo niska zawartość związków wapnia w diecie mogą prowadzić do osteoporozy.

Osteoporoza – cicha epidemia

Znaczące zmniejszenie gęstości kości może prowadzić do osteopenii, a następnie osteoporozy – choroby szkieletu, która charakteryzuje się upośledzoną wytrzymałością kości, co powoduje zwiększone ryzyko złamania. Najczęstsze i najwcześniejsze są złamania kręgów, z których tylko 25-30% objawia się w postaci ostrego bólu. Inną szczególnie groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie bliższego końca kości udowej. W jego wyniku 50% poszkodowanych traci zdolność samodzielnego poruszania się, a co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu. 

To mnie nie dotyczy – czy na pewno?

Jak pokazują wyniki badań kobiety uważają, że osteoporoza nie stanowi dla nich zagrożenia.
92% kobiet w wieku 40+ twierdzi, że ten problem ich nie dotyczy, mimo tego, że nigdy wcześniej
nie badało się w tym kierunku. Tymczasem aż 77% kobiet po 50 roku życia ma osteopenię
lub osteoporozę. Szacuje się także, że około 40% kobiet i 13-22% mężczyzn 50-letnich dozna
co najmniej jednego złamania osteoporotycznego do końca życia.

Istniejący problem osteoporozy potwierdzają także rezultaty uzyskane w ogólnopolskim badaniu gęstości kości „Calpebus 2015”, przeprowadzonym dla marki Calperos w 7 miastach w Polsce. Okazało się, że 41% z przebadanych 707 osób miało wyniki mogące świadczyć o osteopenii, a 27% o osteoporozie. Badania pokazały też, że niedobory wapnia nie są tylko problemem osób starszych. Najmłodsza kobieta z wynikiem badania sugerującym osteoporozę miała 40 lat, zaś najmłodszy mężczyzna – 37 lat.

Mimo tego, że badanie gęstości kości (densytometria) jest nieskomplikowanym i przystępnym badaniem pozwalającym na wczesne wykrycie ryzyka choroby, aż 80% kobiet po 40 roku życia nigdy nie badało kości.

Profilaktyka szansą na zdrowe kości

Chcąc uniknąć osteoporozy warto uświadomić sobie jak ważna jest profilaktyka. Podstawowym jej elementem powinna być zdrowa, urozmaicona, bogata w wapń dieta. Często jednak nie stosujemy się do jej zasad i nie dostarczamy z pożywieniem odpowiedniej ilości wapnia. Uzupełnianie niedoborów wapnia, przy właściwej podaży witaminy D, stanowi podstawę profilaktyki i niezbędny element leczenia osteoporozy; jeśli choroba już występuje. Inne elementy profilaktyki osteoporozy to dopasowana do możliwości aktywność ruchowa, zapobieganie upadkom, a także identyfikacja osób szczególnie narażonych i wczesne rozpoznanie, głównie poprzez badanie densytometryczne i wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

 Lekami, które zawierają wapń i mogą posłużyć do profilaktyki osteoporozy, są preparaty Calperos.

osteoporoza1

Wskazaniami do stosowania produktu leczniczego Calperos są:

  • profilaktycznie – uzupełniająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy;
  • stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń (okres intensywnego wzrostu u dzieci
    i młodzież oraz w przebiegu ciąży i podczas laktacji);
  • niska podaż wapnia w pożywieniu;
  • zaburzenia wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych;
  • hipokalcemia z hiperfosfatemią u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek
    i zapobieganie wzmożonej pobudliwości nerwowo – mięśniowej;
  • stany po długotrwałym unieruchomieniu i okres rekonwalescencji (rehabilitacji ruchowej)
    po złamaniach kości;
  • wspomagająco w leczeniu przeziębień i chorób alergicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img