Czy ograniczenia żywieniowe są tylko chwilowym trendem?

ograniczenia żywieniowe
Czy ograniczenia żywieniowe są tylko chwilowym trendem?

Ograniczenia żywieniowe coraz częściej wchodzą w życie polskiego społeczeństwa. Według raportu przeprowadzonego przez SuperMenu stosuje je aż 32% rodaków. Wykluczają cukier, laktozę, mięso, podejmują regularną aktywność fizyczną. Czy to oznacza, że staliśmy się bardziej świadomym społeczeństwem, czy jednak idziemy za modą na stosowanie ograniczeń żywieniowych?

Wpływ pandemii na tryb życia Polaków

Przez pandemię zaczęliśmy kłaść większy nacisk na dbanie o własne zdrowie. Potrzeba wzmocnienia odporności, wzrastająca świadomość społeczna i trendy związane ze zdrowym stylem życia przełożyły się na zmiany w naszym społeczeństwie. Wiele osób widzi realny wpływ diety i aktywności fizycznej na utrzymanie organizmu w prawidłowej kondycji. Ponad połowa z nas zaczęła ćwiczyć, a to dodatkowo wpływa na poprawę samopoczucia.

Staliśmy się bardziej świadomym społeczeństwem, w wyniku czego zaczęliśmy dbać o swoje zdrowie, w tym eliminować z diety niezdrowe produkty. Jak wynika z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” aż 52% Polaków unika w produktach sztucznych barwników i konserwantów, 41% wykluczyło ze swojej diety cukier, a 44% ograniczyło spożywanie żywności wysoko przetworzonej – podkreśla mgr Łukasz Sieńczewski, główny konsultant dietetyczny SuperMenu by Anna Lewandowska.

ograniczenia żywieniowe
Czy ograniczenia żywieniowe są tylko chwilowym trendem?

Jak skierować się ku zdrowiu?

W Polsce zauważalna stała się chęć rezygnacji ze spożywania mięsa, cukru, nabiału czy laktozy. Często jest to podyktowane postanowieniem zmiany stylu życia na zdrowszy, jednak nie zawsze takie samodzielne działanie wpłynie na nas dobrze. Wiąże się ono z ryzykiem występowania poważnych niedoborów, a także chorób. Może też negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. W przypadku chęci zmian, najlepszym krokiem będzie konsultacja z dietetykiem, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu potrafi ustalić zapotrzebowanie kaloryczne. Pomocny może okazać się również catering dietetyczny, który nauczy nas prawidłowych nawyków żywieniowych i regularności spożywania posiłków. Łukasz Sieńczewski mówi, że dawniej motywacją do stosowania diety była tylko chęć utraty wagi, a nie aspekty zdrowotne, co prowadziło do restrykcyjnego zmniejszania kalorii. Na szczęście coraz więcej osób rozumie, że głodzenie się nie prowadzi do niczego dobrego, a pomóc może jedynie dobrze zbilansowana dieta i odpowiednia ilość aktywności fizycznej.

 

 

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img