Noworoczne postanowienia – zacznij od przeglądu swojego zdrowia!

Noworoczne postanowienia – zacznij od przeglądu swojego zdrowia!

Początek nowego roku to dla wielu z nas czas planowania zmian i podejmowania postanowień. Jedni chcą podróżować, inni więcej czytać czy prowadzić zdrowszy styl życia – uprawiać regularnie sport lub zmienić dietę. A gdyby tak zacząć od kompleksowego przeglądu zdrowia? W końcu nasze samopoczucie i energia do działania w ogromnej mierze zależą od kondycji naszego organizmu. Od czego warto rozpocząć noworoczne „zdrowotne porządki” – podpowiadają lekarze specjaliści z Centrum Medycznego Damiana.

Nowy rok = zdrowie pod lupą!

Badania profilaktyczne naszego stanu zdrowia możemy porównać np. do przeglądu stanu naszego… samochodu – niestety z tą różnicą, że naszym autom często poświęcamy więcej uwagi niż sobie samym. Zmieniamy opony, olej, przed każdym dalszym wyjazdem sprawdzamy, czy aby na pewno wszystko jest sprawne (hamulce, skrzynia biegów itp.). Odwiedziny w serwisie raz do roku to dla każdego właściciela samochodu naturalna, a nawet obowiązkowa sprawa. Dlaczego w ten sam sposób nie podchodzimy do sprawdzenia kondycji naszego organizmu? Część z nas z konsultacji lekarskiej i badań korzysta dopiero w momencie, gdy coś nas zaboli. Jaki jest więc dobry plan na początek nowego roku? Możemy tym razem rozpocząć go od badań profilaktycznych i zadbać o swoje zdrowie. Styczeń to idealny czas, by zrobić małe (zdrowotne) podsumowanie minionych miesięcy i tym samym przygotować się na nadchodzące wyzwania. Coroczne wykonywanie badań profilaktycznych jest niezmiernie ważne – warto je zrobić zarówno wtedy, gdy mamy zdiagnozowane pewne dolegliwości, ale także w przypadku, gdy czujemy się zupełnie dobrze – dla spokoju ducha powinniśmy sprawdzić, czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Pamiętajmy, że dzięki takim badaniom mamy szansę na wczesne wykrycie nieprawidłowości i skutecznie poradzenie sobie z nimi.

„Nic mi nie jest i nie muszę się badać…”

Często wydaje nam się, że jesteśmy w świetnej formie i nic nam nie dolega, a jeśli nawet odczuwamy jakieś dolegliwości to je uznając, że są one przejściowe i zaraz miną. Oczywiście, bardzo często tak jest, ale pamiętajmy, że nawet jeśli w chwili obecnej czujemy się dobrze to na stan naszego zdrowia ma wpływ wiele zmiennych. Istotne są zarówno czynniki genetyczne, warunki środowiskowe, jak i styl życia. Zdrowiu zagraża także nadmierny stres, który dotyczy prawie każdego z nas. Według przeprowadzonego przez Instytut GFK Poland badania rynku szacuje się, że aż 98% respondentów wspomina o tym, że odczuwa stres. 2/3 ankietowanych odpowiada, że stresuje się co najmniej raz w tygodniu, a 18% – codziennie. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że to najbardziej szkodliwy czynnik zagrażający zdrowiu współczesnego człowieka. Stres może bowiem doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu narządów, a nawet całego organizmu. Do tego dochodzą nierzadko używki (takie jak papierosy czy alkohol), nieregularne posiłki, przetworzona żywność, brak aktywności fizycznej – to również aspekty, które mogą stopniowo niszczyć naszą witalność. Dodatkowo, praca i domowe obowiązki często wypełniają nasz harmonogram dnia na tyle, że zupełnie brakuje nam czasu, by wykonać jakiekolwiek badania. Zabiegani, odkładamy wiele rzeczy na później – w tym najważniejsze – nasze zdrowie. Czasem dobrze jednak znaleźć trochę czasu dla siebie i poświęcić go na kompleksowe sprawdzenie stanu swojego zdrowia.

Podłożem mechanizmów, które determinują naszą decyzję dotyczącą wykonywania badań profilaktycznych jest strach. Ten strach sprawia, że często popadamy w skrajności – albo „zmusza” nas do ciągłego sprawdzania czy wszystko jest w porządku, albo „namawia” do ignorowania tematu. A może warto zmierzyć się ze strachem, aby przekonać się, że nie mamy się czego obawiać? Jeżeli w ciągu ostatniego roku nie wykonywaliśmy żadnych badań, powinniśmy zrobić podstawowy przegląd naszego organizmu. Nie w poszukiwaniu chorób, ale, zmieniając nasze myślenie, w poszukiwaniu potwierdzenia, że nic nam nie dolega. A może dowiemy się wówczas czegoś ważnego? Na przykład, że warto zmienić dietę lub poznamy przyczynę chronicznego zmęczenia i złego samopoczucia. Nie możemy zrzucać całej winy na stres, który nie jest odpowiedzią na wszystkie pytania. Oczywiście, nie powinniśmy go ignorować, ponieważ stanowi przyczynę wielu poważnych dolegliwości. Jednak nie może być dla nas wymówką do unikania badań i tłumaczenia sobie, że odpoczynek zaradzi wszystkim niepokojącym sygnałom zdrowotnym – stwierdza Katarzyna Janiec-Piłat, psycholog w Centrum Medycznym Damiana. Czasem warto zdać się na kogoś, kto nie tylko posiada wiedzę, ale też umie się nią posługiwać i wykorzystać dla naszego dobra. Niewątpliwie w kwestii zdrowia taką osobą jest lekarz. Nie ten wirtualny, lecz rzeczywisty. Pamiętajmy o tym, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem – dodaje.

Współcześnie coraz więcej pracujemy i niemal cierpimy na chroniczny brak czasu. Na szczęście z myślą właśnie o nich pacjentach powstają dedykowane zestawy usług, oferujące możliwość wykonania przeglądu stanu zdrowia już w 24h (np. Kompleksowy Przegląd Zdrowia proponowany przez Centrum Medyczne Damiana). Wszystko po to, aby w trakcie krótkiego pobytu w szpitalu zrobić wszystkie potrzebne badania – zapewniając kompleksowość i wygodę. W ciągu zaledwie jednej doby pacjent ma wykonane badania krwi, moczu, badania obrazowe (np. USG, zdjęcia rentgenowskie) czy tak ważne w dzisiejszych czasach badania endoskopowe, takie jak gastroskopia czy kolonoskopia, pozwalające ocenić stan przewodu pokarmowego oraz jelit. Dodatkowo odbywają się konsultacje specjalistyczne – u kardiologa, okulisty, internisty, ginekologa czy urologa. Zakres proponowanych badań pozwala nie tylko na ocenę czynności poszczególnych narządów, ale również na ocenę stanu metabolicznego organizmu, ryzyka zachorowania na chorobę sercowo-naczyniową lub nieprawidłowości mogących sugerować chorobę nowotworową.

Pośpiech ogranicza możliwości przeprowadzenia bardzo dokładnej diagnostyki w warunkach ambulatoryjnych. Na konsultacje w trybie ambulatoryjnym najczęściej zgłaszają się osoby, które w danej chwili potrzebują niezbędnej i pilnej pomocy. W warunkach szpitalnych lekarz ma możliwość bardzo dokładnego ustalenia i zdiagnozowania problemów zdrowotnych, które pojawiły się w poszczególnych etapach życia pacjenta. Wizyta w gabinecie stanowi również doskonałą okazję do omówienia tzw. obciążeń rodzinnych, które w razie potrzeby pozwolą rozszerzyć lub zmodyfikować zakres zleconych badań np. o konsultację i badania genetyczne. Przed opuszczeniem szpitala, pacjent ustala z lekarzem prowadzącym dalszy plan postępowania np. powtórzenie badań, profilaktykę zdrowotną lub rozpoczęcie precyzyjnego leczenia, a w przypadku, gdy wyniki części wykonanych badań nie są jeszcze dostępne, uzgodniony zostaje termin podsumowującego spotkania – komentuje dr n. med. Barbara Piotrowska, Dyrektor Medyczny Centrum Medycznego Damiana.

Dzięki przeprowadzeniu tego rodzaju profilaktyki możliwe jest wczesne wykrycie zaburzeń np. takich jak podwyższony cholesterol lub poziom glukozy, które w przyszłości mogą skutkować cukrzycą czy miażdżycą naczyń krwionośnych.

Najważniejsze badania profilaktyczne XXI – warto je wykonać!

  • badania ultrosonograficzne (USG), które pozwalają określić wielkość, strukturę i wszelkie nieprawidłowości w
  • budowie narządów wewnętrznych;
  • RTG klatki piersiowej, służące do ocenienia stanu płuc i układu sercowo-naczyniowego;
  • mammografia – badanie pozwalające wykryć nawet bardzo małe zmiany w piersiach, jest to zazwyczaj uzupełnienie do badania USG;
  • EKG, czyli elektrokardiogram i echokardiografia to badania służące do diagnozy zaburzeń pracy serca (niedokrwienie, niemiarowość);
  • badania endoskopowe – to gastroskopia i kolonoskopia, które pozwalają obejrzeć błony śluzowe układu pokarmowego, wykryć, a nawet usunąć w trakcie polipy, uchyłki czy zmiany w badanym obszarze. W czasie badania można także pobrać wycinki do badania histopatologicznego w celu dalszej diagnostyki;
    tomografia komputerowa jest gwarancją szybkiego i bezpiecznego obrazowania narządów wewnętrznych. Za pomocą prześwietlenia ich promieniami rentgena i przełożeniu tego na obraz komputerowy jesteśmy w stanie określić czy nie ma tam widocznych niepokojących zmian, ognisk zapalnych.

Wyżej wymienione badania można wykonać już w 24h w ramach Kompleksowego Przeglądu Zdrowia w Centrum Medycznym Damiana. Pamiętajmy, że badania profilaktyczne to szansa byśmy czuli się bezpiecznie i zdrowo i mogli dzięki temu koncentrować się na innych aspektach naszego życia.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img