Nowa nadzieja dla Pacjentów z Indii, walczących z nowotworami krwi

Nowa nadzieja dla Pacjentów z Indii, walczących z nowotworami krwi

Aby pomóc pacjentom z Indii, zmagającym się z chorobami układu krwiotwórczego, DKMS połączył siły z organizacją non-profit Bangalore Medical Service Trust (BMST), by szerzyć ideę dawstwa.

Działalność DKMS BMST Foundation India ma na celu zarejestrowanie jak największej liczby osób, aby pacjenci, walczący z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego, takimi jak talasemia, anemia aplastyczna, zarówno w Indiach, jak i na całym świecie, otrzymali drugą szansę na życie. „Co 5 minut ktoś w Indiach słyszy diagnozę: nowotwór krwi, a białaczka, chłoniak i szpiczak to trzy najczęściej występujące jednostki chorobowe. Lekarstwem na nowotwory krwi może być przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcy– powiedział na otwarciu placówki dr Biju George MBBS, MD, profesor, kierownik oddziału hematologii w CMC Vellore. W Fundacji DKMS BMST jest już zarejestrowanych ponad 27 000 potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. To jednak wciąż za mało, aby pomóc pacjentom.

Tylko 0,03% mieszkańców Indii jest zarejestrowanych w bazie Dawców szpiku

Dr Latha Jagannathan, dyrektor medyczny BMST, wskazuje mity, istniejące wokół dawstwa szpiku, jako przyczynę niskiego odsetka osób zarejestrowanych w Indiach:

Wielu pacjentów, cierpiących na nowotwory krwi i inne zaburzenia krwi, potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych, aby przeżyć. Obecnie niestety większość pacjentów nie otrzymuje ratującego życie przeszczepienia z powodu niedostępności zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcy. Tylko 0,03% mieszkańców Indii jest zarejestrowanych, jako potencjalni Dawcy komórek macierzystych. Jest to znacznie mniej niż w wielu innych krajach np. w USA, gdzie 2,7% populacji jest zarejestrowanych, jako potencjalni Dawcy, w Polsce ponad 4% a w Niemczech stanowią oni 10% populacji. Bardzo duży wpływ na ten stan rzeczy mają mity, krążące wokół dawstwa szpiku.  – Dr Latha Jagannathan.

Pomyślne przeszczepienie komórek macierzystych wymaga idealnego dopasowania antygenów HLA. Pacjenci i Dawcy pochodzenia indyjskiego posiadają antygeny HLA, które rzadko występują obecnie w światowej bazie (BMDW Bone Marrow Donor Worldwide), co sprawia, że prawdopodobieństwo znalezienia  odpowiedniego Dawcy jest jeszcze trudniejsze. 70 % pacjentów nie znajduje zgodnego Dawcy w swojej rodzinie i potrzebuje pomocy od niespokrewnionego Dawcy ze światowej bazy.

Edukacja przede wszystkim

Każdego roku na całym świecie około 80 000 osób szuka swojego „bliźniaka genetycznego”. Z powodu braku zgodnego Dawcy, Indie mają jeden z najwyższych wskaźników poszukiwań, które nie kończą się znalezieniem Dawcy i tym samym – przeszczepieniem. Fundacja DKMS w Indiach działa dla każdego pacjenta, który potrzebuje przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego, aby znalazł swojego „bliźniaka genetycznego”. Jednak by to osiągnąć, baza niespokrewnionych Dawców szpiku musi się zwiększać. Dzięki wspólnym działaniom z BMST mamy nadzieję uratować jeszcze więcej pacjentów. Największe prawdopodobieństwo na znalezienie zgodnego Dawcy, dla indyjskiego pacjenta, jest wśród mieszkańców Indii, zatem bardzo istotne jest zwiększanie świadomości i edukacja na temat dawstwa  krwiotwórczych komórek macierzystych.  Chirag 2 lata temu przeszedł transplantację szpiku w Appolo Chennai’  dzięki pomocy Dawcy zarejestrowanego w DKMS. Nie kryjąc wzruszenia, Ojciec Chiraga powiedział:
Przez ponad 10 lat walczyliśmy, widząc, jak nasze dziecko cierpi i co dwa tygodnie przechodzi transfuzję krwi. Pomimo tej emocjonalnej traumy, nadal mieliśmy wątpliwości, co do przeszczepu komórek macierzystych krwi dla naszego syna, nawet kiedy znalazł się zgodny Dawca. Po rozmowach z rodzicami innych pacjentów, zebraliśmy się na odwagę. Dzisiaj nie możemy przestać dziękować dr Revathi i jego zespołowi. Dr Revathi spotykał się z nami kilkukrotnie, pomógł przezwyciężyć nasze obawy i podjąć decyzję o tym ratującym życie kroku.

O Fundacji DKMS BMST India:

Organizacja non-profit zajmująca się walka z nowotworami krwi i innymi schorzeniami wymagającymi transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych, takich jak talasemia i anemia aplastyczna. Naszym celem jest rejestracja potencjalnych Dawców w Indiach i zwiększanie świadomości na temat idei dawstwa szpiku. W ten sposób Fundacja zwiększa szansę Pacjentów na znalezienie zgodnego genetycznie Dawcy, aby mogli otrzymać drugą szansę na życie.

 

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img