Niwolumab poprawił przeżycie u pacjentów z leczonym zaawansowanym rakiem żołądka

 

Niwolumab poprawił przeżycie u pacjentów z leczonym zaawansowanym rakiem żołądka
Niwolumab poprawił przeżycie u pacjentów z leczonym zaawansowanym rakiem żołądka

Ogłoszono niedawno wyniki badania ONO-4538-12, które wykazało, że niwolumab istotnie obniża ryzyko zgonu o 37% u pacjentów z uprzednio leczonym zaawansowanym rakiem żołądka opornym lub nietolerującym leczenia standardowego, w przypadku których nie ma ustalonego standardu postępowania. Badanie ONO-4538-12 jest podwójnie zaślepionym, randomizowanym badaniem klinicznym fazy 3 z grupą kontrolną, oceniającym skuteczność i bezpieczeństwo stosowania niwolumabu u tych pacjentów. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania były przeżycia całkowite (OS). Mediana przeżyć całkowitych wyniosła 5.32 miesiąca u pacjentów leczonych niwolumabem, w porównaniu do 4.14 miesięcy u pacjentów, którym podawano placebo. Ponadto, przeżycia 12-miesięczne w grupie leczonej niwolumabem wyniosły 26.6% w porównaniu do 10.9%  w grupie placebo. U poddanych terapii niwolumabem, odsetek obiektywnych odpowiedzi wyniósł 11.2% w porównaniu do 0% w grupie placebo, a mediana czasu trwania odpowiedzi, który był drugorzędowym punktem końcowym, wyniosła 9.53 miesięcy.

Skutki uboczne przyjmowania leków

Profil bezpieczeństwa niwolumabu był spójny z wynikami uzyskanymi w poprzednich badaniach nad guzami litymi. Zdarzenia niepożądane związane z leczeniem (TRAEs) dowolnego stopnia oraz stopnia 3/4 wystąpiły u 42.7% w porównaniu do 26.7% oraz u 10.3% w porównaniu do 4.3% pacjentów, leczonych odpowiednio niwolumabem oraz przyjmujących placebo. Związane z leczeniem zdarzenia niepożądane stopnia 3/4 zgłaszane były przez 2% pacjentów i obejmowały: biegunkę, zmęczenie, spadek apetytu, gorączkę oraz wzrost poziomu AST i ALT w grupie pacjentów leczonych niwolumabem, a także zmęczenie i obniżenie apetytu w grupie placebo. Pacjenci leczeni niwolumabem, jak i placebo mieli podobny odsetek zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem, prowadzących do przerwania terapii, odpowiednio na poziomie 2.7% i 2.5%.
Wyniki badania ONO-4538-12 zostały zaprezentowane podczas konferencji 2017 Gastrointestinal Cancers Symposium w San Francisco, Kalifornia, USA.

Rak żołądka – główna przyczyna umieralności z powodu nowotworów

“Badanie ONO-4538-12 jest pierwszym randomizowanym, immunoonkologicznym badaniem klinicznym fazy 3, które wykazało poprawę przeżyć u pacjentów z uprzednio leczonym, zaawansowanym lub nawracającym rakiem żołądka. Uważamy, że wyniki otrzymane dla niwolumabu w leczeniu raka żołądka są obiecujące, szczególnie, że jest on główną przyczyną umieralności z powodu nowotworów na świecie. Z tego powodu istnieje pilna potrzeba znalezienia rozwiązania dla pacjentów z zaawansowaną formą tej choroby, u których wystąpiła nietolerancja na chemioterapię lub chemioterapia nie przyniosła rezultatu” powiedział dr Ian M. Waxman, dyrektor ds. rozwoju w dziale onkologii układu pokarmowego w firmie Bristol-Myers Squibb.

“Otrzymane wyniki wykazały korzyść kliniczną niwolumabu u uprzednio leczonych pacjentów z zaawansowanym lub nawracającym rakiem żołądka i stanowią solidną podstawę do prowadzenia kolejnych badań nad zastosowaniem niwolumabu u pacjentów z rakiem żołądka”, dodał główny badacz dr Yoon-Koo Kang z Departamentu Onkologii Uniwersytetu Ulsan College of Medicine, Asan Medical Center w Seulu w Korei.

Informacje na temat badania ONO-4538-12

Badanie ONO-4538-12 jest randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniem klinicznym z grupą kontrolną, przeprowadzonym w Japonii, Korei i na Tajwanie, oceniającym skuteczność i bezpieczeństwo niwolumabu u pacjentów z nieoperacyjnym (bez możliwości usunięcia chirurgicznego), uprzednio leczonym, zaawansowanym lub nawrotowym rakiem żołądka, włącznie z rakiem połączenia przełykowo-żołądkowego, opornym lub nietolerującym terapii standardowej. Badanie zostało przeprowadzone przez japońską firmę Ono Pharmaceutical Co. Ltd., będącą partnerem firmy Bristol-Myers Squibb w zakresie rozwoju niwolumabu.
W badaniu ONO-4538-12, niwolumab w dawce 3 mg/kg lub placebo podawano co dwa tygodnie do momentu progresji choroby lub przerwania leczenia z powodu nieakceptowalnej toksyczności. Przeżycia całkowite, będące pierwszorzędowym punktem końcowym, oceniane były pod kątem przewagi niwolumabu nad placebo. Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały obiektywny odsetek odpowiedzi, czas trwania odpowiedzi na leczenie, przeżycia wolne od progresji, najlepszą odpowiedź całkowitą, czas do wystąpienia odpowiedzi, wskaźnik kontroli choroby oraz profil bezpieczeństwa.

Informacje na temat raka żołądka

Rak żołądka jest piątym co do częstości nowotworem złośliwym na świecie, każdego roku diagnozuje się ponad 950 000 nowych przypadków. Jest to również trzecia główna przyczyna umieralności z powodu nowotworów. Rocznie zgłaszanych jest ponad 720 000 zgonów z tej przyczyny. Częstość występowania raka żołądka jest wyższa w krajach Azji Wschodniej niż w krajach zachodnich. Współczynnik przeżyć pięcioletnich u pacjentów z rakiem żołądka wynosi 30.4%, jednak obniża się do 5% u pacjentów z przerzutami. Z powodu braku standardowej opcji terapeutycznej dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym lub nawracającym rakiem żołądka, leczonych uprzednio chemioterapią, zachodzi pilna medyczna potrzeba znalezienia rozwiązania dla tej grupy chorych.

Bristol-Myers Squibb: W czołówce rozwoju nauki i innowacji w zakresie immunoonkologii

Wizja BMS, dotycząca przyszłości leczenia przeciwnowotworowego, opiera się na badaniach naukowych i opracowywaniu przełomowych leków immunoonkologicznych, które przedłużą przeżycie pacjentom z trudnymi do leczenia nowotworami oraz zmienią sposób życia pacjentów z tymi chorobami.
Bristol-Myers Squibb posiada bogate portfolio obejmujące leki immunoonkologiczne zarówno w fazie badań klinicznych, jak już zarejestrowane, w tym pierwszą terapię skojarzoną dwóch leków immunoonkologicznych stosowaną u pacjentów z przerzutowym czerniakiem. Prowadzony przez Bristol-Myers Squibb program badań klinicznych poddaje badaniom szeroką populację pacjentów cierpiących na ponad 20 typów nowotworów przy zastosowaniu 11 molekuł w stadium badań klinicznych. Zaawansowana wiedza oraz innowacyjny program badań klinicznych, plasuje Bristol-Myers Squibb na unikalnej pozycji w zakresie rozwoju terapii skojarzonych w różnych typach nowotworów i daje potencjalną możliwość do dostarczenia nowych rozwiązań. Bristol-Myers Squibb jest również pionierem w prowadzeniu badań, które pozwolą na głębsze zrozumienie roli immunoonkologicznych biomarkerów i ustalenie, którzy pacjenci doświadczą największych korzyści z terapii immunoonkologicznej.
Dzięki współpracy ze środowiskiem akademickim, instytucjami rządowymi, organizacjami pacjentów oraz firmami biotechnologicznymi, Bristol-Myers Squibb może osiągnąć cel, jakim jest udostępnienie nowych terapii i poprawa standardów opieki klinicznej.

Informacje na temat niwolumabu

Niwolumab jest inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1 zaprojektowanym tak, aby w unikalny sposób wspomóc system immunologiczny organizmu w przywracaniu odpowiedzi immunologicznej. Wspomagając system immunologiczny organizmu w walce z rakiem, niwolumab stał się ważną opcją terapeutyczną w leczeniu wielu typów nowotworów.
Globalny program rozwoju niwolumabu obejmuje szerokie spektrum badań klinicznych wszystkich faz oraz różne typy nowotworów. Do chwili obecnej program badań klinicznych niwolumabu objął ponad 25 000 pacjentów.
W lipcu 2014 r. niwolumab był pierwszym zarejestrowanym inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1. Obecnie jest zarejestrowany w 60 krajach. W październiku 2015 r. opracowana przez firmę Bristol-Myers Squibb pierwsza terapia skojarzona niwolumab + ipilimumab została zarejestrowana do leczenia przerzutowego czerniaka i obecnie jest zarejestrowana w ponad 50 krajach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img