DNA z powietrza – Niesamowite odkrycie naukowców!

Niesamowite odkrycie naukowców! Pozyskali DNA z powietrza

DNA z powietrza

Pobranie zwierzęcego materiału genetycznego z atmosfery to swego rodzaju krok milowy w nauce. Odkrycie naukowców ma być wykorzystywane w identyfikacji gatunków, w szczególności tych, które żyją w jaskiniach, między skałami lub innych, trudno dostępnych miejscach.

Wykorzystanie eDNA stało się przedmiotem rosnącego zainteresowania w społeczności naukowej, szczególnie wśród ekologów poszukujących skutecznych i nieinwazyjnych sposobów do monitorowania środowisk biologicznych. Przedstawiamy pierwsze opublikowane dowody, które pokazują, że eDNA zwierząt można zbierać z powietrza, co otwiera dalsze możliwości badania społeczności zwierząt w trudno dostępnych środowiskach takich jak jaskinie i nory – tłumaczy doktor Elizabeth Clare z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie.

Jak się okazuje, w próbkach powietrza naukowcy wydzielili także ludzki materiał genetyczny. Potencjalne zastosowanie tego sposobu pozyskiwania DNA mogłoby przynieść korzyści m.in. w kryminalistyce.

Czy eDNA pomoże w walce z COVID-19?

– To, co zaczęło się jako próba sprawdzenia, czy podejście to można zastosować do ocen ekologicznych, stało się teraz znacznie szersze, z potencjalnymi zastosowaniami w medycynie sądowej, antropologii, a nawet medycynie – mówi ekspertka.

Oznacza to, że pobieranie próbek DNA z powietrza może stać się pomocne w analizach rozprzestrzeniania się niektórych chorób. Obecnie wielu z nas interesuje, czy metoda mogłaby ułatwić zrozumienie działania wirusa SARS-Cov-2. Doktor Elizabeth Clare sugeruje, iż jest to możliwe.

Ta technika może pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób choroby takie jak na przykład COVID-19 przenoszą się drogą powietrzną. W tej chwili wytyczne dotyczące dystansu społecznego są oparte na fizyce i szacunkach, jak daleko mogą się przemieszczać cząsteczki wirusa, ale dzięki naszej technice moglibyśmy faktycznie zbadać powietrze i zebrać rzeczywiste dowody na poparcie takich wytycznych – przekonuje specjalistka.

Zastosowanie eDNA w nauce

Badacze ekologii wykorzystują pozyskiwanie DNA ze środowiska już od dłuższego czasu. Dzięki tej technice naukowcy mogą przyglądać się życiu gatunków zagrożonych bądź na tyle nieuchwytnych, że niemożliwym jest monitorowanie ich tradycyjnymi metodami badawczymi. Eksperci pobierają próbki materiału genetycznego m.in. z wody, gleby, a teraz również z powietrza.
Wyszczególnianie DNA ze środowiska pomogło kontrolować wietnamskie krokodyle, australijskie lwy morskie czy kanadyjskie rysie – wszystkie te zwierzęta to zagrożone gatunki. Metody wykorzystujące próbki eDNA w 2019 roku ułatwiły także wykluczenie teorii o potworze z Loch Ness. Obecnie techniki te prężnie się rozwijają i być może za kilka lat przyniosą nam teorie, które okażą się prawdziwie przełomowe.

Wraz z postępem nowych technologii i coraz większą wiedzą na temat otaczającego nas świata jesteśmy w stanie odkrywać zupełnie nowe zjawiska i wykorzystywać je w różnorakich dziedzinach. Potwierdzenie tego stanowią ostatnie eksperymenty nad eDNA – materiałem genetycznym pobieranym ze środowiska. Naukowcom po raz pierwszy udało się pozyskać jego próbkę z powietrza! Zwierzęce DNA pobrane z atmosfery umożliwi badania nad mało poznanymi do tej pory gatunkami, których naturalnym otoczeniem są trudno dostępne miejsca. Ponadto eksperci żywią nadzieję, iż odkrycie pomoże w lepszym zrozumieniu i analizie wirusów, w tym SARS-CoV-2.

 

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img