Informacje na temat żywienia są łatwo dostępne w mediach. W związku ze zmieniającym się stylem życia, nowoczesne kanały informacji stają się coraz bardziej popularnym źródłem wiedzy.
Jest to pozytywne zjawisko, jednak zdarza się, że mnogość, często sprzecznych ze sobą treści, powoduje jednoczesną dezinformację. Warto zatem wiedzieć jakich informacji szukać i gdzie.
Prawidłowe żywienie ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, społeczeństwo jest coraz bardziej tego świadome, dlatego częściej poszukuje informacji na temat zbilansowanej diety i jej komponentów. 58% badanych matek twierdzi, że informacje na temat żywienia dziecka są łatwo dostępne w Internecie, na blogach oraz w prasie. Jednocześnie tylko 8% spośród badanych matek stwierdziło, że otrzymuje informacje na temat żywienia dziecka od lekarzy. Nie dziwi zatem sytuacja, że ponad połowa mam sama poszukuje istotnych dla nich informacji. Często to właśnie one odpowiadają za wybory żywieniowe oraz jadłospis całej rodziny.
– Wyniki badania wskazują, iż duża część populacji matek bazuje na wiedzy zaczerpniętej z mediów. Jednak nie wszystkie wiadomości, które znajdujemy w mediach są potwierdzone i rzetelne. Do jednych z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji, z których każdy może czerpać wiedzę o prawidłowym żywieniu, należą podstawowe podręczniki oraz publikacje i materiały edukacyjne. Są to m.in. źródła internetowe, które zawierają treści bazujące na dowodach naukowych, zaleceniach i wypowiedziach ekspertów i uznanych instytucji z dziedziny żywienia – tłumaczy prof. dr hab. Krystyna Gutkowska – Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.