Mgła mózgowa po przechorowaniu COVID-19 i nie tylko

Mgła mózgowa

Mgła mózgowa po przechorowaniu COVID-19 i nie tylko

Mgła mózgowa to dolegliwość, z jaką mierzy się już co drugi ozdrowieniec po COVID-19, którego objawy pocovidowe utrzymują się ponad 3 miesiące. Ta grupa powikłań neurologicznych wiąże się z poczuciem otępienia, zapominaniem słów, zagubieniem, lękiem i trudnościami w przetwarzaniu informacji.

Przyczyny występowania mgły mózgowej

Naukowcy nie mają pewności, czy występowanie zaburzeń powiązane jest z negatywnym działaniem koronawirusa. Równie dobrze mogą się one pojawiać w związku z reakcją zapalną organizmu na infekcje. Według specjalistów wpływ na powstawanie mgły mózgowej mają także wysokie ciśnienie krwi i hiperglikemia.

– Według danych rejestru stop-covid.pl u 40,3% uzdrowieńców, którzy wcześniej nie leczyli się przewlekle na żadne choroby, stwierdzono wysokie ciśnienie krwi, a u 47,5% z nich wysoki poziom glukozy we krwi. Ponadto przeważająca grupa osób z hiperglikemią ma objawy utrzymujące się powyżej trzech miesięcy po przebyciu COVID-19. Dlatego zarówno pomiary ciśnienia krwi, jak i monitorowanie poziomu glukozy, insuliny, zaburzeń hormonalnych, są kluczowe dla przeciwdziałania mgle mózgowej i leczenia jej – tłumaczy lek. med. Patryk Poniewierza, p.o. Dyrektora Medycznego w Medicover Polska.

Mgła mózgowa a badania lekarskie

– Przegląd zdrowia i konsultacja wyników z internistą to pierwszy krok do zdiagnozowania pocovidowych powikłań i szybkiego rozpoczęcia leczenia. Dla pacjentów, którzy zmagają się z mgłą mózgową, jest to tym bardziej istotne. Jeśli szybko zareagujemy, unikamy ryzyka uszkodzenia mózgu, długotrwałych zaburzeń neurologicznych, które mogą diametralnie obniżyć jakość życia – podkreśla doktor.

Diagnostyka po przejściu zakażenia wirusem COVID-19 pozwoli wykryć ewentualne zaburzenia poziomu glukozy we krwi pacjenta. Wykonanie badań umożliwi również wykonanie naszego profilu hormonalnego. Może mieć on wpływ na glikemię. Ponadto diagnostyka daje możliwość określenia, czy nasze ciśnienie krwi jest prawidłowe. Jeśli wybieramy się na badania, nie wahajmy się sprawdzić także poziomu witamin w organizmie, szczególnie tych, które wpływają na prawidłowe działanie mózgu.

Mgła mózgowa tylko po przechorowaniu COVID-19? Mit!

Choć o mgle mózgowej dopiero teraz mówi się teraz bardzo często, nie oznacza to, że wcześniej nie była ona znana. Określana jako potoczne nazwanie specyficznych objawów towarzyszących różnego typu schorzeniom, dotyczyła niektórych pacjentów cierpiących na m.in. boreliozę, depresję, celiakię, chorobę Alzheimera czy nerwicę. Obecnie jednak ten zespół zaburzeń stał się niezwykle popularny wśród ozdrowieńców po przejściu zarażenia koronawirusem. Szacuje się, że dotyka około 10-20% takich pacjentów.