Mgła mózgowa po przechorowaniu COVID-19 i nie tylko

Mgła mózgowa
Mgła mózgowa po przechorowaniu COVID-19 i nie tylko

Mgła mózgowa to dolegliwość, z jaką mierzy się już co drugi ozdrowieniec po COVID-19, którego objawy pocovidowe utrzymują się ponad 3 miesiące. Ta grupa powikłań neurologicznych wiąże się z poczuciem otępienia, zapominaniem słów, zagubieniem, lękiem i trudnościami w przetwarzaniu informacji.

Przyczyny występowania mgły mózgowej

Naukowcy nie mają pewności, czy występowanie zaburzeń powiązane jest z negatywnym działaniem koronawirusa. Równie dobrze mogą się one pojawiać w związku z reakcją zapalną organizmu na infekcje. Według specjalistów wpływ na powstawanie mgły mózgowej mają także wysokie ciśnienie krwi i hiperglikemia.

– Według danych rejestru stop-covid.pl u 40,3% uzdrowieńców, którzy wcześniej nie leczyli się przewlekle na żadne choroby, stwierdzono wysokie ciśnienie krwi, a u 47,5% z nich wysoki poziom glukozy we krwi. Ponadto przeważająca grupa osób z hiperglikemią ma objawy utrzymujące się powyżej trzech miesięcy po przebyciu COVID-19. Dlatego zarówno pomiary ciśnienia krwi, jak i monitorowanie poziomu glukozy, insuliny, zaburzeń hormonalnych, są kluczowe dla przeciwdziałania mgle mózgowej i leczenia jej – tłumaczy lek. med. Patryk Poniewierza, p.o. Dyrektora Medycznego w Medicover Polska.

Mgła mózgowa a badania lekarskie

– Przegląd zdrowia i konsultacja wyników z internistą to pierwszy krok do zdiagnozowania pocovidowych powikłań i szybkiego rozpoczęcia leczenia. Dla pacjentów, którzy zmagają się z mgłą mózgową, jest to tym bardziej istotne. Jeśli szybko zareagujemy, unikamy ryzyka uszkodzenia mózgu, długotrwałych zaburzeń neurologicznych, które mogą diametralnie obniżyć jakość życia – podkreśla doktor.

Diagnostyka po przejściu zakażenia wirusem COVID-19 pozwoli wykryć ewentualne zaburzenia poziomu glukozy we krwi pacjenta. Wykonanie badań umożliwi również wykonanie naszego profilu hormonalnego. Może mieć on wpływ na glikemię. Ponadto diagnostyka daje możliwość określenia, czy nasze ciśnienie krwi jest prawidłowe. Jeśli wybieramy się na badania, nie wahajmy się sprawdzić także poziomu witamin w organizmie, szczególnie tych, które wpływają na prawidłowe działanie mózgu.

Mgła mózgowa tylko po przechorowaniu COVID-19? Mit!

Choć o mgle mózgowej dopiero teraz mówi się teraz bardzo często, nie oznacza to, że wcześniej nie była ona znana. Określana jako potoczne nazwanie specyficznych objawów towarzyszących różnego typu schorzeniom, dotyczyła niektórych pacjentów cierpiących na m.in. boreliozę, depresję, celiakię, chorobę Alzheimera czy nerwicę. Obecnie jednak ten zespół zaburzeń stał się niezwykle popularny wśród ozdrowieńców po przejściu zarażenia koronawirusem. Szacuje się, że dotyka około 10-20% takich pacjentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img