Mają to w genach i chcą pomagać! Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Mają to w genach i chcą pomagać! Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

13 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu szczególnie doceniamy osoby, które zadeklarowały chęć pomocy chorym na nowotwory krwi. Pomocy, która daje szansę na uratowanie komuś życia. Z okazji tego święta, Fundacja DKMS organizuje szereg wydarzeń związanych z ideą dawstwa szpiku.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,3 mln potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. I chociaż codziennie ok. 19 osób z baz DKMS na całym świecie ma okazję zostać Dawcą szpiku, to nadal aż 20 procent chorych nie znajduje swojego Dawcy. Dlaczego?

Nasz genotyp jest bardzo różnorodny. Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze) są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni Dawcy. W ramach świętowania Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, okazji do rejestracji na pewno nie zabraknie.

Konferencja dla Dawców faktycznych

11 października w warszawskim Klubie Niebo spotkali się Dawcy, którzy już mieli szansę oddać szpik lub komórki macierzyste swoim „bliźniakom genetycznym”. Oprócz podziękowań, prezentacji historii Pacjentów, którzy dziś żyją dzięki swoim Dawcom, został także oficjalnie inaugurowany Klub Dawcy.

Akcje rejestracyjne w całej Polsce

W ramach świętowania Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku w całej Polsce organizowane są Dni Dawcy Szpiku. W dniach 8-29 października zostaną zrealizowane aż 24 takie akcje, m.in. we Wrocławiu, Dąbrowie Górniczej, Chodzieży, Lesznie, Górze Kalwarii, Kościelisku czy Szczytnie oraz wielu innych miejscowościach. Do projektu włączyły się również galerie handlowe – wolontariuszy Fundacji DKMS spotkamy w trzech warszawskich centrach handlowych (Galerii Północnej, Wola Parku i Blue City) oraz w Galerii Krotoszyn i Galerii Ostrovia (Ostrów Wielkopolski).

Mają to w genach i chcą pomagać! Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku.