Magnez pierwiastek życia

Magnez pierwiastek życia
Magnez pierwiastek życia

Szybkie tempo naszego życia, nieodpowiednie odżywianie oraz ciągłe narażenie na stres sprawia, że często sięgamy po preparaty magnezu. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, jak duży jest jego wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. O zaletach tego pierwiastka mówi mgr farmacji Marta Jajko z Apteki Medicover we Wrocławiu.

Magnez przyciąga zdrowie

Magnez jest niezwykle cennym pierwiastkiem, występującym w każdej tkance naszego organizmu, nie bez przyczyny jest określany jako pierwiastek życia. Ten makroelement
bierze udział w wytwarzaniu energii, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Szczególnie wrażliwe na jego niedobór są mózg i serce. Magnez zapewnia dostarczenie energii do tkanki nerwowej, dzięki czemu poprawia naszą pamięć i koncentrację, a zmniejsza pobudliwość komórek nerwowych – działa uspokajająco
i poprawia nastrój. Z tego powodu osoby narażone na długotrwały stres oraz wysiłek
umysłowy, a także z tendencją do stanów depresyjnych powinny w szczególności zadbać o
prawidłowy poziom tego pierwiastka w swoim organizmie. Istotne znaczenie ma również
wpływ tego makroelementu na układ sercowo-naczyniowy. Magnez obniża ciśnienie krwi,
chroni serce przed niedotlenieniem i zaburzeniami rytmu, działa przeciwzakrzepowo, a także zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Ten cenny pierwiastek odpowiada również za kurczliwość mięśni, buduje nasze kości,
wpływa korzystnie na płodność, a także wzmacnia odporność. Ze względu na ogromną rolę, jaką odgrywa, istotne jest, aby zapewnić jego odpowiedni poziom w naszym organizmie.

Więcej magnezu!

Dzienne zapotrzebowanie na magnez u dorosłego człowieka wynosi 300-400 mg. Jeżeli
odżywiamy się racjonalnie i dostarczamy wystarczającą ilość tego pierwiastka w naszej
diecie jego suplementacja nie jest wymagana. Jednak życie w ciągłym biegu, brak czasu na
pełnowartościowe, regularne posiłki, a także stres sprawia, że coraz częściej suplementacja
magnezu staje się konieczna. Najlepszym źródłem magnezu są produkty naturalne, które
łatwo włączyć do codziennej diety takie jak: kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych,
kakao, gorzka czekolada, orzechy, migdały, pestki dyni. Powinny być one podawane w
niewielkich porcjach, kilkakrotnie w ciągu, ponieważ pierwiastek ten wchłania się ten sposób
lepiej niż, gdy jest podawany w dużej ilości jednorazowo. Istotnym źródłem magnezu, o
którym często zapominamy i którego nie doceniamy jest tak często wykorzystywana
przez nas woda. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre składniki naszej diety mogą
niekorzystnie wpływać na poziom magnezu w organizmie. Jest to żywność bogata w błonnik,
tak często stosowana przez nas w problemach z zaparciami i w kuracjach odchudzających.
Niekorzystnie na przyswajalność magnezu wpływają również: tłuszcze zwierzęce, cukier,
nadmierna ilość wapnia, herbata, alkohol, napoje gazowane oraz produkty
wysoko przetworzone (gotowane, konserwowane). Spożywanie zbyt dużej ilości kawy sprzyja
z kolei wydalaniu tego pierwiastka z organizmu.

Gdy jest do za mało…

Powyższe czynniki, a także stres, intensywny wysiłek fizyczny i umysłowy, stosowanie
środków przeczyszczających, antykoncepcyjnych oraz niektórych leków moczopędnych mogą prowadzić w wielu przypadkach do niedoboru magnezu w naszym organizmie. Pojawiają się wówczas objawy takie jak: drgania powiek, zmęczenie, spadek koncentracji, zwiększona podatność na stres, skurcze mięśni, drżenie i mrowienie rąk, a także silne bóle, zawroty głowy, kołatanie serca czy napady drgawek. W przypadku, gdy odczuwamy objawy niedoboru powinniśmy znacznie zwiększyć podaż magnezu w diecie, jeśli jest to niemożliwe, zaleca się wówczas stosowanie preparatów zawierających ten pierwiastek.

Ważna jest forma

Na rynku polskim jest obecnie bardzo wiele środków, zawierających związki magnezu
w różnych dawkach i postaciach farmaceutycznych. Są wśród nich suplementy diety oraz
leki. Biorąc pod uwagę różne preparaty magnezu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów,
które pomogą nam wybrać środek o dobrej przyswajalności, a tym samym odpowiedniej skuteczności. Jeżeli chcemy uzupełnić niedobór magnezu nie sięgajmy po preparaty złożone, zawierające wiele witamin i minerałów, mogą one niekorzystnie wpływać na jego wchłanianie, a zawartość tego pierwiastka jest w nich bardzo niska. Wybierając preparaty magnezowe należy zwrócić uwagę również na kwestię jego dawki. Producenci przedstawiają zawartość magnezu w różnej jego postaci chemicznej, warto zwrócić uwagę na zawartość tego pierwiastka w przeliczeniu na jego jony. Jeżeli chcemy skutecznie uzupełnić niedobór magnezu, nie sięgajmy po preparaty zawierające wysokie jego dawki w jednej tabletce, które wystarczy stosować jednorazowo w ciągu dnia. Magnez wchłania się lepiej gdy jest przyjmowany w niskich dawkach kilka razy dziennie. Rola, jaką odgrywa magnez jest ciągle przez nas niedoceniana. Aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie zadbajmy, więc o jego prawidłowy poziom w naszym organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img