Leczenie żywieniowe w programie zajęć już czterech uczelni medycznych

Leczenie żywieniowe w programie zajęć już czterech uczelni medycznych
Leczenie żywieniowe – Warsztaty na WUM

Od dwóch lat leczenie żywieniowe w praktyce i teorii prowadzone jest na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a od roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Edukacja w tym obszarze wychodzi naprzeciw potrzebom środowiska medycznego i pacjentów. Większości medyków brakuje wiedzy, jak prowadzić opiekę żywieniową 1 , a 80% pacjentów nie otrzymuje zalecanego im leczenia żywieniowego.

Leczenie żywieniowe w sylabusie uczelni medycznych

Nowatorski, akademicki program żywieniowy został właśnie wprowadzony na dwie kolejne uczelnie. Oznacza to, że już cztery uniwersytety medyczne w Polsce mają zajęcia z leczenia żywieniowego w swoim sylabusie. Ich absolwenci będą potrafili wykonać ocenę stanu odżywienia pacjenta, oraz zainicjować interwencję żywieniową. Np. zakwalifikować chorego do żywienia do jelitowego czy obsłużyć PEGa (gastrostomię umożliwiającą podanie pokarmu do żołądka).

Leczenie żywieniowe lekarstwem wszech czasów

To ważne i potrzebne umiejętności biorąc pod uwagę, że ponad 30% pacjentów w Polsce jest niedożywionych już podczas przyjęcia do szpitala. Ten stan pogłębia się u dalszych 20-30% w trakcie hospitalizacji. Dodatkowo, aż 80% pacjentów nie otrzymuje zalecanego im leczenia żywieniowego. Ma to negatywny wpływ na wyniki zastosowanej u nich terapii. Właściwego leczenia żywieniowego potrzebują m.in. chorzy onkologiczni, neurologiczni (np. po udarze mózgu), z chorobami układu pokarmowego czy niewydolnością nerek. Inicjatorem programu jest Fundacja Nutricia. Od ćwierć wieku zajmująca się edukacją w zakresie żywienia. Chcąc przyczynić się do zwiększania świadomości przyszłej kadry medycznej na temat roli odpowiedniego żywienia w procesie leczenia. W 2020 roku Fundacja uruchomiła specjalny grant. W jego ramach uczelnie otrzymują wsparcie w procesie dydaktycznym. Obejmował on leczenie żywieniowe zarówno pacjentów dorosłych, jak i dzieci, w szczególności na oddziałach internistycznym i chirurgicznym.

Dobre oceny i kompleksowe podejście

,,Nie mieliśmy cienia wątpliwości co do zasadności poszerzenia sylabusa. Prawidłowy stan odżywienia jest bowiem podstawą dobrego funkcjonowania pacjenta, jego szybkiego powrotu do zdrowia, zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób wewnątrzszpitalnych, krótszej rekonwalescencji oraz hospitalizacji” – komentuje dr hab. Andrea Horvath, pełnomocnik rektora ds. programów kształcenia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tę wiedzę powinien mieć każdy lekarz

Stołeczna uczelnia jako pierwsza w Polsce wdrożyła 2 lata temu akademicki program żywieniowy. Zbiera on wiele pozytywnych opinii, czego dowodzą wyniki anonimowej ankiety przeprowadzonej w tym roku wśród 124 studentów WUM, uczestników zajęć. Aż 97% ankietowanych zadeklarowało, że poszerzyły one ich wiedzę, 87% oceniło organizację jako bardzo dobrą, a według 67% na studiach powinno być więcej tego rodzaju zajęć. Aktualnie są one prowadzone w kilku klinikach WUM. Podobnie będzie to wyglądało na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Zajęcia mają obywać się odpowiednio w 3 klinikach i 3 wydziałach uczelni. Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, największej uczelni medycznej w kraju, która rok temu przystąpiła do programu, edukację w tym obszarze. Od początku wprowadzono to na wszystkich pięciu wydziałach.

Leczenie żywieniowe w programie zajęć już czterech uczelni medycznych

,,Jesteśmy dumni z tego, że jako pierwsi postawiliśmy na kompleksowe i holistyczne podejście do edukacji
studentów w zakresie żywienia. Jeśli wiedzę na ten temat będzie posiadać zarówno lekarz, pielęgniarka, jak i farmaceuta, to mamy pewność, że pacjent otrzyma właściwe wsparcie żywieniowe na każdym etapie leczenia, co przyniesie najlepsze efekty.”– mówi prof. Jerzy Stojko, prorektor do spraw studiów i studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W pierwszym roku akademickim (2021/2022) na ŚUM zrealizowano w sumie 1266 godzin dydaktycznych zajęć, które zostały poprowadzone przez 45 wykładowców. Udział wzięło w nich 3644 studentów.

Leczenie żywieniowe w programie to nauka praktycznych umiejętności

Pracownie, w których prowadzone są zajęcia, w ramach udziału w programie zostają wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny. Fundacja Nutricia użycza każdej uczelni m.in. fantomy do nauki żywienia dojelitowego imitujące osobę dorosłą i dziecko (studenci uczą się na nich zakładania sondy nosowo- żołądkowej i obsługi gastrostomii), profesjonalny analizator składu ciała czy symulator odczuć starczych.

Jak wyglądają zajęcia

,,Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem fantomów pozwolą studentom ćwiczyć wdrażanie różnych metod podaży żywienia dojelitowego. Jestem przekonany, że warsztatowa forma nie tylko uatrakcyjni ich przebieg, ale przede wszystkim podniesie poziom merytoryczny. A to zwiększa szanse, że opieka żywieniowa rzeczywiście stanie się integralnym elementem opieki zdrowotnej, na czym najbardziej nam zależy.”– mówi prof. Przemysław Matras, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, z Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego SPSK4 Lublin, Kierownik Zakładu.

Praktyczne podejście do tematu

Program Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, na której to uczelni program rusza w tym roku akademickim. Warsztaty z leczenia żywieniowego dla studentów wszystkich kierunków były już wcześniej prowadzone na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Miały one jednak charakter pojedynczych zajęć. Dość szybko okazało się, że zainteresowanie nauką praktycznych umiejętności w tym obszarze jest znacznie większe.

,,Bez żywienia nie ma leczenia, dlatego wiedzieliśmy, że chcemy rozwijać na naszej uczelni edukację w zakresie leczenia żywieniowego. Grant przyznawany przez Fundację Nutricia zainspirował nas do tego, aby zajęcia na stałe weszły do sylabusa, a indywidualny charakter zaoferowanego wsparcia umożliwił realizację programu skrojonego do naszych potrzeb.” – mówi prof. Ewa Stachowska, kierownik Katedry i Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki PUM w Szczecinie

Co dalej?

Uczelnie biorące udział w programie deklarują, że mają w planach rozszerzanie zajęć na wszystkie swoje wydziały merytoryczne. Jest to spójne z intencją inicjatorów grantu, którzy nie ustają w rekrutowaniu pozostałych uniwersytetów medycznych, by przyłączyły się do programu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to popularny zabieg, który ma na celu usunięcie niechcianego owłosienia. Niestety, może on prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych....

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Niestety, nie wszyscy wiedzą, że może ona prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych jest stanem zapalnym skóry, który może powodować swędzenie, pieczenie i bolesność. Aby uniknąć tego problemu, warto wybrać bezpieczną metodę depilacji. Możesz wybrać laserowe usuwanie włosów lub inne metody depilacji, które są bezpieczne dla skóry. Przed wyborem odpowiedniej metody depilacji warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetyczką. Wybierając bezpieczną metodę depilacji, możesz cieszyć się gładką skórą bez ryzyka zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych a depilacja

Depilacja a zapalenie mieszków włosowych Depilacja, czyli usuwanie włosów z ciała, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Wiele osób korzysta z tego zabiegu, aby zapewnić...

Jak depilacja wpływa na zapalenie mieszków włosowych?

Depilacja - skuteczny sposób na zapalenie mieszków włosowych? Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, który polega na usuwaniu włosów za pomocą różnych metod. Może...

Dieta alkaliczna: Przykładowy siedmiodniowy jadłospis

Dieta alkaliczna to plan żywieniowy oparty na idei utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie poprzez spożywanie pokarmów o działaniu alkalicznym. Główne założenia tej diety to: Spożywanie...
spot_img