Korzystaj dziś z technologii jutra

Korzystaj dziś z technologii jutra

Od drugiej połowy XX wieku prowadzone są badania nad technologią liposomalną, która jest metodą ułatwiającą dostarczanie substancji aktywnych do określonych narządów/ tkanek. W Polsce zespół multidyscyplinarych naukowców opracował technologię Liposhell, dzięki której liposomy zapewniają długotrwałe utrzymanie stałego poziomu substancji aktywnej w obszarze docelowym.

Czym jest technologia liposomalna?

Badania nad technologią liposomalną prowadzone są od lat 60-tych. Poświęcało jej uwagę i czas wielu naukowców, poszukiwano bowiem metody ułatwiającej dostarczanie substancji aktywnych do określonych narządów/ tkanek. Istnieje wiele dróg transportu substancji biologicznie ważnych dla organizmu. Nie wszystkie jednak gwarantują wysoką efektywność oraz stabilność dostarczanych składników.

Zastosowanie wysokiej jakości technologii pozwala na dostarczenie substancji aktywnej:
w odpowiedniej ilości (zwiększona biodostępność), w niezmienionej formie (ochrona przed czynnikami degradacyjnymi), do konkretnych narządów/ tkanek (transport celowany).

Podwójna warstwa fosfolipidowa

Kluczowym elementem innowacyjnej technologii są precyzyjnie zaprojektowane liposomy. Zastosowanie wysokiej jakości technologii  pozwala na dostarczenie substancji aktywnej:

 • w odpowiedniej ilości (zwiększona biodostępność),
 • w niezmienionej formie (ochrona przed czynnikami degradacyjnymi),
 • do konkretnych narządów/ tkanek (transport celowany)

Czym są liposomy?

Liposomy są efektem wieloletnich prac multidyscyplinarnego zespołu polskich naukowców.
Liposomy  to sferyczne nośniki o średnicy 170 nanometrów +/- 15%. Zbudowane są one z podwójnej błony lipidowej, wypełnionej fazą wodną. Błona lipidowa liposomów jest złożona z fosfolipidów, które mogą oddziaływać zarówno z wodą, jak i z tłuszczami. W innowacyjnym procesie tworzenia liposomów wykorzystano naturalne zachowanie fosfolipidów, które w roztworze wodnym i w odpowiednio stworzonych warunkach formują maleńkie pęcherzyki tłuszczowe.

Z uwagi na podobieństwo do naturalnie występujących w organizmie błon komórkowych, liposomy charakteryzuje wysoka stabilność strukturalna, umożliwiająca długotrwałe i stabilne zamknięcie substancji aktywnych w ich wnętrzu. Właśnie to podobieństwo do błon biologicznych występujących w organizmie człowieka powoduje, że są one nietoksyczne i biokompatybilne.

Innowacyjność

W przeciwieństwie do klasycznych form, takich jak: tabletki, kapsułki, maści, kremy, czy krople, liposomy  zapewniają długotrwałe utrzymanie stałego poziomu substancji aktywnej w obszarze docelowym. Innowacyjna technologia to:

 • zwiększenie biodostępności transportowanych substancji,
 • skuteczna ochrona transportowanych substancji aktywnych przed działaniem czynników
 • degradacyjnych takich, jak np. obecność wolnych rodników,
 • optymalizacja dawkowania,
 • wzrost skuteczności terapii.

Ochrona przed czynnikami degradacyjnymi

Istnieje wiele czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość substancji aktywnych i ich biodostępność.Są to miedzy innymi:

 • wilgoć, tlen, temperatura,
 • enzymy trawienne (już w jamie ustnej), sok żołądkowy, sole żółci,
 • przyjmowane leki,
 • mikroflora jelitowa (zarówno bakterie dobroczynne jak i patogeny).

Technologia liposomalna chroni substancję aktywną przed wyżej wymienionymi czynnikami. W liposomach substancja aktywna zamknięta jest wewnątrz podwójnej warstwy fosfolipidów, która zapewnia jej długotrwałą ochronę i stabilność.

Najwyższa jakość

Wysoka zawartość najwyższej jakości fosfolipidów – głównego budulca liposomów, oraz precyzyjny dobór parametrów procesowych sprawia, że technologię wyróżnia innowacyjność i najwyższa jakość. Technologia  umożliwia zamykanie szerokiego spektrum substancji aktywnych w liposomach o jednorodnej budowie i właściwościach.

Zwiększona biodostępność

Strukturalne podobieństwo liposomów  do błon biologicznych występujących w organizmie człowieka umożliwia wysoką biodostępność i efektywne przenikanie substancji aktywnych w technologii liposomalnej do wnętrza komórek – docelowego miejsca terapii.

Jak liposomy dostarczają substancje aktywne do komórki?

Liposomy uwalniają substancję aktywną do wnętrza komórki poprzez endocytozę i adsorpcję.

Adsorpcja: Liposom przylega do błony komórkowej i uwalnia swoją zawartość do wnętrza komórki.

Endocytoza: Proces, w którym liposom przedostaje się do wnętrza komórki bez przechodzenia przez błonę komórkową. To komórka pochłania liposom, tworząc pęcherzyk ograniczony błoną (tzw. endosom).

Bioinżynieria i medycyna

Technologia ma wiele zastosowań, dlatego prace nad nowym produktem rozpoczynają się od projektowania inżynieryjnego. Pozwala to osiągnąć optymalną strukturę liposomu, co przekłada się później na skuteczny transport substancji do docelowego miejsca jej działania.

W kolejnym kroku wyniki projektowania inżynieryjnego sprawdzane są w modelach laboratoryjnych, a następnie w badaniach potwierdzających skuteczność nowego rozwiązania. Finalna postać liposomowa wybranej substancji aktywnej zostaje następnie wdrożona do produkcji.

Produkty w technologii wytwarzane są w najwyższych standardach jakościowych, w oparciu o innowacyjne procesy produkcyjne, nadające im cechy unikalne na skalę światową.

Co wyróżnia produkty w technologii?

 • Najwyższa jakość i wydajność zamykania substancji w obrębie nośnika.
 • Skuteczna ochrona przed czynnikami degradacyjnymi tj. wilgoć, tlen, enzymy trawienne, mikroflora jelitowa
 • Wysoka biodostępność transportowanych substancji.
 • Możliwość celowanego dostarczania substancji do miejsca docelowego.
  Innowacyjna technologia liposomalna  jest inspirowana dynamiką molekularną, co czyni ją najbardziej nowoczesnym i wydajnym sposobem transportu substancji aktywnej w organizmie.

Zastosowanie

Liposomy, dzięki swoim unikalnym właściwościom, mają zastosowanie w różnych dziedzinach nauki, między innymi: w medycynie i farmacji, m.in. w onkologii, okulistyce, dermatologii, genetyce, jako nośniki leków, witamin czy składników mineralnych, w dermokosmetyce i kosmetyce.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img