Koronawirus a ciąża. Jak ochronić płód?

Koronawirus a przebieg ciąży. Foto regina_zulauf/Pixabay

Koronawirus a ciąża w tak trudnym okresie pandemii jest  trudny dla wszystkich. Musieliśmy zmienić zwyczaje i nauczyć się żyć w nieco inny sposób niż dotychczas. Naturalne jest, że kobiety w ciąży są bardziej zaniepokojone całą sytuacją. W końcu martwią się nie tylko o siebie, ale również o nienarodzone jeszcze dziecko.

Objawy koronawirusa u kobiet w ciąży

Ciężarne kobiety nie są bardziej zagrożone zachorowaniem na COVID-19 niż reszta społeczeństwa. Dodatkowo zaobserwowano, że u kobiet w ciąży zarażonych koronawirusem występują jedynie łagodne objawy podobne do grypy. Najczęściej są to kaszel i gorączka, natomiast ból mięśni czy duszności występują u nich rzadziej. W porównaniu z kobietami nie będącymi w ciąży ciężarne pacjentki, u których zdiagnozowano COVID-19 są w małym, ale znaczącym stopniu bardziej narażone na potrzebę hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

Czynniki ryzyka

Również w przypadku kobiet w ciąży istnieją czynniki wpływające na cięższy przebieg choroby.

  • Nadwaga bądź otyłość
  • Choroby współistniejące takie jak cukrzyca czy przewlekłe nadciśnienie
  • Wiek powyżej 35 lat
  • Życie w środowisku o niskim statusie społeczno-ekonomicznym

Wpływ koronawirusa na nienarodzone dziecko

Wciąż zyskujemy nowe informacje na ten temat. Stale prowadzone są badania, by dowiedzieć się jak najwięcej o wpływie choroby na nienarodzone dziecko. Na początku pandemii uważano, że przez łożysko lub podczas porodu nie dochodzi do zakażenia dziecka, jeśli matka choruje na COVID-19. Najnowsze badania wykazały, że jest to jednak możliwe, ale zdarza się niezwykle rzadko. Noworodki, u których zdiagnozowano COVID-19 najczęściej przechodzą chorobę bezobjawowo lub w łagodnej postaci. Oczywiście noworodki, u których występują choroby współistniejące oraz wcześniaki są bardziej narażone na ciężki przebieg infekcji.

Środki ostrożności w czasie ciąży

Kobiety w ciąży powinny stosować standardowe zasady profilaktyki:

  • Pamiętaj o utrzymywaniu wizyt opieki prenatalnej
  • Regularnie myj ręce bądź dezynfekuj je specjalnymi preparatami
  • Wychodząc z domu noś maseczkę zakrywającą usta i nos
  • Ograniczaj kontakt z osobami, u których zaobserwowano niepokojące objawy
  • Unikaj dużych skupisk ludzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Najnowsze wpisy

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!

Czym jest krem konopny na łuszczycę?

Chociaż nie istnieje skuteczne lekarstwo na łuszczycę, wiele osób szuka metod łagodzących objawy i poprawiających jakość życia. W ostatnich latach kremy konopne stały się...
spot_img