Koronawirus a ciąża. Jak ochronić płód?

Koronawirus a przebieg ciąży. Foto regina_zulauf/Pixabay

Koronawirus a ciąża w tak trudnym okresie pandemii jest  trudny dla wszystkich. Musieliśmy zmienić zwyczaje i nauczyć się żyć w nieco inny sposób niż dotychczas. Naturalne jest, że kobiety w ciąży są bardziej zaniepokojone całą sytuacją. W końcu martwią się nie tylko o siebie, ale również o nienarodzone jeszcze dziecko.

Objawy koronawirusa u kobiet w ciąży

Ciężarne kobiety nie są bardziej zagrożone zachorowaniem na COVID-19 niż reszta społeczeństwa. Dodatkowo zaobserwowano, że u kobiet w ciąży zarażonych koronawirusem występują jedynie łagodne objawy podobne do grypy. Najczęściej są to kaszel i gorączka, natomiast ból mięśni czy duszności występują u nich rzadziej. W porównaniu z kobietami nie będącymi w ciąży ciężarne pacjentki, u których zdiagnozowano COVID-19 są w małym, ale znaczącym stopniu bardziej narażone na potrzebę hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

Czynniki ryzyka

Również w przypadku kobiet w ciąży istnieją czynniki wpływające na cięższy przebieg choroby.

  • Nadwaga bądź otyłość
  • Choroby współistniejące takie jak cukrzyca czy przewlekłe nadciśnienie
  • Wiek powyżej 35 lat
  • Życie w środowisku o niskim statusie społeczno-ekonomicznym

Wpływ koronawirusa na nienarodzone dziecko

Wciąż zyskujemy nowe informacje na ten temat. Stale prowadzone są badania, by dowiedzieć się jak najwięcej o wpływie choroby na nienarodzone dziecko. Na początku pandemii uważano, że przez łożysko lub podczas porodu nie dochodzi do zakażenia dziecka, jeśli matka choruje na COVID-19. Najnowsze badania wykazały, że jest to jednak możliwe, ale zdarza się niezwykle rzadko. Noworodki, u których zdiagnozowano COVID-19 najczęściej przechodzą chorobę bezobjawowo lub w łagodnej postaci. Oczywiście noworodki, u których występują choroby współistniejące oraz wcześniaki są bardziej narażone na ciężki przebieg infekcji.

Środki ostrożności w czasie ciąży

Kobiety w ciąży powinny stosować standardowe zasady profilaktyki:

  • Pamiętaj o utrzymywaniu wizyt opieki prenatalnej
  • Regularnie myj ręce bądź dezynfekuj je specjalnymi preparatami
  • Wychodząc z domu noś maseczkę zakrywającą usta i nos
  • Ograniczaj kontakt z osobami, u których zaobserwowano niepokojące objawy
  • Unikaj dużych skupisk ludzi
spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img