Koronawirus a ciąża. Jak ochronić płód?

Koronawirus a przebieg ciąży. Foto regina_zulauf/Pixabay

Koronawirus a ciąża w tak trudnym okresie pandemii jest  trudny dla wszystkich. Musieliśmy zmienić zwyczaje i nauczyć się żyć w nieco inny sposób niż dotychczas. Naturalne jest, że kobiety w ciąży są bardziej zaniepokojone całą sytuacją. W końcu martwią się nie tylko o siebie, ale również o nienarodzone jeszcze dziecko.

Objawy koronawirusa u kobiet w ciąży

Ciężarne kobiety nie są bardziej zagrożone zachorowaniem na COVID-19 niż reszta społeczeństwa. Dodatkowo zaobserwowano, że u kobiet w ciąży zarażonych koronawirusem występują jedynie łagodne objawy podobne do grypy. Najczęściej są to kaszel i gorączka, natomiast ból mięśni czy duszności występują u nich rzadziej. W porównaniu z kobietami nie będącymi w ciąży ciężarne pacjentki, u których zdiagnozowano COVID-19 są w małym, ale znaczącym stopniu bardziej narażone na potrzebę hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

Czynniki ryzyka

Również w przypadku kobiet w ciąży istnieją czynniki wpływające na cięższy przebieg choroby.

  • Nadwaga bądź otyłość
  • Choroby współistniejące takie jak cukrzyca czy przewlekłe nadciśnienie
  • Wiek powyżej 35 lat
  • Życie w środowisku o niskim statusie społeczno-ekonomicznym

Wpływ koronawirusa na nienarodzone dziecko

Wciąż zyskujemy nowe informacje na ten temat. Stale prowadzone są badania, by dowiedzieć się jak najwięcej o wpływie choroby na nienarodzone dziecko. Na początku pandemii uważano, że przez łożysko lub podczas porodu nie dochodzi do zakażenia dziecka, jeśli matka choruje na COVID-19. Najnowsze badania wykazały, że jest to jednak możliwe, ale zdarza się niezwykle rzadko. Noworodki, u których zdiagnozowano COVID-19 najczęściej przechodzą chorobę bezobjawowo lub w łagodnej postaci. Oczywiście noworodki, u których występują choroby współistniejące oraz wcześniaki są bardziej narażone na ciężki przebieg infekcji.

Środki ostrożności w czasie ciąży

Kobiety w ciąży powinny stosować standardowe zasady profilaktyki:

  • Pamiętaj o utrzymywaniu wizyt opieki prenatalnej
  • Regularnie myj ręce bądź dezynfekuj je specjalnymi preparatami
  • Wychodząc z domu noś maseczkę zakrywającą usta i nos
  • Ograniczaj kontakt z osobami, u których zaobserwowano niepokojące objawy
  • Unikaj dużych skupisk ludzi