Kleszcze nie boją się pandemii. Wzrasta wskaźnik zachorowań

Kleszcze
Kleszcze nie boją się pandemii. Wzrasta wskaźnik zachorowań

Kleszcze przypominają o sobie co roku. Gdy spragnieni słońca i świeżego powietrza wyruszamy na wiosenne spacery do parku czy lasu, pamiętajmy, że wśród liści i traw może czyhać na nas duże zagrożenie. To niepozorne pajęczaki, które mimo swych małych rozmiarów potrafią wyrządzić naprawdę spore szkody.

Gdzie atakują kleszcze?

Choć faktycznie najczęściej pojawiają się w lasach i wysokich trawach, możemy się na nie natknąć również w przestrzeni miejskiej. Ze względu na zmiany klimatu miasta stanowią wyspy ciepła, a wyższa temperatura i duża liczba żywicieli (ludzi, ale także czworonogów) jest dla kleszczy dużą zachętą. Pojawiają się na placach zabaw pod blokiem, w parkach, na osiedlowych skwerach – jednym słowem wszędzie tam, gdzie wyczują ciepło, pot lub wydychany z powietrzem dwutlenek węgla.

– Po każdym powrocie do domu powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało i sprawdzić, czy nie znajdziemy gdzieś wkłutego kleszcza. Szybkość reakcji ma kluczowe znaczenie, bowiem im dłużej osobnik będzie znajdował się w ciele, tym większe ryzyko przeniesienia groźnych chorób jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Niezbędna jest samoobserwacja, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zmian skórnych czy nagłego pogorszenia się stanu zdrowia lub samopoczucia (np. bóle głowy, apatia, objawy grypopodobne) należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą – przestrzega lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana.

Są tym bardziej niebezpieczne ze względu na niewielkie rozmiary, jakimi się odznaczają. Trudno je dostrzec, a kiedy wkłuwają się w skórę, robią to zupełnie niezauważalnie. Atakują tam, gdzie skóra jest najcieńsza np. w okolicach pachwin, łokci czy głowy. Niestety nawet jeśli zasłonimy te części ciała (jak i wszystkie inne), nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że unikniemy spotkania z kleszczem.

Mylące objawy

Nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnych chorób. Zawsze istnieje jednak ryzyko, że może nim być. Z tego powodu po ukąszeniu należy zachować czujność i mieć świadomość zagrożenia.
Jednym z niebezpieczeństw, które mogą nas spotkać po ugryzieniu kleszcza, jest borelioza. To wielonarządowa choroba zakaźna wywołana przez bakterie należące do krętków. Już w ciągu tygodnia od zakażenia wywołuje charakterystyczną zmianę skórną. To tzw. rumień pełzający lub rzadziej inna zmiana w postaci czerwono-niebieskiego guzka tzw. chłoniak limfocytowy skóry. Rumień nie występuje jednak zawsze. Początkowo borelioza może dawać objawy przypominające przeziębienie lub… zakażenie koronawirusem. Są to np. gorączka, kaszel, bóle głowy czy nudności.
Zdarza się, że objawy choroby pojawiają się dopiero po kilku latach od kontaktu z kleszczem. Jeśli jest ona nieleczona, może doprowadzić do poważnych powikłań. Wśród nich wymienia się uszkodzenia układu nerwowego, porażenie mięśni oraz poważne zaburzenia psychiczne.

Kleszcze – czy możemy się przed nimi ustrzec?

Na to pytanie odpowiada doktor Joanna Pietroń:

– W kwestii boreliozy niestety nie istnieje żadna szczepionka, która pozwoliłaby uchronić się przed chorobą. To, co możemy zrobić, to próbować minimalizować ryzyko ukąszenia. A jeśli już znajdziemy na naszym ciele kleszcza, szybko go usuńmy i obserwujmy swój organizm. Inaczej jest w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). Najlepszą ochroną przed KZM jest szczepionka, która zawiera wirus inaktywowany. Jest on poddany działaniom, które eliminują jego zdolności do wywoływania objawów choroby, a stymulują produkcję przeciwciał ochronnych do obrony przed chorobą wywoływaną przez wirus obecny w środowisku. 

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img