Kiedy za oknem robi się już naprawdę gorąco, zaczynamy szukać pomysłów na lżejsze dania i odrobinę różnorodności w kuchni. Szczególnie, że organizm naturalnie zaczyna szukać sposobów na uzupełnienie niedoborów wody oraz witamin i składników mineralnych, które traci na skutek działania wysokiej temperatury. Po jakie produkty najlepiej sięgać latem? Odpowiedzi udziela Iwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr.
Latem nasz organizm potrzebuje szczególnego wsparcia, zarówno pod względem nawodnienia, jak również uzupełnienia niezbędnych składników i witamin, które tracimy w upale. Na jakie składniki powinniśmy zwracać uwagę, przygotowując menu na gorące, letnie dni?
Po pierwsze – nawadniaj
„Bardzo ważnym elementem diety w okresie letnim powinno być odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest niezbędnym elementem pozwalającym na jego prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiada za transport składników odżywczych do komórek, jednocześnie usuwając z nich produkty przemiany materii. Odpowiedni poziom płynów zapewnić nam może regularne picie niewielkich ilości najlepiej czystej wody oraz uzupełnianie jadłospisu o owoce i warzywa, które dodatkowo dostarczą nam ważnych witamin i mikroelementów. Niektóre warzywa i owoce, jak na przykład arbuzy czy pomidory, charakteryzują się bardzo dużą zawartością wody – do 80-90%” – mówi żywieniowiec marki Knorr.
Po drugie – jedz lekko
„W okresie upałów nasze ciało nie ma aż tak dużego zapotrzebowania kalorycznego, jak w okresie chłodów. Dlatego nie ma konieczności, byśmy bez wyraźnej potrzeby dodawali do naszej diety posiłki ciężkie i bardzo syte. Latem dużo ważniejsze jest sięganie po te dania, których skład pozwoli nam uzupełnić dietę o najważniejsze składniki odżywcze. Dlatego zamiast ciężkostrawnych i rozgrzewających dań sięgajmy po lżejsze, czyli sałatki czy chłodniki, które dodatkowo pomogą nam delikatnie ochłodzić organizm” – radzi Iwonna Niegowska.
Po trzecie – sezonowo
„Latem warzywniaki i stragany pełne są warzyw i owoców, które są nie tylko smaczne i kolorowe, ale przede wszystkim – zdrowe. Dojrzewają bowiem w pełnym słońcu na przygotowanej do upraw ziemi. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zapominać o ich dokładnym myciu w bieżącej wodzie – wszystkie świeże produkty musimy przed podaniem lub wykorzystaniem w potrawie dokładnie oczyścić” – mówi żywieniowiec marki Knorr.
Lato prosto z parapetu
„Latem mamy wiele możliwości uzupełnienia naszych dań o świeże zioła i przyprawy, które często możemy wyhodować samodzielnie na naszym parapecie. Zasadzone w doniczce bazylia, mięta, pietruszka czy cebula, zazielenią się w ciągu kliku dni. A z ich pomocą przygotować możemy wiele doskonałych na lato dań – zup, sałatek czy pysznych zup. Dzięki nim ograniczymy również nadmierną ilość soli w naszej diecie, zachowując odpowiedni smak”, mówi Niegowska.