Jak sprawdzić, czy apteka online działa legalnie?

 

Polacy coraz częściej korzystają z internetu w celu zakupu środków farmaceutycznych. Z jednej strony w dobie powszechności zakupów online, nikogo taki stan rzeczy nie powinien dziwić. Z drugiej – nie milkną głosy tych, którzy pytają: co z bezpieczeństwem takich transakcji? Jak być pewnym, że podmiot sprzedający nam leki online to legalnie działająca apteka, a sprzedawane produkty są bezpieczne? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, kupując leki online, by mieć całkowitą pewność bezpiecznych i legalnych zakupów.

Jak sprawdzić, czy apteka online działa legalnie?

Na początku warto zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt: „zwykły” sklep internetowy nie może sprzedawać leków ani produktów farmaceutycznych. Jedynymi uprawnionymi do tego podmiotami są apteki internetowe, mające specjalne zezwolenie. Zezwolenia takiego udziela Inspekcja Farmaceutyczna. Legalnie działające apteki internetowe, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, muszą posiadać na swojej stronie specjalny znak graficzny: biały krzyżyk z trzema zielonymi i jednym szarym paskiem. Wystarczy kliknąć ikonę, aby uzyskać informację o rodzaju zezwolenia wydanego dla danej apteki oraz o samej instytucji prowadzącej sprzedaż wyrobów farmaceutycznych.

Tylko leki bez recepty

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że apteki internetowe nie mogą sprzedawać leków dostępnych na receptę. Jeśli więc w asortymencie danego sklepu internetowego natkniemy się na specjalistyczne farmaceutyki wydawane z przepisu lekarza, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości. Jeśli zaś chodzi o produkty specjalistycznego przeznaczenia żywieniowego, suplementy diety czy leki OTC (bez recepty), apteki online mają pełną swobodę w ich sprzedaży.

W jakich warunkach przechowuje się leki?

Każde zamówienie towaru w internetowej aptece podlega skrupulatnej ewidencji, dlatego wszystkie nasze zakupy pozostawiają swój ślad w historii transakcji. Jeśli zaś chodzi o realizację zamówień, apteki internetowe muszą sprostać specjalnym przepisom. Mówią one m.in. o konieczności posiadania odrębnego miejsca do przygotowywania i wysyłki zakupionych leków. Przepisy warunkują tu m.in. odpowiednią temperaturę składowania czy zapewnienie optymalnych warunków dla przechowywania leków.

Kontakt ze specjalistą

Wiele osób twierdzi, że kupując leki w tradycyjnej aptece, mają możliwość zasięgnięcia porady farmaceuty, co jest dla nich bardzo istotne. Tymczasem, apteka internetowa również daje możliwość zapoznania się z bardzo szczegółowymi opisami działania leków i suplementów, informuje o ich dawkowaniu, ale także – zapewnia możliwość kontaktu internetowego lub telefonicznego. Pamiętajmy, że osoby uprawnione do sprzedaży leków przez internet muszą mieć uprawnienia farmaceuty lub technika farmacji. Z całą pewnością, udzielą nam one fachowej porady co do zamawianych leków.