Jak sprawdzić, czy apteka online działa legalnie?

 

Polacy coraz częściej korzystają z internetu w celu zakupu środków farmaceutycznych. Z jednej strony w dobie powszechności zakupów online, nikogo taki stan rzeczy nie powinien dziwić. Z drugiej – nie milkną głosy tych, którzy pytają: co z bezpieczeństwem takich transakcji? Jak być pewnym, że podmiot sprzedający nam leki online to legalnie działająca apteka, a sprzedawane produkty są bezpieczne? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, kupując leki online, by mieć całkowitą pewność bezpiecznych i legalnych zakupów.

Jak sprawdzić, czy apteka online działa legalnie?

Na początku warto zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt: „zwykły” sklep internetowy nie może sprzedawać leków ani produktów farmaceutycznych. Jedynymi uprawnionymi do tego podmiotami są apteki internetowe, mające specjalne zezwolenie. Zezwolenia takiego udziela Inspekcja Farmaceutyczna. Legalnie działające apteki internetowe, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, muszą posiadać na swojej stronie specjalny znak graficzny: biały krzyżyk z trzema zielonymi i jednym szarym paskiem. Wystarczy kliknąć ikonę, aby uzyskać informację o rodzaju zezwolenia wydanego dla danej apteki oraz o samej instytucji prowadzącej sprzedaż wyrobów farmaceutycznych.

Tylko leki bez recepty

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że apteki internetowe nie mogą sprzedawać leków dostępnych na receptę. Jeśli więc w asortymencie danego sklepu internetowego natkniemy się na specjalistyczne farmaceutyki wydawane z przepisu lekarza, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości. Jeśli zaś chodzi o produkty specjalistycznego przeznaczenia żywieniowego, suplementy diety czy leki OTC (bez recepty), apteki online mają pełną swobodę w ich sprzedaży.

W jakich warunkach przechowuje się leki?

Każde zamówienie towaru w internetowej aptece podlega skrupulatnej ewidencji, dlatego wszystkie nasze zakupy pozostawiają swój ślad w historii transakcji. Jeśli zaś chodzi o realizację zamówień, apteki internetowe muszą sprostać specjalnym przepisom. Mówią one m.in. o konieczności posiadania odrębnego miejsca do przygotowywania i wysyłki zakupionych leków. Przepisy warunkują tu m.in. odpowiednią temperaturę składowania czy zapewnienie optymalnych warunków dla przechowywania leków.

Kontakt ze specjalistą

Wiele osób twierdzi, że kupując leki w tradycyjnej aptece, mają możliwość zasięgnięcia porady farmaceuty, co jest dla nich bardzo istotne. Tymczasem, apteka internetowa również daje możliwość zapoznania się z bardzo szczegółowymi opisami działania leków i suplementów, informuje o ich dawkowaniu, ale także – zapewnia możliwość kontaktu internetowego lub telefonicznego. Pamiętajmy, że osoby uprawnione do sprzedaży leków przez internet muszą mieć uprawnienia farmaceuty lub technika farmacji. Z całą pewnością, udzielą nam one fachowej porady co do zamawianych leków.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img