Jak się wyspać? Postaw na łóżko

Jak się wyspać? Postaw na łóżko

Jak się wyspać?

Jak się wyspać, to pytanie zadaje sobie co raz więcej osób. Przez problemy z wysypianiem się możemy być rozdrażnieni, a brak snu źle wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Sprawdźmy co zrobić, żeby się wyspać.

Postaw na wygodne łóżko

Podstawą zdrowego snu i dobrego, zdrowego wypoczynku jest solidne, duże łóżko i wygodny materac. Łóżko powinno mieć odpowiednią szerokość. Optymalna szerokość łóżka dla jednej osoby to 90 cm, natomiast łóżko podwójne powinno mieć przynajmniej 160 cm. Jeśli warunki pokojowe nam na to nie pozwalają, wtedy szerokość pojedynczego łóżka powinna wynosić 80 cm, a podwójnego 140 cm.
Komfort snu zawdzięczamy nie tylko odpowiedniej ilości miejsca, ale również stelażowi. Najlepsze dla naszego kręgosłupa są stelaże wykonane z płaskich, delikatnie wygiętych drewnianych listewek. Tego rodzaju łóżka z wygodnym zagłówkiem można znaleźć w sklepie Scandicsofa.pl

Jak się wyspać?

Wietrz sypialnię

Przed snem powinniśmy solidnie wywietrzyć sypialnię. Oprócz tego, nie powinno być w niej zbyt gorąco. Najlepsza granica temperatur do spania waha się od 18 do 22 stopni, ale jak wiadomo, dolną granicę każdy powinien wyznaczyć sobie sam.
Dobrze jest, gdy pod pościelą jest chłodno. Takie pierwsze wrażenie daje organizmowi sygnał, że czas spać, dzięki czemu w organizmie zwiększa się poziom melatoniny umożliwiającej zasypianie.

Ustal sobie stałe godziny snu

Nasz organizm ma swój zegar biologiczny. Kładąc się do snu o jednakowej porze wyrabiamy zdrowy nawyk. Dzięki regularnym porom snu będziemy bardziej wyspani w dzień.

Jak się wyspać?

Zminimalizuj ilość światła w sypialni

Dla naszego organizmu najlepszym rozwiązaniem jest zasypianie w ciemności. Bo każde źródło światła działa na nasz mózg pobudzająco i budzi nas ze snu. Podczas zasypiania nie powinny być włączone żadne urządzenia elektroniczne znajdujące się w sypialni. Nawet małe światełko z kontrolki może utrudnić zasypianie.

Nie korzystaj z telefonu przed snem

Już pół godziny przed snem nie powinniśmy zaglądać do komputera, telefonu, a także należy zrezygnować z oglądania telewizji. Te urządzenia emitują niebieskie światło, które zaburza wydzielanie odpowiednich ilości melaniny.

Zanim pójdziesz do łóżka, najpierw idź na spacer

Jeśli mamy problemy z zasypianiem, to warto przynajmniej godzinę przed snem zrobić mały spacer. Dzięki dotlenieniu się i zrelaksowaniu, mięśnie będą odprężone, to wszystko sprawi, że zasypianie będzie prostsze.

Jeśli te sposoby nie pomogą nam w szybkim zasypianiu i mamy duże problemy z bezsennością, to w takim przypadku warto wybrać się po pomoc do specjalisty.