Zespół jelita nadwrażliwego -IBS

Zespół jelita nadwrażliwego -IBS
Zespół jelita nadwrażliwego -IBS

Zespół jelita nadwrażliwego -IBS to choroba, która dotyka od 10 do 15% mieszkańców Europy i Ameryki Północnej, dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn. Dzięki badaniom z zakresu fitochemii i biologii systemowej prowadzonym przez włoską firmę Aboca, zespół ten można dzisiaj skutecznie leczyć.

Jelito reguluje nasze życie i jest miejscem spotkania elementów świata zewnętrznego z naszym organizmem. To bardzo wyrafinowany system, będący w stanie rozróżnić molekuły i drobnoustroje korzystne i dobroczynne od szkodliwych.

Jelito często określa się „drugim mózgiem” człowieka, albowiem organ ten jest w stanie „wyczuć” potrzeby organizmu, posiada też własny układ nerwowy: jelitowy układ nerwowy(JUN), który go unerwia i umożliwia mu szybkie odpowiadanie na wewnętrzne oraz zewnętrzne bodźce. Jelito przetwarza i przesuwa spożywane pokarmy i płyny, aby mogły zostać wchłonięte przez organizm.

Organ ten często dotykają trudne do zdiagnozowania zaburzenia, takie jak zespół jelita nadwrażliwego (z angielskiego: IBS – Irritable Bowel Syndrome). To dolegliwość o naturze funkcjonalnej charakteryzująca się zestawem objawów, które mogą obejmować jelito częściowo lub całkowicie. Niezależnie od zmienności symptomów w poszczególnych przypadkach, za każdym razem występuje jeden wspólny element fizjopatologiczny: zwiększona przepuszczalność błony śluzowej jelit. Ten stan zwiększonej przepuszczalności naraża niższe warstwy błony śluzowej jelita na kontakt z substancjami drażniącymi (bakterie, wirusy, pożywienie itd.), sprawiając, że staje się ona nadwrażliwa.

Do typowych objawów IBS należą: ból brzucha lub uczucie dyskomfortu, nawracające wzdęcia, zaparcia, a w niektórych przypadkach biegunki.

Pacjenci z IBS nie tolerują wielu pokarmów oraz niejednokrotnie ograniczają spożywanie niektórych z nich, na skutek doświadczeń lub po wykonaniu testów na nietolerancję, w większości przypadków z niewielkim skutkiem. Z tego względu warto zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem.

Klasyczna terapia farmakologiczna IBS skupia się głównie na łagodzeniu pojedynczych objawów, nie uwzględniając całościowego obrazu stanu pacjenta. Ten typ podejścia skutkuje leczeniem wyłącznie głównych symptomów. W szczególności w przypadku biegunki stosuje się środki przeciwbiegunkowe, przeciw zaparciom osmotyczne środki przeczyszczające i agonistów receptorów 5-HT4, natomiast na ból środki przeciwskurczowe i trójcykliczne leki przeciwdepresyjne. Badania naukowe firmy Aboca pozwoliły na wprowadzenie ważnej i innowacyjnej koncepcji, polegającej na uświadomieniu tego, jak istotne jest w przypadkach IBS zadziałanie na błonę śluzową jelit i jej ochrona przed działaniem szkodliwych substancji.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img