Glutenowe nieprzyjemności – jak radzić sobie z celiakią?

Bardzo popularna ostatnimi czasy dieta bezglutenowa często niesłusznie uznawana jest jedynie za wiodący trend. W rzeczywistości jednak powstała ona w oparciu o jadłospis osób, które zmagają się z celiakią, będącą najpoważniejszą postacią nietolerancji glutenu. Czym tak naprawdę jest ta choroba oraz jak można prowadzić zdrowy tryb życia mimo pozytywnej diagnozy?

Glutenowe nieprzyjemności – jak radzić sobie z celiakią?

 gluten free word with wood background

Odpowiedź możemy znaleźć poznając specyfikę tego schorzenia oraz studiując zasady odpowiedniego komponowania posiłków.

Ukryty wróg

Wielu z nas rezygnuje z produktów zbożowych, aby podnieść jakość własnego życia. W przypadku osób chorujących na celiakię gluten – obecny w takich zbożach jak owies, pszenica, jęczmień oraz żyto może stać się przyczyną ciężkich powikłań zdrowotnych. Choć przyczyny jego nietolerancji nie są jeszcze dokładnie znane, to coraz częściej naukowcy wskazują na podłoże genetyczne. Celiakia objawia się w różny sposób, jednak do najpopularniejszych oznak zaliczyć można dolegliwości gastryczne, problemy z trawieniem, bóle brzucha, a także anemię, bóle kości i stawów, częste skurcze mięśni, problemy z układem nerwowym oraz zaburzenia hormonalne. U osób chorujących na celiakię gluten ma bardzo destrukcyjny wpływ na układ pokarmowy, gdyż uszkadza on błonę jelita cienkiego powodując zanikanie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych do krwi.

Lecznicza dieta

Osoby dotknięte celiakią muszą zmagać się z nią przez całe życie, gdyż jest to trwała niedyspozycja, którą załagodzić można jedynie poprzez całkowite wykluczenie glutenu z diety. Dlatego też tak ważne jest uważne komponowanie posiłków, które nie tylko nie mogą zawierać w sobie choćby najmniejszej ilości białka pochodzącego ze zbóż, ale muszą być również przygotowywane z użyciem osobnych naczyń i sztućców. Mimo, że dieta bezglutenowa należy do bardzo restrykcyjnych, to konieczność przestrzegania jej zasad nie musi wiązać się z ubogim i monotonnym menu. Zwracając w sklepach uwagę na produkty oznaczone znakiem przekreślonego kłosa możemy bowiem odnaleźć wiele różnorodnych oraz aromatycznych specjałów. W przypadku wyrobów mięsnych w 100% bezpieczne dla osób chorujących na celiakię staną się wędliny z linii Natura firmy Nove. Ich receptura pozbawiona jest nie tylko zawartości glutenu, ale i dodatku: fosforanów, glutaminianu sodu, sztucznych przeciwutleniaczy oraz konserwantów. Aż siedem soczystych i przepysznych wędlin z linii Natura firmy Nove zadba o urozmaicony oraz wyrazisty jadłospis, tak osób przestrzegających diety bezglutenowej, jak i miłośników zdrowego żywienia.

Choć celiakia ma wpływ na wszystkie dotychczasowe nawyki żywieniowe nie oznacza ona wcale rezygnacji z ulubionych przysmaków. Gdy dotknie nas problem tej choroby ważne jest, by pamiętać, że kluczem do zdrowia będzie racjonalne selekcjonowanie produktów spożywczych oraz uważne przygotowywanie codziennych posiłków.

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img