Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak wygląda?

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych to coraz powszechniejszy problem. Przewlekły stres to bowiem jeden z wiodących czynników odpowiadających za problemy tego obszaru.

Fizjoterapia stomatologiczna stanowi doskonałą odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie skutecznej pomocy przy różnych dolegliwościach z nim związanych.

Na czym polega fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna to rodzaj pracy manualnej obejmujący różne metody i techniki terapeutyczne. Koncentruje się na pracy w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych, ale i znacząco po za niego wykracza, obejmując całe ciało i pośrednio również psychikę pacjenta. To fundament w leczeniu wielu schorzeń oraz bardzo ważne wsparcie leczenia ortodontycznego i stomatolgicznego.

Fizjoterapia stomatologiczna – wskazania do terapii

Fizjoterapia stomatologiczna pomaga wyeliminować szereg problemów, zarówno tych bezpośrednio związancyh ze stawami skroniowo-żuchwowymi jak i dotyczących innych obszarów w ciele.

Najpowszechniejsze dolegliwości, którymi zajmuje się fizjoterapia stomatologiczna to:

 • bruksizm (zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami)
 • trzaskanie i przeskakiwanie żuchwy
 • problemy z pełnym otwarciem jamy ustnej
 • przewlekła chrypka
 • szumy uszne
 • ścieranie zębów
 • nawracjące bóle głowy
 • wady zgryzu
 • wady wymowy
 • nadmierne napięcia szyi, ramion
 • napięcia i przeciążenia wynikające z pracy mocno obciążającej aparat mowy
 • odciążenie żuchwy po zabiegach stomatologicznych
 • przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego, wspracie w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego oraz po jego zdjęciu

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Wizyta nie różni się znacząco od tradycyjnej wizyty fizjoterapeutycznej. Również obejmuje wywiad, diagnostykę, terapię i zalecenia. Zwykle jednak część terapeutyczna w dużo większej mierze orientuje się na pracy z obszarem twarzoczaszki, choć do niego się nie ogranicza. Wiele dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych może mieć bowiem związek z innymi zaburzeniami w ciele – zarówno będącymi przyczyną jak i skutkiem tych nieprawidłowości. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wizyta może obejmować także pracę na przykład z przeponą oddechową czy miednicą.

Czy fizjoterapia stomatologiczna to masaż?

Fizjoterapia to dużo szersze pojęcie, podczas gdy masaż to tylko jedna z form terapeutycznej pracy z ciałem. Metody, które wykorzystuje fizjoterapia stomatologiczna to nie tylko masaż tkanek głębokich, ale i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, pinoterapia, mobilizacje, terapia punktów spustowych czy igłoterapia. Bardzo często terapeuta rozpracowuje tkanki nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz jamy ustnej.

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływajacym na pojawianie się lub pogłębianie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest stres. Kompleksowa rehabilitacja stomatologiczna uwzlgędnia również ten aspekt pomocy pacjentowi. Fizjoterapia stomatologiczna to więc także praca z wyciszeniem przeciążonego i nadmiernie pobudzonego układu nerwowego. To również nie mniej ważna eliminacja konsekwencji stresu szkodliwie oddziałującego na różne aspekty funkcjonowania organizmu.

Fizjoterapia stomatologiczna – dla kogo?

Z fizjoterapii stomatologicznej może skorzystać każdy, komu doskwierają ból lub inne dolegliwości obszaru stawów skroniowych, ale nie tylko. To bardzo skuteczna forma pomocy także w przypadku wady postawy, wady zgryzu czy wady wymowy. Co więcej, w wielu przypadkach fizjoterapia stomatologiczna stanowi nieodzowny element leczenia ortodontycznego. Jest wysoce wskazana przed założeniem aparatu ortodontycznego, w trakcie noszenia, oraz po jego zdjęciu. Pozwala to wyrównać napięcia, a także przyspieszyć i utrwalić właściwą korekcję.

Rehabilitacja stomatologiczna w gabinecie Warszawskie Kręgi nie ma ograniczeń wiekowych – jest odpowiednia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Przekonaj się na sobie, jak wiele zmienia nowoczesna fizjoterapia stomatologiczna w Warszawie. Umów wizytę i pozwól sobie pomóc!

mgr Patryk Wąsowski
Warszawskie Kręgi – gabinet fizjoterapii
Karola Bohdanowicza 9, 02-127 Warszawa

spot_img

Najnowsze wpisy

Jak suszarka z pompą ciepła może odmienić twoje życie domowe?

Witaj w świecie, gdzie codzienne obowiązki domowe nie muszą być uciążliwe, a nowoczesne technologie stają się naszymi sprzymierzeńcami w walce o więcej wolnego czasu...

Bostonka: czy to groźna choroba? Co powinieneś wiedzieć

Wczesne objawy bostonki – jak rozpoznać chorobę? Pierwsze sygnały, które mogą nasuwać podejrzenie bostonki, to pojawienie się charakterystycznych wykwitów w jamie ustnej. Te mogą się...

Jak skutecznie wyleczyć opryszczkę?

Czy masz dość walki z nieprzyjemnymi i bolesnymi opryszczkami? Nie martw się, istnieją skuteczne sposoby na wyleczenie tego problemu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Nie trać czasu na szukanie kolejnych metod - mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby działające od zaraz! Zobacz sam/a!

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Czy wiesz, że bakterie mogą być przyczyną poważnych problemów z układem pokarmowym? Poznaj SIBO - chorobę, która atakuje jelita i może wywołać wiele nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć tę dolegliwość oraz jakie są jej potencjalne konsekwencje dla zdrowia. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o równowagę mikroflory jelitowej i unikać nadmiernego namnażania szkodliwych bakterii. Zapoznaj się z artykułem na temat SIBO już teraz!

Dieta genetyczna – o co z nią chodzi

Czy wiesz, że twoja dieta może być dostosowana do Twojego genotypu? Poznaj tajemnice diety genetycznej i dowiedz się, jakie produkty są dla Ciebie najkorzystniejsze. Odkryj nowy sposób na zdrowe odżywianie!
spot_img